Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hiram Abif - Hür Masonluğun Büyük Üstadı  (Okunma sayısı 9036 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 11, 2009, 12:24:47 ös
  • Ziyaretçi

Ezoterik Batıni Doktrinler Tarihi Kitabının Yazarından.

Hiram Abif kimdir? Ne yapmıştır da Masonluk gibi yüzyıllardır dünyanın entelektüel gelişimini etkileyen bir örgütün Büyük Üstadı, Piri olma onurunu, payesini elde etmiştir? Hiram olmak ne demektir? Her Masonun, yeniden doğum ile Hiram Abif'in kimliğinde yeniden doğması ne anlama gelmektedir?

İşte bu çalışmada, Hiram Abif'in kimliği tüm yönleriyle ele alınmakta, ona atfedilen Kamil İnsan olma özellikleri her yönüyle irdelenmektedir. Tanrı-Evren-İnsan özdeşleşmesinin bir sembolü haline gelmiş olan Hiram Abif'in kişiliğinde, kaybolan sırlara ışık tutulmakta, "Krali Sanat"ın inceliklerine göz atılmaktadır.

"Cihangir Gener kardeşimin "Hiram Abif" adlı eserinde, eğitim ve öğretimin temel öğesi olan Sembolizmanın en ince detaylarını okurken görüyor ve idrak ediyorsunuz. Ezoterizmin önemini ve ezoterik eğitimin faydalarını görüyor ve anlıyorsunuz. Eserleriyle ezoterik eğitim ve öğretime birçok katkıları bulunan Cihangir Gener'in bu eserinin de Türk entelektüel hayatına ve aydınlanmaya yardımcı olacağından eminim."

Yazar: Cihangir Gener
Yayınevi: Nokta Yayınları
Sayfa sayısı: 340
ISBN: 9786055698072
Basım tarihi: Mart, 2009
Kategori: Ezoterik / Gizli Örgütler

Piyasa fiyatı: 15.00 YTL

Şubat 06, 2013, 11:51:32 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

2009 yılında tanıtımı yapılan bu kitabı geçen sene edinmiştim sonra okumaya fırsatım olmadı şu an tesadüfen buldum ve okumaya başladım.Kitabın girişinde verilen bilgiler çok enteresan ve sormam gereken sorular var mason dostların içtenlikle cevap vereceklerini umuyorum saygılarımla.

Sayfa no 24: 1738 nizamnamesine göre masonlarınilk isminin'NOAŞİT'olduğu ifade edilmektedir bu doğrumudur?doğru ise ne anlama gelmektedir.
Sayfa 22 de ise daha ilginç bir bilgi verimektedir özetleyecek olursak eğer;Ademin bizlerin ilk atasının Evrenin Ulu Mimarı tanrı görüntüsünde ve liberal bilimlere sahip olarak ve özellikle geometri yüreğine nakşedilmiş olmalıydıki onun ölümünden sonra nesebinden gelenlerin yüreklerindede aynı prensipleri bulduk.
Bu bilgilerin oğulları kabil için kutsanmış dediğini enoch için ise adına bir kent kurduğunu,ondan sonra gelen nesillerin onu taklit ederek soylu bilimi ve sanatı  geliştirdiklerini görüyoruz.

Nuh'a gelindiğinde ise nuhun yaptığı geminin geometri ve ve masonluk kaidelerine göre yqapıldığını güvenlikle söyleyebiliriz.Nuh ve 3 oğlu japhet,sham,ve ham'ın gerçek mason oldukları,tufandan sonra uyguladıkları sanatları gel,iştirip sonraki nesillere aktardıkları anlaşılmaktadır.

Bu aktarıma göre Hz.Nuh masondur ve bu masonluk büyük dedesi ademden gelmektedir anlamı çıkmaktadır.
Masonluğa başka kaynaklarda kök olarak antik mısır verilirken bu anlatımda nerede ise ilk insan adem ile başladığı varsayımsal yada teorik her ne ise belirtilmektedir.

Masonluğu bu ufak alıntıya göre yanlışta anlamış olabilirim adem ile birlikte geliyor ise bunun adına ne diyeceğiz?ne demeliyiz?Masonluğun bu yönü oldukça ilginç varsayımsal bir sözcükte olsa kitaba göre masonlar ne düşünüyorlar merak ediyorum,bu sorulara gerçekten mason olan masonluğa gönül vermiş ve idrak etmiş olanların daha doğru cevap verebileceğini cevap vermeye çalışacak masonluğu kendi kalıbına göre yorumlayan harici katılımcıların ise sadece fikri katılımcı olabileceklerini düşünüyorum.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2013, 10:20:42 öö Gönderen: gnothi »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 09, 2013, 10:15:41 öö
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sorumda konuda boşa gitti galiba?
Kitabı okudukça hayretler içinde kalıyorum hala ve sitedeki tüm dostlara tavsiye ederim.Sorduğum konularda beni aydınlatabilecek mason dostlar var ise kitaptan yine aktarım sorular ile devam edebilirim yoksa keseceğim konuyu burada.
Teşekkürler.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo