Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar.org Forumu Halka Acildi  (Okunma sayısı 32729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 21, 2009, 09:19:23 ös
Yanıtla #60
  • Ziyaretçi

Bilgilendirme ve açıklamalarınız için teşekkür ederim sn aashooter

saygılar....

Kasım 23, 2009, 10:17:19 öö
Yanıtla #61
  • Orta Dereceli Uye
  • **

masonlar.org bence cok ozel bir misyon ve vizyon ile acilmis bir olusum, tebrik ve takdir etmek gerek.

Bence masonlar.org hic bir zaman haricilere kapatilmamali... Kafasinda sorulari olan hariciler rahatlikla sorularini direk masonlara sorabilmeli, dogru cevaplari kalifiye kaynaklardan alabilmeli.

sn aashooter
sizden alıntı yaptığım cümleye sonsuza kadar inanarak katılıyorum. kesinlikle forumun halka açılma sebeplerınden en onemlisidir. ana genede forumun üye olmayanlara kapalı olması fikrimi tabiki değiştirmiyor. bunun sebebi de aynı mesajınızdaki kuzey amerikada masonluk ve türkiyede masonluk olarak karışılaştırdığımızda ortaya cıkmaktadır.

kuzey amerikada masonluk özgürce yasanabilmektedir. hatta belki televizyonlarda bunlarla ılgili yayınlar yapılabilmektedir özgürce. ama Türkiyede maalesef böyle değil. en son nezaman boyle bir program yapılabildi yada hangi mason arabasının arka camına masonik işaretler yapıştırabildi. Türkiyede masonluk karsıtı insancıklar masonluğun dediğiniz gibi bir dünya sömürü gücü olduğunu düşünmekte. bu sitede masonluk adına bilgiler alıp provakatörlük doğuracak bilgileri yıkamalar var gibi asılsız iddaalar atılamayacağını soyleyemeyiz. zaten masonlukla ilgili kafasına sorular takılanlar masonluğu bilenlerdir. entrikalar üretmeden onları anlamak isteyen kişilerdir.

Ben Masonların amaçlarını ulaştırabilmek tüm dinlerin kardeşce yaşayabileceği bir toplum hedefine bilinçsiz sorularla masonluk araştırması yapanlarla değil gerçekten onların hedeflerinde onları anlayabilecek, onların gösterdiği mason olmasa bile ışığı gorenlerle devam edilmesi görüşündeyim.

umarım yalnış anlamalara yol açmamaşımdır.

saygılarımla,

Kasım 23, 2009, 10:43:47 öö
Yanıtla #62
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Lucıfer

İnsancıklar terimi biraz ağır kaçtı sanırım çünkü şahsımda henüz o grupta olduğumu düşünüyorum.
Size katılıyorum Masonluğun Türkiyede algılanma biçimi farklıdır evet kuşku ile bakıldığı çok doğru zaten buda nedensiz ve sebepsiz değil.Özellikle İttihat terakki kaynaklı olan kuşkular ve sonrası süreçleri.

Türkiyedeki asıl problemin ben din'i olduğunu düşünüyorum.Amerika yada Avrupadaki dini algılayış ve yaşayış biçimi aynı olmadığından dolayı kendine özgü bir durum yaratıyor türkiyede.

Mason'lukla ilgili yazılmış bir sürü kitap ve bilgi var çokta ağır eleştiriler var vede yaşanılmış olaylar isnat edilmiş suçlamalar var.Ben burada sadece anlamaya çalışıyorum ve ısrarla masonluğun insana ve güncel hayata dolaylıda olsa katkılarını anlamaya çalışıyorum benim için önemli olanıda bu.

