Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASON'lukta Metafiziksel Konular Mevcutmudur??  (Okunma sayısı 2761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 14, 2017, 07:11:52 ös

MASON'lukta Para Pskoloji (Metafiziksel) konular mevcutmudur?Bu konuda bilgisi olan soruma katkıda bulunursa bilgi edinmis olurum.Saygilarla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 14, 2017, 07:32:34 ös
Yanıtla #1

Hz.Suleyman as.Metafiziksel güçlere sahip olduğu icin Masonlukta bu bağlamda bakıldığında bu soru mantıklı gelebiliyor.Soyut bir kavram ama Metafiziksel konular gerekli bilim çerçevesinde arastirma konularına girdi.Saygi ve sevgilerimle.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 14, 2017, 07:48:09 ös
Yanıtla #2

Sayin Anarchosa ,Bu  konu ana hatlarıyla aciklanmasi guzel olur.Hz Süleyman as. Metafiziksel güce erişimindeki sır.Bahsettiginiz bizim dilde geçen Melike Belkıs  olayı...Mosonluktaki simgesel ve Sembolik Algoritmalar temeli metafiziksel konulari sanki barındırıyor.Saygilarimla.

Eylül 14, 2017, 08:31:11 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Farmakoloji,

Masonlukta metafizik konular mevcut değildir. Masonluk, bir dogma olarak belki metafizik konu ve yapıları ele alabilir ancak metafizik bir uygulama alanı yoktur. Masonlukta akıl, mantık ve bilime ters düşen, hurafe denebilecek alan ve tarihi konulara yer verilmez. Elbette söz konusu tarih olunca olaya nasıl bakıldığı da önemlidir. Örneğin "ölüleri diriltmek" mucizesini birçok birey metafizik bir eylem olarak değerlendirirken bu konuya alegorik ve  sembolik bakan birisi "ölü gibi yaşayan, sorgulamayan, bakmayan, görmeyen zihni canlandırmak" olarak yorumlayabilir. Misal Muhammed peygamberin "ölmeden önce ölünüz" deyişi gibi. Ayrıca melek, şeytan gibi metafizik objeler de sembolik bakışla yorumları değişebilir. Örneğin yine Muhammed peygambere vahiy getiren Cebrail meleğini metafizik bir canlıdan ziyade akıl ve irade merkezli bir yorumla değerlendirebiliriz.

Velhasıl bu ve bunun gibi yorumlar metafizik zannettiğimiz birçok şeyi metafizikten, dogma olduğunu düşündüğümüz birçok şeyi dogmalıktan çıkartır. Aksi halde bir birey onca metafizik dogmaya inanırken hayatına nasıl "dogmalarla savaşan" bir masonluk öğretisi alabilir ki?

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 14, 2017, 08:52:51 ös
Yanıtla #4

Sayin Risus,Cevabiniz icin cok teşekkür ederim.Bu soruyu sormamin amaci bir kaç yerde okumuş olduğum makaleden dolayı net bir cevap almak isteyisimdi.Bu sekilde cevaplarla netlik kazanmis olacak.Saygilarimla.

Eylül 15, 2017, 09:19:57 öö
Yanıtla #5

Sayin Anarchosa, Kitap onerisi icin teşekkür ederim.E kitaptan indirilmiş varsa pdf ile indirmeyi deneyecem.Yoksa Amazon'dan bakacam.Bazi kitaplar pdf ile indirilebiliyor.Tamer Ayhan'nin Paganizm kitabini pdf ile online indirdim.Kitabi inceliyorum.En kisa zamanda elimde okudugum bir kitap mevcut onu bitirdiğim an Paganizm kitabina gececem.Saygilarimla.

Eylül 15, 2017, 09:55:13 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Okült, bilimsel yöntem dışındaki yollar ile "gizli" bilginin araştırılması demektir. Terim, Latince "gizlemek", "saklamak", "üstünü örtmek" anlamına gelen "occulere"den türemiştir. Eski Yunan'daki karşılığı ezoteriktir.

Yukarıda yazanları Vikipedi'den aldım. Buna ek olarakhttps://gizliilimler.tr.gg/Ok.ue.ltizm-Nedir-f-.htm adresindeki yazı dikkatimi çekti. Diyor ki:

Okült çalışmalarda eski geleneklerin öğrenilmesi ve öğretilmesi esastır. Bu gelenek ve bilgiler başlıca üç esasa dayanmaktadır:

1- Tek Tanrı fikri.
2- Tekrar doğuş.
3- Tekâmül.

Bu esaslar üzerine inşa edilmiş inceleme ve araştırma konuları şöyle sıralanabilir:

- Ölüm ötesinde ve berisinde ne vardır?
- Nereden gelip nereye gidiyoruz?
- Bu dünyadaki hayat tarzımız ne olmalıdır?
- Bunun için makul bir ölçü var mıdır?
- Kendi kendimizi ıslah edebilir miyiz?
- Doğa kuvvetlerinden yararlanmayı nasıl başarırız?
- Ölüm ötesi âlemlerin yasaları nelerdir?

Kısaca, metafizik konularla uğraşmak için, okült bir organizasyon olmaya gerek vardır. Sn. Farmakoloji'nin bu soruyu sormasının sebebi belli aslında. Yukarıdaki konuların hepsi değilse de çoğu Masonlukta da var. Ancak Masonluk okült bir organizasyon değil. Fakat aşağıdaki nedenlerle birçok kişi Masonluğun okült bir yapı olduğunu ve dolayısıyla metafizik konularla ilgilendiğini zannetmekte:

- Masonluğun okült organizasyonlarla ilgi alanının bazı hususlarda çakışması
- Okült organizasyonların Masonlukta kullanılan sembolleri alıp kullanmaları ve kendilerine mâl etmeleri
- Okült organizasyonlarla ünlenmiş bazı kişilerin aynı zamanda Masonluğa da girmiş olmaları

Masonluk metafizik konularla ilgilenmez ve bunları açıklamaya çalışmaz, ayrıca uygulamalarını da yapmaz. Eğer okült bir organizasyon örneği isteniyorsa da Ordo Templi Orientis (O.T.O.) araştırılabilir. Bireysel olarak da neo-spiritüel akım ve faaliyetleri ile ilgilenen kişiler, otomatikman metafizik ile de ilgilenmektedirler diyebiliriz. Örnek olarak ülkemizde Bedri Ruhselman'ın takipçileri verilebilir.

EDIT: Şunu söylemeyi unuttum... Masonluk metafizik ile ilgilenmez ama metafizik konulu efsaneleri anlatmaya ve bunlardan ahlaki dersler çıkarmaya bayılır.
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2017, 09:59:22 öö Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Eylül 15, 2017, 12:02:53 ös
Yanıtla #7

Sayın Spock,Vermis olduğunuz cevaptan dolayi teşekkür ederim.Saygi ve sevgilerimle.