Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Beş Köşeli Yıldız Nedir?  (Okunma sayısı 37337 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 25, 2010, 03:56:32 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu benim konu başlığım değil. Bu soruyu 2007 yılının Nisan ayında Sayın Shemuel ortaya atmış.

Burada linkini vermiyorum çünkü başlık altında bir sürü katılım var ama asıl konu üzerinde duran yok. Hiçbir açıklama verilmemiş.

İyisi mi, eskiden kalmış olsa da şu konuyu biraz didikleyeyim dedim.

Ancak burada bir sorunla karşılaşıyoruz. Forum kurallarının 17ncisi, ritüelik konular üzerinde burada görüşmeyi engelliyor. Beş köşeli yıldız Masonlukta da kullanılan simgelerden biridir. Dolayısıyla burada bu simgenin Masonlukta nasıl değerlendirildiğini anlatmak uygun düşmez; yanlış bir iş bile olabilir.

Ancak beş köşeli yıldız, Pentagram ya da Pentalfa gerek bir geometrik biçim gerekse bir simge olarak salt Masonluğa özgü de değildir. Dolayısıyla ortaya atılmış olan o soruyu genel açıdan değerlendirip yorumlamak olanağı vardır. Benim yapmaya çalışacağım da o…

Her şeyden önce şunu belirtmek gerek: Birisinin eline bir kağıt ile kalem verir de ondan bir “yıldız” figürü çizmesini isteyecek olursanız, çizeceği o figürdeki yıldız büyük olasılıkla beş kollu olacaktır. Çünkü beş kollu yıldız, kalemi kağıt üzerinden kaldırmadan en kolay çizilebilen geometrik şekildir. Demek “yıldız” denilince insan hemen böyle bir geometrik figürü algılıyor. Acaba neden? Ben bilmiyorum. Bilen varsa söylesin.

Geometrik şekiller arasında beşgen belki de en ilginç olanıdır. Elinize istediğiniz her türlü geometrik çizim aletini alın. Sonra bir beşgen çizin. Bu hiç de zor değil. Ancak bir eşkenar beşgen çizmeye girişin bakalım, becerebilecek misiniz? Eğer yöntemini biliyorsanız yaparsınız ama bilmiyorsanız, inanın bana ne kadar uğraşırsanız uğraşın, olmaz, ancak yaklaşık olur.

Şu her kolu eşit beş kollu yıldızı şöyle gösterelim mi? (Bu benim yaptığım çizim de kuralına uygun davranmadığım için tam olamadı.)

Burada o yıldızı beşgenin içinde görüyoruz. Beşgenin birbirine bitişik olmayan iki köşesini birleştirirsek buna geometride “hipotenüs” denir. (Başka geometrik şekiller için de geçerli bir genel terimdir bu.) Eş kenar beşgenin hipotenüs uzunluğunu kenar uzunluğuna bölerseniz, 1,618 sayısı çıkar. Bu “altın oran” olarak anılan sayıdır. (İsterseniz bunu (1+√5)/2 biçiminde de yazabilirsiniz.) Tarih boyunca bu oran çok önemsenmiş, gerek ezoterik örgütlerde gerekse doğrudan geometrik tasarımlarda sık sık kullanılmıştır.

Beş kollu yıldız niçin bu kadar çok önemseniyor. Kim bilir belki de bir insan bedenine benzetiliyor. Başı yukarıda dik duran, kollarını ve bacaklarını iki yana açmış, beş asal noktayı gösterir gibi duran bir insan figürü. Hani tıpkı Leonardo da Vinci’nin o ünlü “Vitruvian Adam” adlı çiziminde olduğu gibi. (Forum üyelerimizden biri onu logosu olarak kullanıyor.)

Beş kollu yıldızı Pentagram olarak andımız zaman bunun karşılığı “beş harfli sözcük” olur. Şu halde Masonlukta olsun bir başka ezoterik kurumda olsun pentagramdan söz edildiğinde, o dizgede önem ve değer verilen beş harfli bir sözcük var demektir. O sistemlerde bunun karşılığında olabilecek o kadar çok beş harfli sözcük gösterebilirsiniz ki…

Ancak hipotenüsleri kesişen tarzdaki bir beş kollu yıldız bu kez Pentalfa olarak anılır. Artık burada yıldız yoktur; bir geometrik tasarım vardır. Bu da beş adet alfa harfinden oluşmaktadır. Bunun da birçok yorumu yapılabilir. Nitekim el kaldırmadan bir yıldız çiziminde yapılan işin aslında “beş alfa harfini oluşturmak” olduğu da söylenebilir. Alfa, Yunan alfabesinin harfi; Latin alfabesindeki karşılığı A, Arap alfabesinde elif, İbrani alfabesinde Alef. Siz bunun üzerine isterseniz bu beş harfin yorumunu yapın.