Yazılan yazılarda sanki mason olduğunda herşey yoluna girmiş düşüncede devrim yapmış herkonuda farklılığı yakalamış ve elitleşmiş bir kitle gibi algılatılma çabası var sanki en çokta merak ettiğim şey o.Nedir bu farklılıklar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 23, 2009, 11:17:17 öö
Yanıtla #63
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn karahan
insancıklar terimimi bütün antimason kişiler için tabiki kullanmadım.bence siz bu grubun içerisinde olmaktan çok bu konuda kafanızdaki soruları yanıtlamaya çalışanlar grubundasınız. tabiki o evre doğrultusundada mason karsıtı olarak duruyo olabilirsiniz.

benim insancıklar olarak gördüğüm gerçekten kendi senaryolarıyla maonluğu kötülemeye ve karalamaya yüz tutan kişiler, inanaılmayacak sekilde hazırlanıp sunular hikayeler bu tür bir derneğin neler yapma amacında olmayısını bırakıp bunlarla uğraşanlardır.

Dini inançlar yüzünden bugün sadece masonluk karsıtı gruplar oluşmamıştır. dini inançlarlaülkemizin kurucusu ulu önder atatürk bile yobazlaşmış kafalarda bir düşman olmuştur. Bizim memleketimizde dini kullanarak halkı bölmeye her türlü konuda kalkışılmıştır tıpkı masonlukta ikiye bölündüğü gibi

massonluktaki fark iyi insanlar yapmak değildir. iyi insanı daha iyiye ulaştırmak kardeşçe yasamayı gözeten bir birleşimdir. herkesin dinine saygılı inancı olan insanları biraraya getirmektir amaçları. kendilerini gizli tutmak zorunda kaldıkları içinde herzaman ülkeleri sömürmeye çalışanlar olarak belirtilir antimasonlarca. ama bu şartlar altındaki ülkede sizcede gizliliklerini korumak zorunda değillermidir.

saygıalrımla

Kasım 25, 2009, 09:11:23 ös
Yanıtla #64
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. karahan,

Amerika'nin 1950'lerden beri zam yapmadigini soyluyorsunuz, bu gorusunuze katilmak mumkun degil... Cok degil, son 2.5 yil icinde fiyati iki katina cikan yuzlerce urun sayabilirim size... Ornek:

Posta ucretleri: Her lb. icin (yaklasik 0.5 kg); 1985: 22cent, 2009: 44 cent.

1974'de Kanada'da enflasyon %15 civarinda, 2004'de %2 civarinda imis... Su anda ise %0.25 civarinda.

Bunu basarabilen ulke, otomatik olarak fiyatlari sabit tutma kudretine hazi olur...

Guclu devlet olmak mutlaka beraberinde belirli avantajlar getirecektir... Bal tutan parmagini yalar... Eger Turkiye bu sekilde dunya ekonomisini kontrol edebilecek guce sahip olsaydi, sizce kendi halkinin refahi icin elinde geleni, sizin deyiminizle "Dunyaya odetme" fiilini hayata gecirmez miydi? Eger yapmiyor olsalardi bence vatana ihanet etmis olurlardi...

Bakin Amerika'da iki tane politik parti var... Bazi sosyal ve ekonomik gorus farkliliklari olmasina ragmen, plan ve programlari birbirine cok benzer... Dis politikalari hemen hemen birbirinin ayni. Aklin yolu bir... Bizde herkes akilli oldugu icin politik parti sayisi kadar apayri yollar var...

Cok detaya girmek istemem, ama biliyorsunuz krizin esas sebebi, Amerika'daki bankalarin asiri ozgurlukleri... Bunun direk devlet politikasi ile bir alakasi yok (ama goz yumma var denilebilir). Bankalar dogru durust isi olmayan, ailesini zar zor gecindiren kisilere 300,000 dolarlik mortgageler ile ev edinmelerine izin verdi... Insanlar odeyemeyeceklerini bile bile kredi ile son model arabalar edindiler...

Amerika buna liberal ekonomi diyor, bence asiri liberal ekonomi demek lazim...

Yine bilirsiniz ki, bankanin her verdigi kredi bir riskdir. Bazi acikgoz bankalar ve finans kuruluslari, risklerini diger finans kuruluslarina satarak kagit uzerinde kar gostermeye basladi... Yazilanlara gore, bir mortgage'in 5 kere el degistirip ilk verilen bankaya geri dondugu bile gorulmus...

Sonucta global ekonomi daralmaya baslayinca, kredi geri odemeleri sekteye ugradi, bankalar mortgage anlasmasi geregi evlere el koymaya basladi... Tabii birden bire anormal sayida eve, arabaya vs el konuldugu icin, bankalar bu evleri ve arabalari degerlerinin  ya cok altina satabildi, yada hic satamadi... Boylece zincirleme olarak 5 kez el degistirmis mortgage sirasi ile her finans sektorune zarar olarak kaydedildi...

Turkiye'de ve Kanada'da, ki bankacilik sistemleri birbirine cok benziyor, herkese kolay kolay kredi verilmiyor. Kanada'da kredi puani sistemi var... Turkiye'de puan sistemi yok ama ciddi arastirma yapildiktan sonra kredi veriliyor... Bu yuzden bu iki ulke Bankacilik sistemi bazinda ciddi kriz yasamadi; bankalar iflas etmedi.

Demem odur ki, Amerika'da yasanan krizin bence Amerika'nin dunyayi somurmesi ile bir alakasi yok... Kendilerine olan asiri guvenden kaynaklanan bir durum var... Nitekim Obama bankacilik sisteminde revizyona gitmeyi ongordu, ama henuz hayata geciremedi...

Bakin su anda burada yillik mortgage faizi %3.5 civarinda... Turkiye'de faizler hala %20 civarinda (tam rakami bilmiyorum). Sirf devleti cevirebilecek dis kaynakli sicak parayi cekebilmek icin... Bu para girmese devlet iflas edecek, Turkiye ucurumun esiginde, ve bunun suclusunun Amerika oldugunu hic zannetmiyorum... Her koyun kendi bacagindan asilir...

Bir baska gercek... Tasarruf demissiniz; buralarda devletin verdigi emeklilik maasi ile gecinmek neredeyse imkansiz... Kanada'da ortalama devlet tarafindan verilen emekli maasi aylik $950 civari... Fakat herkes gelecegi icin yatirimini Turkiye'de yeni yeni hayata gecen "Bireysel Emeklilik" fonlari ile degerlendiriyor... Bu sistem ogrendigim kadari ile 20-25 yildir uygulanmakta buralarda... Ciddi vergi avantajlari var, bu sekilde degerlendirilen para vergiden bagimsiz (Sanirim vergi avantaji Turkiye'de de mevcut)... Tabii kriz ile birlikte stock market agirlikli yapilmis yatirimlar ciddi deger kaybi yasadi... Su anda en buyuk problem, bu tur kayiplar...

Halkin geneli ciddi olarak tasarruf yapmak zorunda, yapmazsa 85 yasinda calismaya devam etmek zorunda kalir...

Son paragrafiniza tamamen katiliyorum, en buyuk ornek aslinda Avusturalya'dir... Ilk giden somurgeciler, misyonerler ile ya hapis ya Avustralya seceneginden ikincisini secenler. Buralara gelenler de cok farkli olmasa gerek...

Selamlar,
aashooter.

Sn.aashooter

Haklısınız kokuşmuşluk Avrupa orjinli bir malzeme Amerika ile sınırlı tutmak yanlış.Amerika için bahsettiğiniz şeylerde doğruluk payınız oldukça yüksek bayağı bir refah içinde yaşadıklarıda doğru ama bunun nedenlerinede bakmak lazım bence.

Mesela Amerikada devlet hemen hiç bir ürüne 1950 yılından beri nerde ise zam yapmaz yeni modeli yada mamülü çıkmamışsa bu fiyat hep sabit.Halk zamla tanışmamış bilirlerki fiyatlar hep aynıdır.Amerikada bu fiyatlara uygulanan sistemin bedelini dünyaya ödettiler 50-60 yıldır.

Dünyadan çaldıklarını kendi halkının refahı için kullandılar o uyuşuk halk'ada Devletlerinin ne kadar güçlü olduğu fikrini aşıladılar yılalr boyu.Geçen yılki ekonomik krize kadarda sürdü bu durum.

Tv.lerden hatırlarsınız halkla röportajlar yapıyorlar tasarruf yapmakla ilgili cevaplar beni haklı çıkardığı gibi durumunda vehametini gösteriyordu,adamlar tasarrufun ne demek olduğunu ve nasıl yapmaları gerektiği hakkında en ufak bir fikir sahibi değillerdi ve ilk defa bedel ödüyorlardı.

Dünyadan aşırdığı zenginliği kendi ülkesinin varlığının devamı için halkına yediren bir anlayış bu,bunun ardındada bence tek bir gerçek var Bugün komünizmin başına gelen olay yarın bir gün Amerika içinde olacak olan sondur.

Amerikay'yı yönetenlerin ortak kabusu ULUS Devlet olamayışları bence o yüzdendir hükümetin bu kadar halkı birarada tutabilmeleri ve pompalanan Amerikan rüyası hikayesi.

Haklılarda Amerikan rüyasıdır ve uyanınca bitecek olan bir hikaye.

Haklısınız ülkemizdede böyle tarikatlar var caferilerdir onlar.Bu tip ayinler yapan dünyanın başka ülkelerindede gruplar olduğunu biliyorum.

Allah'ın insanlardan istediği ibadetin yegane dayanak noktası islam anlayışında vücudumuzdur,onun sağlığı ve bütünlüğünü korumaktır.Sırf bu noktadan bakılsa bile Allah insanlardan kendinize acı çektirin diyecek bir ilah değil.Kendi bedenine acı vererekte allaha ibadet etmek çokta hoş değil.

Haklısınız Hem amerika hem Kanada yeni devletler avrupadan kalkıp oralara gittiler.Yalnız şurası bir gerçek buraya devlet kurmaya gelmediler çalmaya çırpmaya hırsızlık yapmaya gelen avrupanın hırsız katil,sapık ve canilerinin kurduğu bir ülke,bakınız altyapısı bile böyle olan bir devletten ulus çıkartmaya çalışıyorlar onun için yıkılışındaki vehamet komünizm gibi olacak ancak o kadar ses getirir.Kısaca refahları aldatmaca idi bu krizde halk bunu gördü.

Sevgi ve saygılarımla
Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Kasım 25, 2009, 11:09:33 ös
Yanıtla #65
  • Ziyaretçi

sayın, aashooter verdiginiz açııklayıcı bilgiler için teşekkür ederizi  . abd de  morgıç sistemi aşırı şişirilmiş kredilerin geri dönmemesi sonucu bankaları  ve filans sistemini çökertti. türkiyede  2001 lerdeki kriz sonrası bankalara aşırı  kurallar konuldu. kredi faizleri yüksek dahası kolay kredi verilmiyor. örneğin ayakkabı sektöründeki işletmeçiye en riksli  sektör olarak bakılıyor. bankalar nakit akışını sorguluyorlar gayri menkkulün ipotegine pek bakılmıyor. pek haklı olarak. özel sektör bankaları ise cok sıkı araştırmalar yapıyorlar.merkez bankası 2010 da enflasyonu % 5.3  maliye bakanlıgı ise %5.4 olarak tahmin ediyor. üfe 2009 eylül ayı 161.62dır.

Kasım 26, 2009, 05:01:30 ös
Yanıtla #66
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Haricilere kapatılması ve ya kapatılmaması sayın Mason efendiye kalmış birşey....

Kaldiki kendi fikrime. Her zaman haricilere kapalı olmasını destekliyorum. Üstte bazı arkadaşların hani sizde haricisiniz demesine de tamamen katılmıyorum...

1. Burda çoğu insanın nerde ne seviyyede ne durumda olmasını kimse bilemez.

2. Burda sitedeki Hariciler  2- hatta daha çok farklı gruba ayrılıyor...
(1) Bilgi alan hariciler
(2) Bilgi veren hariciler
(3) Sitede gereksiz olan hariciler
(4) Yazılarımızdan farklı anlamlar çıkaran ve dışarıya bunu yalnış şekilde yansıtan hariciler

Şimdi birisi bana anlatsın bakalım... Bu 3 farklı yönde sitede bulunan haricilerin 3-ü de bu sitede yer almalı mı ?
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2009, 05:04:09 ös Gönderen: neo »

Aralık 16, 2009, 12:47:12 öö
Yanıtla #67
  • Ziyaretçi

Sn. Mason, isabetli kararınız için tebrikler.
Umarım faydalı ziyaretçiler yararlanır.
Umarım cogunlukta olan negatif ve kötümser düşünceler değişir.
En azından asılsız iftiralar azalır..

Ocak 10, 2010, 02:24:13 ös
Yanıtla #68
  • Orta Dereceli Uye
  • **

... Forumun halka acilmasi google vb. arama motorlari tarafindan icerigin daha detayli incelenmesine neden olmaktadir. Bu sayede google vb. arama motorlarina sadece "Masonlar" yada "Masonluk" degil, Masonluk hakkinda bir soru yazildiginda da dogru bilgiye, dogru kaynaktan ulasilabilmektedir.

Masonlugun yanlis taninmasinin en buyuk nedeni anti-masonik faaliyetlerin bizlerden daha aktif olmasidir. Sitemizin kurulus amaci ise "Masonlugun Masonlardan ogrenilmesi"ni saglamaktir ve bunun yolu, kisiler bilgi aradiklarinda cikan secenekler icersinde bizlerin de yer alabilmesidir...

Sayın Mason'un da belirttiği gibi masonluğun masonlardan ve 'doğru' olarak öğrenilmesi anti-masonik faaliyetlerin aktif propagandasına karşı en iyi yöntem olacaktır. Haricilerin bilgi kirliliği içerisinde en 'doğru' bilgiyi bulmaları ve bu bilgilerin ışığında kendilerini aydınlatmaları hedefleniyorsa, forum bu hedef için önemli bir kaynak olmaktadır.

Masonluk hakkında herkesin (genelleme yaparak söylüyorum) duyduğu 'koyu' şüphelere ve 'acaba'lara sahip olan bendenizin bu forumun içeriğindeki bilgileri kendi düşünce filtrelerimden geçirerek daha 'berrak' bir hale getirdiğimi söylemem yanlış olmayacaktır. Tabii ki bu kadar kısa sürede tüm bu 'acaba'ların yok olması beklenemez. Önemli olan insanların kendi düşünsel filtrelerinde bilgileri rafine ederken yeni 'acaba'ların oluşması ve bunun sürekli bir devinim halinde insanı aydınlatmaya doğru ivmelendirmesidir. Bunun sonsuz bir döngüye dönüşmesi de insanın 'zenginleşmesine' yol açar.

Bu forumda yazan herşey 'doğru', 'gerçek' veya 'dogma' değildir. Ama amaçlanan masonluk hakkındaki anti-mason faaliyetlere karşı bir yol açmadır. Tüm yollar arasında 'doğru' yolu insanlar kendileri bulacak ve değerlendirecektir.

Yolu açmak önemldir, forumun görüntülenmesi de bu kadar anti yol arasında bir yol olacaktır ve seçim yine insanın kendinde olacaktır.

Benim masonluk hakkındaki 'acaba'larımın berraklaşmasında etkisi olan bu forumun salt bilgi paylaşımı olarak değil, düzey olarak da (üslup, hitap) birçok kişiyi etkilediğini söylemek isterim. Bu bağlamda böyle bir forumun açılmasına düşünsel ve uygulama olarak katkıda bulunan herkese de, Sayın Mason'un nezdinde tekrar teşekkür ederim.

« Son Düzenleme: Ocak 10, 2010, 02:26:54 ös Gönderen: alcyone »
veritas lux mea.

Ocak 27, 2010, 02:35:30 ös
Yanıtla #69
  • Ziyaretçi

Barbaros kardeşimizin de dediği gibi toplumda ki yanlış anlaşılmaları gidermek açısından güzel bir uygulama