Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Operatif Masonluk Neredeydi?  (Okunma sayısı 14442 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 02, 2014, 12:30:55 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Başlık böyle çünkü katılımcılar bu başlık altında konuyu istedikleri yöne sürükleyebilir.

Sonra da tartışırız.

Başlangıç olmak üzere, aşağıda Operatif Masonluk denilen Avrupa Bina İnşaatçılığı Mesleği ve Zanaatı'nın eşsiz yapıtlarından birini görüyorsunuz. (Fotoğraf biraz flu çıkmış; bağışlayın.)

Bunun açıkça bir kilise ya da katedral kulesi olduğu belli. Ancak hangisi?

(Bu bir "bilgi" çalışmasıdır. Lütfen gelişigüzel tahminlerde bulunmayın. Biliyorsanız söyleyin. Bu konuda paylaşımda bulunmak size çekici geliyorsa, internette bir araştırma yapıp, resimlerin karşılaştırılması suretiyle bunu bulabilirsiniz. Fakat bilmiyorsanız ya da bulgunuzdan emin değilseniz lütfen bir şey söylemiş olmak için gelişigüzel belirtmede bulunmayın; çalışın, araştırın, bulun ve bizi de bilgilendirin.)

« Son Düzenleme: Şubat 02, 2014, 12:33:52 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 02, 2014, 03:50:12 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Fransızca: Cathédrale Notre-Dame-de-Strasbourg

Strazburg Notre Dame Katedrali

Fransa'nın Strazburg kentinde bulunan bir katolik katedral

Yapımına 1015'te başlamış, 1439 da tamamlanmış. Yapımı 424 yıl sürmüş.

Youtube da katedralin bir tanıtım videosu vardır.

◄ Strasbourg Cathedral, France [HD] ►
Concordia Res Parvae Crescunt

Şubat 02, 2014, 04:18:36 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Acaba ayni "turm"mu?

Şubat 02, 2014, 07:10:54 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın proxima'nın dediği doğru. Üstelik çok da güzel bir video eklemiş meraklı olanlar için. Teşekkürler.

Günümüzde bu katedral öyle sıkşık bir sokak arası konumunda kalmış ki, tamamının fotoğrafının çekilebilmesi için bir profesyonel geniş açı kamera gerekli. Bende o bulunmadığından bölük pörçük fotoğraflar çekebildim. Bunlardan birisi de aslında kullanılmayan ana giriş kapısı. (Kapının önündeki yığınak bir başka amaçla kullanılıyor.) Kapının oymalarına ve işlemelerine bir göz atılınca, bu yapıtın niiçin ancak dört yüzyılda bitirilebilmiş olduğu anlaşılıyor.

Şimdi bu katedral ile başlamış olduğumuz yazı konumuza dönelim.

Yapımı bu kadar uzun süren bu katedralin inşaatının başında elbette ki onca zaman içinde birçok farklı inşaat ustası bulunmuştu. Onların arasında biri var ki, o diğerlerinden pek farklıydı ve olağanüstü ün kazanmıştı. O kimdi, nasıl bir unvan taşımıştı ve  ne yapmıştı da o kadar çok ünlenmişti?

Ben bu sorunun yanıtını biliyorum ama katılımcılarımızdan bir başkasının çıkarmasını diliyorum.

Şubat 02, 2014, 07:47:47 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. ADAM'ın bu sorusu üzerine bir araştırmaya giriştim... Tabi 400 küsur yıl yapımı devam eden bir yapıda görev alan ve diğerlerinden farklı özellikteki bir duvar ustasının kim olduğunu anlamak çok kolay olmadı. Gerçi bir sonuca ulaşmış olabilirim ama olmayabilirim de. Çünkü şimdi bahsedeceğim kişinin gerçekten yaşamış bir kişi olup olmadığı tam olarak açık değil. Gerçek mi efsane mi?

Şayet eğer bu kişi gerçekten yaşamışsa, benim vardığım sonuç Sabina von Steinbach'dır. Kendisi bir kadın olması nedeniyle diğer taş ustalarından ayrılmaktadır. Kendisinin, Strazburg Katedralinin bir dönem baş mimarlığını yapmış olan Erwin von Steinbach'in kızı olduğu söylenir.

Öncelikle Sn. ADAM cevabımın doğru mu yanlış mı olduğunu söylerse, bu konu başlığı altında Sabina hakkında daha çok bilgi paylaşılabilir. Eğer cevap Sabina değil ise, yeni bir araştırmaya girmek gerekecektir.
Live long and prosper.

Şubat 02, 2014, 07:53:15 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bence sayin ADAM´in sordugu kisinin masonluk acisindanda bir önemi var!!!! Haksizmiyim?

Şubat 02, 2014, 08:04:26 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bence sayin ADAM´in sordugu kisinin masonluk acisindanda bir önemi var!!!! Haksizmiyim?

Haksız değilsiniz... Ben Spekülatif Masonluk ile aradaki bağlantıyı kendimce kurdum... Ancak şu an için dile getirmekten imtina ediyorum.
Live long and prosper.

Şubat 02, 2014, 08:43:40 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Spock gayet güzel bulmuş.

Ancak sormak gerekiyor: Neden Sabina da Erwin değil?

Şubat 02, 2014, 08:57:58 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Spock gayet güzel bulmuş.

Ancak sormak gerekiyor: Neden Sabina da Erwin değil?

Çünkü, Erwin 1318'de vefat edince Sabina'nın babasının sorumlu olduğu işi devam ettirip tamamladığı söylenmekte.

Ayrıca Sabina'nın şu 2 heykeli tek başına yaptığı söyleniyor:

Ünlü 19. yy. Amerikalı Masonu ve Masonik Ansiklopedi yazarı Albert Mackey, katedralin inşa edildiği dönemde Spekülatif Masonluk olsa idi Sabina'nın sadece bir Usta Mason değil, bir En Muhterem Büyük Üstat unvanında olması gerektiğini söylemiş.
Live long and prosper.

Şubat 02, 2014, 09:51:39 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Sayın Spock'a bu güzel katkıları için teşekkür etmek gerekli.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti