Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Mavi Loca ve Yüksek Şura (İskoç Riti veya Skoç Riti) Dereceleri  (Okunma sayısı 47757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 22, 2013, 05:01:31 ös
Yanıtla #40
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason olan kişi, daha önce tanımadığı bir mason ile karşılaşıp söyleştiğinde, ona hangi konuda neyi nasıl diyeceğini pek iyi bilir. Siz hiç dert etmeyin.

Bundan ötürü sakın masonların bu bağlamda birtakım sırları olduğu sanılmasın.

Şayet Masonluk ortamında yaşamak, o ortamın özellikle sevgi, saygı ve kardeşliğe dayanan gelenek ve göreneklerine uyum gösterip alışmak bir "sır" ise, o zaman diyelim ki masonların bu bağlamda sırları var. Bu sır masonca yaşamak...
Ben arada bir sır var mı diye sormamıştım... Şunu soruyorum mason olduğunu açıklayan birisinin ikinci derecede masonum demesi mi daha doğrudur yoksa kalfa masonum demesi mi? Asıl olan rakam mıdır yoksa daha çok isim mi kullanılır. BEn forumda sık sık 33.derece mason sözünü de üstat mason sözünü, çırak mason sözünü de duyuyorum hangisi masonik geleneğe daha bir uygun düşüyor?

Şubat 22, 2013, 05:27:00 ös
Yanıtla #41
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Samuray'a şöyle bir yanıt verilebilir:

Çırak mason, kalfa mason, üstat mason, olgunlaşma/yetkileşme atölyesi masonu, Mark masonu, Royal Arch masonu, Şapitr masonu, Areopaj masonu, Şövalye mason, 33. derece mason (konu EKEİR ise), hepsi kullanılabilir ama bir yazıda... Masonlar kendi aralarında konuşurken birbirlerine böyle terimler kullanarak hitap etmez. Görev hitapları vardır ama o ayrı. Bir diğer deyişle, hiçbir mason bir diğerine ben üstat masonum ya da falanca derecede masonum demez. Böyle sözler edilmez çünkü bu Mason Töresi'ne uygun düşmez. Çırak olduğunu söyleyebilir ama öteki türlü deyişler kullanılmaz. Bunlar sadece yazında geçer.

Bir mason bir diğer masona sadece "Kardeşim" diyerek hitap eder. Ancak bildiğimce yalnızca Türkiye'de geçerli olmak üzere (yanlışsa düzeltilsin lütfen) bir mason bir diğerine saygıyla hitap etmek istediğinde, hiç gerekmemesine karşın "Üstadım" der. Hepsi bu kadar.

« Son Düzenleme: Şubat 22, 2013, 05:37:16 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 22, 2013, 05:52:14 ös
Yanıtla #42
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Samuray'a şöyle bir yanıt verilebilir:

Çırak mason, kalfa mason, üstat mason, olgunlaşma/yetkileşme atölyesi masonu, Mark masonu, Royal Arch masonu, Şapitr masonu, Areopaj masonu, Şövalye mason, 33. derece mason (konu EKEİR ise), hepsi kullanılabilir ama bir yazıda... Masonlar kendi aralarında konuşurken birbirlerine böyle terimler kullanarak hitap etmez. Görev hitapları vardır ama o ayrı. Bir diğer deyişle, hiçbir mason bir diğerine ben üstat masonum ya da falanca derecede masonum demez. Böyle sözler edilmez çünkü bu Mason Töresi'ne uygun düşmez. Çırak olduğunu söyleyebilir ama öteki türlü deyişler kullanılmaz. Bunlar sadece yazında geçer.

Bir mason bir diğer masona sadece "Kardeşim" diyerek hitap eder. Ancak bildiğimce yalnızca Türkiye'de geçerli olmak üzere (yanlışsa düzeltilsin lütfen) bir mason bir diğerine saygıyla hitap etmek istediğinde, hiç gerekmemesine karşın "Üstadım" der. Hepsi bu kadar.

Hmmm cevabınız için teşekkürler ve kucak dolusu sevgiler... :)
Türkiye masonlarının kardeş demek istememesi belki yaşça büyük olan birine kardeş demek yerine ağabey denmesinin yaygın olması bu durumu yartmış olabilir.

Şubat 22, 2013, 11:26:30 ös
Yanıtla #43
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Mirage World Hotel

Anladım kadar. Herkez eşit bu durum da. Kardeşim hitap şekli de gerçekten çok hoşuma gidiyor.