Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: York ve Skoç ritindeki derece farkları  (Okunma sayısı 10044 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 17, 2011, 04:15:49 ös
  • Seyirci
  • Yeni Katilimci
  • *

Biliyorum daha önce bu konu forumda işlenmiş biraz araştırsam bulabilirdim ama araştırmama rağmen bulamadım.

Şimdi soruma gelecek olursak ;

Bildiğim kadarıyla York Ritinde 7 Skoç Ritinde ise 33 derece var. Bunun sebebi York riti geçişlerindeki sürelerin daha uzun olup daha doyurucu olması sebebiyle midir?

Rit derecelerinde her derecede bazı çalışmalar, dersler vs.. işleniyorsa 7 derecelik ritde ilerleyen kişinin 33 dereceli rit'de ilerleyen kişiye göre daha eksik ve bilgisiz olması düşünülebilir mi..? Ritler arasındaki çalışmalar paralel midir?

Saygılarımla..
İnsanlardan öyle azgınları vardır ki Şeytan bile onların yanına besmeleyle yaklaşır.

Mart 17, 2011, 04:21:31 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

eksik yetersiz bilgisiz gibi düşünürsek en yetkin tam bilgilisi memphis-mizraim ritindekiler oluyor herhalde 90küsür derece varmış :)
olaya böyle bakınca tabi 200 dereceli rit kurarsın oh :)
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Mart 17, 2011, 04:51:43 ös
Yanıtla #2

En azından fikir verir ümidiyle.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 17, 2011, 05:06:45 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tamam, bu ünlü resmi Masonluk ile biraz ilgilenmiş hemen herkes bilir.

Asıl üzerinde durulması gereken bilginini özeti şöyle:

Ritlerin simgesel derecelerinden sonraki, kimileri ileri, kimileri yüksek olarak anılan derecelerinin içerdiği öğretim, bir ritten diğerine fark gösterebilir. Gösterir de... A Riti'nde bulunan birtakım anlatımlar B Riti'nde olmayabilir. Aynı şekilde B Riti'nde bulunan birtakım anlatımlar da A Riti'nde bulunmayabilir.

Bazı ritler bir diğer ritin belli bir aşamasına kadaür gelir ve orada kalır. Örneğin Fransız Riti Eski ve Kaübul Edilmiş İskoç Riti'nin 18. dearecesine kadardır. Ancak burada bir noktaya daha bakalım: Fransız Riti 7 derecelidir. Demek ki 3 simgesel dereceden sonraki 4 derecesi EKEİR'nin bir bakıma 4.-18. derecelerinin karşılığı olmaktadır. Bu da şu anlama gelir: Bir ritte birbirini izleyen 12 dereceye yayılmış olan bir öğretim, bir diğerinde 4 derecde yoğunlaştırılmıştır.

Aslında bu iş pek de öyle değil ama bu şekilde anlatınca sanki daha basitleşmiş gibi oluyor.

Bu arada şunu da unutmayalım: EKEİR'nin uygulamaları bu ritin her bir egemen otoritesinde yer yer farklıdır. Öylesine ki ABD Kuzey ve Güney Jürisdiksiyonları'nın uygulamaları arasında bile fark vardır. Şöyle ki, bilmem kaçıncı derecenin anlatısı her ikisinde de aynı değildir.

Dolayısıyla, işin doğrusu ritleri birbirleriyle karşılaştırmamaktır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 17, 2011, 07:27:07 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin ADAM cok onemli bir noktaya temas etmis, ne guzel de yapmis! Cogunlukla zannedilen EKSR nin her yerde ayni ogretileri verdigidir. Madem Amerika'dan ornek verilmis ben de bir iki eklemede bulunmak isterim. York Riti ve Iskoc Riti aslinda bir birlerine cok benzerdir ogretileri ayni konulari icermesine karsin genele bakildiginda farklar gorulebilir. Ben Kuzek Jurisdiction ina bagli bir Vadide calismalarimi surduruyorum. Guney Jurisdiction'i ile aramizda farklar elbetteki mevcuttur. Bu farklara en basit ornek bizim senede iki kez yaptigimiz "reunion" toplantilari 2 gun (zaman zaman 1 gune indirdigimiz de oluyor) surmesine karsin Guney Jurisdiction inda bu sure 1 haftadir. 

Sembolik dereceleri birbiri ile karsilastirmak oldukca makuldur. Ancak Ritlerde bu is cok zorlasir. Ilkokulda ogretmen hep derdi hani "Elma ile elmayi toplanir, armut degil" aynen o mantik...

In Thy name we have assembled!

Şubat 12, 2017, 08:03:24 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

İyi günler,
Benim Skoç Riti Masonlarına bir sorum olacak. Türkiye'de veya bir başka ülkede Rit içindeki öğretilerde büyük değişiklikler oluyor mu? Mesela Hindistan'da Hint Kültürüne ait öğeler mi barındırıyor? Saygılarımla
Nec Plus Ultra

Şubat 12, 2017, 08:35:58 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

York Riti'nde olamaz fakat İskoç ritelirinden Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nde olur. Çünkü bu rit yerel kültürlere uyarlanabilen ritlerdendir. Bu durumda, Hindistan'da bir zaman kurulmuş Zeytin Dalı Riti gibi bir  rite gerek duyulmayabiir. Buna karşın bazı ülkelerde ulusal ritler de kurulmuştur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 20, 2017, 12:18:42 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Çok teşekkür ederim Sayın ADAM.
Nec Plus Ultra