Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "Evrim" sansüre takıldı  (Okunma sayısı 17536 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2011, 02:43:06 öö
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir Tıp hekiminin galapakos adasında bir kaç kuşun kanatlarını işaretlemek suretiyle yaptığı avare işlemler, nasıl olduda günümüz uzay çağını yaşayan insanlarını bile meşgul edebiliyor bende onu bir türlü anlayamıyorum... Ateizme seçilen Sanal kahramandır büyük olasılıkla bu Darwin :-\
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Aralık 15, 2011, 02:57:40 öö
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

sayın abezethibou, yazınızı hayranlıkla okudum... Nefis...
Saygılarımla

Aralık 15, 2011, 03:27:03 öö
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Bir Tıp hekiminin galapakos adasında bir kaç kuşun kanatlarını işaretlemek suretiyle yaptığı avare işlemler, nasıl olduda günümüz uzay çağını yaşayan insanlarını bile meşgul edebiliyor bende onu bir türlü anlayamıyorum... Ateizme seçilen Sanal kahramandır büyük olasılıkla bu Darwin :-\

Siz uzay çağında mı yaşıyorsunuz? Bahsettiğimiz şey elinde ceptelefonu ile dolanan şempanzeler sanırım :) Sorsanız kaç şempanze RF dalgadan haberdar. Kaçı 3g nasıl çalışıyor bilmekte. Şempanze terimini darvine gönderme olsun diye kullanmadım bilakis ters evrim denen hadisenin içerisinde bulunan Atenizm hokkobazlarına söyledim. Ateizm en azından atenizm veya bir gözü bağlılık olarak görülebilir.. Ama internetten bir pokomundo download edecek aciziyette değildir diye umuyorum.

Aralık 15, 2011, 09:30:05 öö
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Sayın abezethibou'ın yazısını az önce okudum , gerçekten güzel noktalara değinmiş , ilave olarak süpersicim kuramında diğer yasaları içine alabilecek düzeye getirilmeye ve halen geliştirilmeye çalışılmaktadır
tek teoreme büyük bir bütünün indirgenmesi kolay bir iş değildir einstaindan sonrada bu tarz çalışmaları öğrencileri gerçekleştirmeye çalışmış hatta tüm dünyadan bunu başarmak için büyük katkılar gelmektedir...
sıfır nokta enerjisi olsun diğer fiziği ilgilendiren diğer konulara girmek olsun burda uğraşmak istesek sayfalar dolar, fakat işin özü şu ilkelden komplexe gitmesidir, bilimin özü budur, ilkel olan bir teknolojiyi daha komplex ve daha gelişmiş hale getirebilmektir, bu konu teoremler içinde geçerlidir , Evrim teorisine karşı olmaktan ziyade gelişimini gözlemek daha doğrudur , bilimsel bir teoriyi yasaklamak irticanın ta kendisidir yasaklama olgusu malesef bizi bu noktalara getirir doğru bir karar olarak görmemekteyim
yıllar önce trende yolculuk yaparken çok hoş bir bayan yanıma oturdu o zamanlar üniversite öğrencisiydim kız ateist olduğunu söyledi bana kendi hayat felsefesinden bahsetti bana , zeki biri olduğumu ve bana birkaç kitap tavsiye etti okumam için turandursun'un kitaplarıydı , hala yaratıcı inancımın olmasına karşı islama olan inancım kayboldu kitapları okuduğumda, tüm düşünceleri öğrenerek karar vermek daha mühimdir tek düşünce sistemi kime ne fayda getirir zengin bir düşünce sistemi ve bilgilerle verilen karar daha iyidir bence...
peki bunu neden anlattım ? öğrenilen bir bilgi yada teknoloji bir insanın hayatında önemli ölçüde değişiklik yaratır , hepimizin ceptelefonu var anında haberlere ulaşabiliyoruz iletişim teknolojisi insan hayatında önemli yere sahip bilimde öyle zaten
bilimsiz bir hayat bizi magralara devrine götürür, bilimsel ilerleme önemlidir, sorarım size bu topraklarda eskiden farklı inançlar vardı pagan vs.. o devirde bilimsel bir gelişim bir put için geri çevirilse ne düşünürdünüz ?
unutmayın dünya tarihinde milyonlarca din vardı...

