Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk putlastirmayla ilgili ne dusunur?  (Okunma sayısı 4588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 15, 2014, 10:20:04 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Bugune kadar bir cok oncu, ileriyi ongorebilen insanlar bu dunyaya gelmistir. Soyledikleri cok degerli fikirleri olmus, fakat soylenenin yani sira, o kisiye daha cok hayranlik duyulmustur.  Acaba masonluk bu konu hakkinda ne dusunur? Saygilarimla...
Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil verdiklerinde gizlidir.

Kasım 15, 2014, 10:32:08 ös
Yanıtla #1

Sayın Tides,

Masonlar ve Masonluk hakkında konuşma yetkim yok. Ancak bu konuda okuduklarımı sizinle paylaşmak istedim. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın bir önceki Büyük Üstadı Sayın M.Remzi Sanver'in, Masonluk 'Işığı Arayanların Hikayesi' kitabında Kısım-3 Masonluğun Düşünsel Yelpazesi kısmını okumanızı tavsiye ederim.

Bu kısımda Masonluğun doktrinler, mutlak gerçeklik gibi konular çok yalın bir şekilde ustaca anlatılmıştır. Ben o kısmı okurken doyduğum hissine kapılmıştım.

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 15, 2014, 10:54:11 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Soru putperestlik ise sn.animi et spiritus'un önerisi güzel. (Soru bu olmasa da güzel)

Gördüğüm kadarıyla soru putlaştırma.Güzel bir soru bakalım ne gibi bir bilgi edineceğiz.Saygılarımla
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 15, 2014, 11:10:08 ös
Yanıtla #3

Soruyu doğru anladığımı düşünerek, Sayın Tides'e haddim olmayarak bir tavsiyede bulunmuştum. Sayın mbulut'un yanıtından sonra ise kitabı elime alıp ilgili bölüme hızlıca göz attım.

Orada en çok dikkatimi çeken Masonluk ile değiştirilemez doktrinlerin kıyaslanamayacağı idi. Ondan sonra ise 107. sayfanın başlangıç paragrafı oldukça sarsmıştı...

Buraya yazmamda yasal olarak bir sakınca var mı bilemiyorum. Tereddütte kaldığım için de eklemiyorum. Ancak oradan benim anladığım kesinlikle putlaştırma ve Masonluğun konuya bakışı.

Yani Sayın Tides'in cevabı bence orada. Yanılıyorsam kendisine büyük bir özür borçlu olurum. Ve doğrusunu üstadlardan dinlemeyi çok isterim.

Saygılarımla.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 15, 2014, 11:42:41 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Önce terimi inceledim daha sonra sn.Remzi Şanver'in yazısını..

Putlaştırmak : Bir şeyi olağanüstü görerek gereğinden çok değer vermek, put durumuna getirmek (TDK)

Örneğin; X isimli bir şahısa olağan üstü bir değer verdiniz.(Putlaştırdınız).Bu gündelik hayatımızdaki bir kelime ile olabilir.X isimli şahıs çok iyi bir insan,çok bilgili bir insan gibi...

Putlaştırdığınız bu nesne veya canlı,siz bunu değiştirilemez,tartışılmaz kabul ediyorsanız bu dogmatik bir yaklaşım olur.Masonluğun dogmalara karşı tutumu forum içerisinde birçok konuda yer almaktadır.Saygılarımla.

Kasım 15, 2014, 11:58:52 ös
Yanıtla #5

Tam da o sayfada ve o paragrafta harika bir örnek vermiş Üstad Sayın Sanver, Aristoteles üzerinden putlaştırma ile ilgili. Sizin belirttiğiniz TDK tanımına tabiri yerindeyse 'cuk' oturuyor.   

"madem ki üstad söyledi, o halde doğru"

Saygılarımla.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 16, 2014, 12:17:28 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tam da o sayfada ve o paragrafta harika bir örnek vermiş Üstad Sayın Sanver, Aristoteles üzerinden putlaştırma ile ilgili. Sizin belirttiğiniz TDK tanımına tabiri yerindeyse 'cuk' oturuyor.   

"madem ki üstad söyledi, o halde doğru"

Saygılarımla.

''madem ki üstad söyledi,o halde doğru'' bu bir dogmatik yaklaşım.Üstada fazla değer vermek ayrı,bu değer sonrası her yaptığı,söylediği değiştirilemez diye düşünmek ayrı.

Farklı bir örnek vereceğim; Atatürk milletimiz için değerli bir önder.Milletimize çok faydası olmuştur.Onun yaptığını başkası yapamazdı.O olmasa belki şuan İngilizlerin uşağı olurduk...Ben Atatürk'ü putlaştırdım ?

Atatürk  şöyle bir söz kullanmış olsa ''Güneş gri,gökyüzü sarı renktedir.'' bunun gibi bir sözü değiştirilmez kabul edersek dogma olur.

Bu durumda putlaştırma farklı-dogma farklı kavramlar.Birbirleriyle bağlı ama aynı zamanda farklı da olabilen kavramlar.

Benim bu yazdığım paylaşım bile yanlış olabilir.Doğrusu bulunana kadar.Saygılarımla

Kasım 16, 2014, 12:23:00 öö
Yanıtla #7

Doğrusunu bulmak ümidiyle o zaman...

Saygılarımla.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 16, 2014, 08:11:10 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık ile bağlantılı olmak üzere, soruyu soran Sayın Tides, önce ne demek istediğini açıkça ortaya koymalı. Sorusunu açıklamalı.

Masonluk bir kişi olmayıp bir kurum olduğuna göre, bir düşüncesi olamaz; bir tutumu olabilir.

Fakat Masonluğun dünya çapında çok riti, birkaç ayrı kanadı, binlerce örgütü olduğu için de, bu bağlamdaki bir tutum, birinden diğerine farklı olabilir.

Onun için Sayın Tides bir de bu soruyu evrensel boyutta genel olarak mı ortaya atıyor yoksa bir örgüte (örneğin Türkiye’deki HKEMBL) özel mi tutuyor, bunu da belirtmeli ki, irdelemesini ona göre yapalım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 16, 2014, 01:51:11 ös
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Hepimizin bildigi bir ornek ile baslamak istiyorum Sayin ADAM. Ornegin, Mustafa Kemal Atatürk, anlatmak istediklerinin yerine kendisine hayranlik duyuluyor. Hayranlik duyulabilir fakat bu bir yaris halini aliyor. Sen sevmiyorsun, ben seviyorum gibi bir dusunce ortaya cikiyor. Bu sadece bir ornek, insanlarin "insani" putlastirmaya meyilli oldugu dusuncesindeyim.

Evrensel anlamda masonluk kurumunun bu konu hakkindaki tutumunu merak etmistim. Fakat birbirinden farkli ritler oldugu icin, farkli dusunceler de mevcut. Anliyorum ve derinlesmek istedigim icin ozel olarak HKEMBL insani putlastirmak ile ilgili tutumu nedir?

Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil verdiklerinde gizlidir.