Beş kollu yıldız, -hiç kuşkusuz- Masonluğun birçok derecesinde o derecenin ritüelik öğretisiyle bağlantılı bir simge olarak kullanılıyor. Çoğu zaman tek başına değil de bir başka simge ya da harf ile birlikte bir bileşik simge biçiminde. Bunların arasında benim en çok dikkatimi çeken ise şu figür.

Burada beş kollu yıldızın bir Alfa ve Omega harfiyle donatılmış olduğunu görüyoruz. Acaba ne anlama gelebilir? Üzerinde düşünmek gerek.

« Son Düzenleme: Aralık 25, 2010, 04:04:00 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 25, 2010, 04:54:22 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Simya Amblemleri üzerinde Çalıştıkça  bu ve benzeri Onlarca ''Sembolizm'' içerikli ''figür' 'avatar' 'resim' ve 'çizim' lerin Tarihte farklı dönemlerde  kullanılan Dil Kalıbına göre ne anlama geldiğini anlayabiliriz.

Ben bunu ''Ortak Sembol'' veya ''Sembollerin Anası'' olarak anlıyorum...Bütün semboller Onun etrafında bir yörünge halinde ilerliyorlar...

Ayrıca 'Denge'' ve 'Ahenk'' temsil etmekte olduğuna inanıyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2010, 05:30:06 ös Gönderen: Rohani »

Aralık 25, 2010, 07:33:19 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Beş köşeli yıldız,Pentagram veya daha az bilinen adıyla PentAlpha(5 A) demek olan sembol,bildiğim ve kabul gören görüşlere göre Paganizm inancına dayanıyor.Gerçi Pentagram Ritüeli tarih boyunca "Altın Şafak Örgütü" ile anılmış olsa da,bu Ritüeli çıkışını Rose-Croix örgütü olarak gösterirler ki,gerek tanımlamaları gereksa anlamlarına bakıldığında gül haç örgütünden ziyade tekris edilenler veya daha bilinen adıyla ORMUS tarikatıyla eşleştirmek bence daha uygun olacaktır.
İsmi veya başlangıç örgütü hangisi gösterilirse gösterilsin temeli Paganizme dayanır.Zaten bu ritüelin adından ve içeriğinden de bunu rahatlıkla anlayabiliyoruz.Pentagram Ritüeli:Küçük Davet Ritüeli ve Küçük Defetme Ritüeli şeklinde açıklanabilir.Çok detaylı bir konu konu olduğu için detaya girmem mümkün değil ama merak eden arkadaşlar için Piyasa da bu konuyu oldukça detaylı anlatan kitaplar mevcut.
Pentagram ritüeli aslında modern Majisyenlerin önerdiği (özellikle "küçük defetme ritüeli") bir ritüeldir.Her ne kadar bu öğretinin tarihi Rose-Croix veya Masonik örgütlerle birleştirilse de öznel fikrim bence bu tarz bir yakınlaştırma da bulunmak hata olur. Sonuçta bu Ritüel ne Rose-Croix nede Masonik örgütlere yakındır,bilinen tarihi itibariyle.Ne Altın Şafak nede Rose-Croix bu ritüelin başlangıç tarihine yakındır.Nereden bakılırsa bakılsın arada 300 yıllık bir fark oluşur ki bu sebeple de en başta söylediğim gibi ORMUS örgütüne daha yakındır.Fikrime katılmayan arkadaşlar olabilir ama en temel dayanağım "Maji" nin tarihsel süreci ve anlamlarında olduğunu göreceklerdir.Gerçi karşı tez belirtenler Kral Süleymanın "Legemeton" isimli kitabındaki bir bölümü dayanak olarak göstermek isterlerse de.Bu Ritüelin temeli Paganizm dir ve bilinen tarihsel sürecinde "inisiyasyon" için kullanılmıştır.Ve bu sebeple ORMUS tarikatı bu ritüele adapte edebileceğimiz yegane örgüttür.
Şahsen ben ritüelin içini çok detaylı şekilde biliyorum bu sebeple her ne kadar Masonik bir sembol olsa da,Masonlukta ki sembol anlamıyla Ritüelin yapılış amacı arasında bir bağ veya benzerlik göremedim.

Saygılarımla

Aralık 27, 2010, 12:17:37 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alpha ve Omega ( başlangıç ve sonsuz demektir), fikrimce; Beş kollu yıldızın her bir köşesi farklı bir elementi simgeler. Ateş, hava, su topraktır ve en üst nokta ise ruh/akaşa'yı ifade eder. - Akaşa evrende yapılan herşeyin kayıt edildiği yerdir - . Alfa ve Omega'nın baş harflerinin beş köşeli yıldıza yazılmasında ki amaç, ruh'un sonsuzluğunu simgeliyor olabilir. '' Başlangıç ve Sonsuz.. ''

Ocak 16, 2011, 09:27:52 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Alfa ve Omega sedace bu kadarmı. Bence Paganizme doğru gitmekte fayda var