Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ADAM OLMAK / Altı Çizilen Cümleler  (Okunma sayısı 3021 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 13, 2015, 11:23:41 ös
  • Aktif Uye

Şüphesiz ki, bir kitapta altı çizilen her cümle,çizen kişinin düşünce dünyasını yansıtır. Ve yine şüphe yok ki, okunan her kitapta altı çizilen cümle sayısı  ne kadar çok olursa, okunan kitabın zihinde yaşam sahası da bir o kadar artar.
Ben, Murat Özgen Ayfer'in birçoğunun altını çizdiğim 'Adam Olmak' kitabından sizlerle hepsini paylaşmak fırsatı bulamadığım için,  kitaptan sadece 3 bölüm halinde, 10'ar tane altın kaplama söz paylaşmak istiyorum.
Ama lütfen unutmayalım, bu yazacaklarım sadece altı kaplama. 
Asıl altın ise kitabın kendisidir.
Onu lütfen okuyun.

1
İster orta yaş döneminde ister yaşlılığa geçişte olsun,insan olgunlaşmaya başlamanın değerini iyi bilmeli. Hele bundan sonra bir de yetkinliğe yönelecekse,her yerde,her zaman ve her bakımdan bilinçli ve ölçülü olmayı ilke edinmeli. Ahmet Haşim'in dediği gibi bu merdivenin basamaklarından ağır ağır çıkarken eteklerinde bıraktığı şey 'bir yığın solmuş yaprak' olmamalı ki semaya 'ağlayarak' değil,gülümseyerek baksın.

2
Her kavram karşıtıyla birlikte vardır. İyinin ve doğrunun ne olduğunu bazı zaman kötü ve yanlış örnekleri görüp bunların üzerinde düşündüğümüzde kavrarız.Bu nedenle tarihte yaşamamış bile olmalarını yeğlediğimiz kimilerini yaşatmakta oluşumuz,kendi yaşamımızı daha iyi ve daha doğru ve ilkeler üzerine oturtabilmek,yaşamın daha güzel,daha olumlu olabilmesi bakımından bize katkı sağlar.

3
Bir işe onu sahiden de yapıp yapamayacağını uzun uzun düşünüp karar verdikten sonra girişirsen, biraz gözü peklik gösteremezsen,yaşamın boyunca birçok şeyi hiç beceremezsin ; çünkü birçok şeye başlayamadan kalırsın.

4
Haşarılık zeka ister. Fakat bu kuralın tersi geçerli değildir. Haşarılık etmediği için 'uslu' olarak nitelenen bir çocuğun zeki olmadığı söylenemez. Zeki çocuklar arasında hiç haşarılık etmeyenler çıkar.

5
Özgürlük olmayınca isteklendirme (teşvik) yetersiz kalmaktadır.İnsanları isteklendirebilmek için,gelişim doğrultusundaki yararlı çalışmanın karşılığında ödüller verebilmekte,ayrıcalıklar sağlanmaktadır. Bu ise,başta öncelikli tutulan eşitliği ortadan kaldırmakla özdeştir.

6
Eskiden toplumlar düşünce özgürlüğünün önemini ve değerini yeterince kavrayamamıştı.Çağımızda ise bunu biliyorlar.Önceden sahip olup da yitirdiklerini anladıkları özgürlüklerine yeniden kavuşabilmek için toplu direnişler sergiliyorlar. Üstelik bu haklarını eskiye oranla çok daha kısa bir zamanda elde edebilmek için de yoğun çaba harcıyorlar.

7
Zeka düzeyi yüksek olan,bu nedenle 'zeki' olduğunu söylediğimiz bir kişi aklını iyi kullanamamakta olabilir ama isterse iyi kullanma olanağı vardır. Zeka düzeyi düşük olan,bu nedenle kimi zaman 'ahmak' tutum ve davranışları dengesiz ya da tutarsız ise 'deli' dediğimiz bir kişi ise,aklını ancak belli bir ölçüde kullanabilmektedir.

8
Düşünme özgürlüğünü kısıtlamak ile ortadan kaldırmak arasında fark yoktur. Bu yalnızca 'politik' olarak nitelenebilecek bir sözcük oyunudur.Biri diğerinden daha yumuşaktır. Kurallara ve koşullara uyulduğu sürece serbestlik tanındığı gibi bir izlenim vermektedir.

9
Yeni düşüncelerin yeşermediği bir toplum,hiçbir değişim gösteremeyeceği için olduğu yerde çakılı kalır. Avrupa'nın Ortaçağ boyunca karanlık bir dönem geçirmiş olmasının temel nedenlerinden biri de budur.

10
Artık birey için düşünme özgürlüğü, toplum için düşünce özgürlüğü bir haktır.
« Son Düzenleme: Mart 13, 2015, 11:27:49 ös Gönderen: İNSAN »

Mart 14, 2015, 12:52:37 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın İNSAN oldukça güzel bir ileti paylaşmış.

Murat Özgen Ayfer'in Adam Olmak isimli kitabı çok özel ve güzel bir kitaptır.

Ben de tıpkı Sayın İNSAN gibi altlarını çizerek okumuştum Adam Olmak kitabını.

Kitap dil olarak sade anlatım olarak ise oldukça anlaşılır akıcı bir kitaptır.

Yazar kitabında alegorik hikayeleri, anagramları ve metaforları ustaca kullanmış.

Sayın İNSAN'ın da dediği gibi başta Masonluğa ilgi duyanlar olmak üzere herkes tarafından mutlaka okunması gereken ve okunurken de su gibi akan bir kitap.

« Son Düzenleme: Mart 14, 2015, 01:50:18 ös Gönderen: propulsion »
Nosce te Ipsum

Mart 14, 2015, 05:22:40 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu kitap, Forumda ayrıntılı bir şekilde irdelenmişti.

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?board=299.0

Ancak kitabın tamamını okumak elbette çok farklıdır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 15, 2015, 12:23:23 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Aslında yukarıda 'kırmızı' renk ile yazılan kısımda öncelikle buna değinecektim, fakat sonra birçok üyemizin o 20'yi aşkın bölümden oluşan çalışmayı biliyor olacağını düşündüm. Sayın ADAM'ın hatırlatması yine de yerinde ve faydalı oldu.

Sayın ADAM haklı,kitap okunmalı. Bilindiği üzere, bu yazdıklarım kitabın sadece fragmanıdır. Bize bir önbilgi sağlayacağı gerçektir,lakin kitap hakkında  ayrıntılı bilgi vermeyeceği de en az onun kadar gerçektir.

Onun için ben, bu derece önemli ve bu derece değerli bir kitabı, arayış içinde olan her insanın sandığında saklaması,zaman zaman açıp bakması gerektiğine inanıyor, kitabın alınmasını öneriyorum.

Saygılar,

« Son Düzenleme: Mart 15, 2015, 12:51:48 öö Gönderen: İNSAN »