Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bu kılıcın Masonluk la alakası varmı ?  (Okunma sayısı 2947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2016, 02:25:03 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba ;

Öncelikle herkese iyi hafta sonu diliyorum ! Kılıcın Masonluk la alakası varmıdır ? İşlemeler birşey ifade ediyormu ? Bilgilendirirseniz sevinirim...

...

Eylül 03, 2016, 02:38:02 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Mefjus

Bu göndermiş olduğunuz kılıcın Masonlar ile alakalı olduğunu zannetmiyorum. Güzel kılıç, Osmanlıların kullanmış olduğu kılıç olabilir. Türkiyede bazı yörelerde Efeler de sizin göndermiş oldugunuz kılıcı kullanıyor.

saygılarımla.

« Son Düzenleme: Eylül 03, 2016, 02:42:03 ös Gönderen: malang »
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 03, 2016, 02:49:02 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Teşekkürler @malang işlemeler dikkatimi çekti , sembolik kılıçlara benzemiyo ama üye olan birine hediye olabilir diye düşünüyorum ...
...

Eylül 03, 2016, 06:01:59 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Mefjus

Rica ederim. paylaşmak güzeldir  ;)

saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 03, 2016, 07:04:48 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türk Kılıcını anımsattı bana. Dikkat edersek kılıç ucuna yaklaştıkca eğiliyor. Hilali anımsatıyor. Türk kılıçlarının geneli bu şekildedir. Sebebi ise kullanana hareket kabiliyeti vermesi. Tahminen kılıcın hilali anımsatan yeri keskin değildir. Sebebi ise harp sırasında düşmana kılıcı eliyle yardım alıp bastırarak öldürmesi içindir. İşçilikli bir kılıca benziyor. Fakat sembollerin Masonlukla alakası olacağını zannetmem.
2 tane akrep motifi gözümden kaçmadı değil. Akrep sembolü bir Türk Boyu'nun sembolüydü sanırsam.
Mesela Türk tamgaları Masonluk ile doğrudan veya dolaylı yoldan birbiriyle bağlantılıdır.

Barbaros Hayrettin Paşa'nın sancağını görünce heyecanlanıp direk Masonluk ile bağlantı kurmaya çalışmıştım.

Forumumuzda bu sancak tartışma konusu da olmuş:

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16146.0

Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Eylül 04, 2016, 12:36:50 öö
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Ellerine sağlık @Zaharoff zaman ayırdığın için teşekkür ederim ...
...

Eylül 04, 2016, 01:38:35 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Estağfurullah. Ben teşekkür ederim. Sonuçta biz buraya bilgiler paylaşıp, yeni bilgiler edinmek amacıyla üye olduk... Bilgimin yettiğince yazmaya devam edeceğim.
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Eylül 04, 2016, 09:52:54 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Devlet-i Osmaniye'nin ve Saray Askerlerinin törenlerde kullandığı kılıçlara benziyor, Masonlukla alakası olduğunu sanmıyorum.

Saygılar.

Eylül 04, 2016, 11:44:08 ös
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Yorumun için teşerkkürler @mytch ...
...