Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Skoç Riti Üstadı Kimdir?  (Okunma sayısı 8399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 07, 2015, 12:41:51 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar. Sayın Remzi SANVER Teke Tek programında Skoç Riti'nin yapılanma olarak farklı olduğunu söylemişti ve sunucu ''Siz o halde Türkiye HKEMBL büyük üstadı olunca aynı zamanda skoç riti üstadı olmuyorsunuz değil mi?'' diye sorunca 'Hayır tabi kide orası daha farklı bir yapılanmadır' cevabını vermiştir. Skoç Riti'nin üstadı var mıdır? Yoksa HKEMBL'na mı bağlıdır? Yani HKEMBL üstadı mı üstad olarak kabul edilir? Eğer farklı bir üstadı varsa şuanda kimdir? Teşekkürler.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Haziran 07, 2015, 02:55:42 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu konu için Murat Özgen Ayfer'in Masonluk Nedir ve Nasıldır? isimli eserinin Yüksek Şura ve Süprem Konsey ile ilgili bölümlerini okuyabilirsiniz.

Kitaptan edindiğim ve hatırladığım kadarıyla (şu an yanımda değil):

Bunlardan Süprem Konsey üyelerini ÖMBL üyesi üstat derecesindeki masonlardan arasından belirlerken başkanına ise Grand Komandör deniyor.

Yüksek Şura ise üyelerini HKEMBL üyesi üstat derecesindeki masonlardan arasından belirlerken başkanına ise Hakim Büyük Amir deniyor.

Üye seçimleri ve diğer bilgiler önerdiğim kitabın ilgili bölümlerinde anlatılmaktadır.
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2015, 03:00:19 ös Gönderen: propulsion »
Nosce te Ipsum

Haziran 07, 2015, 05:07:46 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın propulsion işin örgütlenme (derneklenme) ilkesini, bir kitaptan aktarma özetiyle belirtmiş.

Biraz daha ayrıntı verelim:

Günümüzde HKEMBL En Muhterem Büyük Üstadı Ömer Köker'dir. ÖMBL Pek Saygıdeğer Büyük Üstadı Doğan Cantekin'dir. KMBL Büyük Üstadı Mehtap İnce'dir.

"Skoç Riti" diye bir rit günümüzde yoktur.  Sanırım bu terim bir "kısaltma" olarak kullanılmaktadır. 

Eski ve Kabuledilmiş Skoç Riti Türkiye Yüksek Şurası Amir Büyük Hakimi Hasan Erman'dır. Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti Türkiye Süprem Konseyi Gran Komandörü Hüseyin Özgen'dir.

Bu kişilerin adlarını buraya, gizli saklı olmadığı için yazdık.

Bu kuruluşlar birbirinden ayrı ve bağımsızdır. Hiçbiri bir diğerine bağlı değildir.

« Son Düzenleme: Haziran 07, 2015, 05:23:52 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 07, 2015, 09:03:23 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın propulsion yapılanmalar hakkında genel bir bilgi niteliğinde yorum paylaşmış. Belkide sorumla pek ilgisi olmasa da verdiği cevap masonik kuruluşlar hakkında oldukça önemlidir. Sayın ADAM ise sorumdan fazlasını yanıtlamış. Bu güzel cevaplar için teşekkür ederim.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Haziran 07, 2015, 09:13:52 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle konu dağılacaksa başka başlık açabilirim ama aynı programı izlediğimde benim bir sorum daha var. Mason olan kişinin gelişimi ile rit'te ki gelişi anladığım kadarı ile farklı ilerliyor. Yani mason olan bir kişi usta olmuş ise rit'e girişinden itibaren masonlukta usta rit'te çırak şeklin de mi ilerlemesi oluyor? Birbiri ile farklı oluşumlar gibi aldıladım çünkü ben.

Saygılarımla.
"Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız." (Mimar Sinan Dergisi S. 7, Sf. 14)

Haziran 07, 2015, 09:17:27 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Öncelikle konu dağılacaksa başka başlık açabilirim ama aynı programı izlediğimde benim bir sorum daha var. Mason olan kişinin gelişimi ile rit'te ki gelişi anladığım kadarı ile farklı ilerliyor. Yani mason olan bir kişi usta olmuş ise rit'e girişinden itibaren masonlukta usta rit'te çırak şeklin de mi ilerlemesi oluyor? Birbiri ile farklı oluşumlar gibi aldıladım çünkü ben.

Saygılarımla.

Aslında Remzi Sanver bunun cevabını veriyor zaten. O, ritin vereceği bir karar. Örneğin Remzi Sanver bir cümlesinde; ''Ben HKEMBL üstadı olduğum için, duyulan saygı ve sevgiden ötürü Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Riti'nde de 33.dereceye layık görüldüm, ancak bu böyle olmak zorunda değildir.'' şeklinde açıklamıştır. Yani sizin gelişim ve çalışmalarınıza göre, o ritin mensupları belirliyor sanırım. Ben böyle düşünüyorum.
Gnothi Seauton

Haziran 09, 2015, 01:02:46 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Peki 2 yüksek şûra birbirini tanıyor mu ?

Haziran 09, 2015, 01:30:24 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Peki 2 yüksek şûra birbirini tanıyor mu ?

Muhakkak tanıyordur zira eski ve kabul edilmiş skoç ritine girebilmek için önce HKEMBL'na girmek gerekiyor demişti sayın Remzi SANVER.
Gnothi Seauton

Haziran 09, 2015, 01:38:33 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Ben sizin gibi düşünmüyorum. Bence bekleyin bakalım me cevap gelecek

Haziran 09, 2015, 01:51:58 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ben sizin gibi düşünmüyorum. Bence bekleyin bakalım me cevap gelecek

Buyrun burada sayın Remzi SANVER rit konusunda gerekli açıklamayı yapmıştır. Özetle; Bir büyük loca vardır ve o locanın mensuplarının katılabileceği ritler vardır. Ülkemizde de tanınırlık açısından sadece Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası üyeleri, Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Riti'ne girebilir. Sayın SANVER bunu genel ve özel bir benzetmeyle açıkladı. Bir Müslümanlık vardır, bir de Müslümanlığın içerisinde Bektaşilik, Mevlevilik, Nakşıbendilik gibi yollar vardır. Nasıl ki bir bektaşi olmak için Müslüman olmak gerekiyorsa, ülkemizde de Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Riti'ne girmek için Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası masonu olmak gerekiyor. Ben yorum ve okuduklarımdan bunu çıkarttım.

https://www.youtube.com/watch?v=AKdbynLwID0
Gnothi Seauton