Saygılarımla,
418

Aralık 15, 2011, 09:43:07 öö
Yanıtla #24
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet Uzay çağında yaşıyoruz. Cep telefonlarının iletişim esasına bakarsanız görürsünüz. İnsanların 3G teknolojisinin nasıl çalıştığını bilmemesi onları şempanze yapmaz! Gelinde bunu Kuşların bi tarafına muhtelif şeyler monte edip deney yaptığını sanan Darwin ve onu hala unutamamış asıl şempanzelere anlatın işte...

Aralık 15, 2011, 10:00:44 öö
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın 418 Din konusunda Sıfırlara fazla cömert davranmışsınız. 6 tanesini geri alın bence, fazla abartılı olmuş!

Aralık 15, 2011, 03:00:25 ös
Yanıtla #26
  • Aktif Uye

Merhaba.

Bu konu başlığı içerisinde yapılan yorumlar, sokak ağzı ile konuşmalar ve bilimsel gelişmenin tarihini ve bilimsel düşünmenin zarifliğini anlayamayanlar her halde her dönemde olacaktır. Ayrıca bu şeilde seslerinin daha da fazla çıktığı da bir gerçek.

Evrim düşüncesini sansürleyenler ile burada evrime sokak ağzı ile saldıranlar aynı safta olsa gerek.

Evrime inanmamak her insanın bir insanlık hakkı olabilir. Ancak bilimsel düşüncenin ilerleyişini 17. ve 18 yy. bilimlerindeki dinin ve hatta din adamlarının doğa bilimleriyle uğraşmalarını ve hatta aykırı düşünceleri din dışı saymalarının yaygın bir davranış biçimi olduğunun farkına varıllması gerekmektedir.

Teorisi tamamen yanlış olsa(ama hayır) bile dinsel düşüncenin doğa bilimleri üzerindeki baskısını kırması açısından bile Darwin her çağda değerli olacaktır.

Bilgi sahibi olmadan ahkam kesilmesini ve sokak ağzını kınıyorum.

Saygılarımla

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Aralık 15, 2011, 03:34:16 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

enelsır

Aralık 15, 2011, 03:54:02 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Sayın enelsır,

her bilimsel veriyi dine entegre etmek sizce doğru bir davranış mı ?
mesela adı üstünde teori diyelim çürütüldü farklı bir teori atıldı o zaman sizde inandığınız kitabı çöpe mi atacaksınız ?
bir çok hipotez tarih boyunca ortaya kondu teoriler bile zamanı geliyor raflara kalkıyor dini alet etmek bana pek mantıklı gelmiyor...

Saygılarımla,
418

Aralık 15, 2011, 04:19:09 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın 418 aslında haklı. Her bilimsel veriyi dinle karşılaştırmak doğru değil. Fakat Sayın 418 şurada yanılıyor. Ben bu konuyu dinle karşılaştırıp, bu açıdan mukayese etmedim. Fakat konu evrim teorisi gibi bilimsel bir teori olunca nedense ( belki de çaresizlikten) bunu karşısına hemen din ve buna bağlı konular dikilir. Oysa, yanlışsa da, doğruysa da evrim teorisi bilimsel bir teoridir ( adı üstünde teori) ve bunun karşısına da yine bilimsel verilerle dikilmek gerekir. Siz bu güne kadar bu açıdan ( yani bilimsel açıdan) yaklaşan bir karşıt teori tutarlı bir görüş gördünüz mü?

Peki ne oluyor?... Ne zaman konu evrim teorisine gelse bunun karşısına din ve doğal olarakta Tanrı inancı dikiliyor. Ben de bu başlık altındaki tartışmanın bu yönde ilerlediğini gördüğüm ( yanlış mı görmüşüm?) için farklı bir bakış açısı olması açısından, çok beğendiğim ve bu konuyla ilgili daha önce de gündeme getirdiğim Sayın popperist'in yazısının linkini verdim. Buna şöyle de bakabilirsiniz, yukarıda anlatmaya çalıştığım bakış açısına yine aynı yönden bakan ve onun karşısında duran çok güzel bir yazıyı paylaşmak istedim... Sizce de güzel değil mi?

En içten sevgi ve saygılarımla.

enelsır