Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: üniversiteden iki mason hocam...  (Okunma sayısı 14847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 18, 2007, 09:36:50 ös
  • Uzman Uye

Okuduğum üniversitede şuan dersini aldığım iki mason hocam var.Mason oldukları biliyorum belirli kaynaklardan.(isimlerini vermeden bahsedicem)

1-İkiside son derecede ciddi taviz vermezler,
2-Saygı onlar için çok önemlidir,
3-İkisininde dersinden geçmek diğerlerine göre çok çok çok zordur,
4-Belli günlerde papyon(bazen kravat) takıyorlar ve siyah ağırlıklı giyiniyorlar.toplantı günü olduğu ortaya çıkıyor
5-Bu hocalardan biri sürekli sunum yaptırır.Hatta bazen düşünürüm acaba bu hoca iyi sunum yapanları masonmu yapacak çünkü bildiğim kadarıyla araştırma locasında masonlar toplantılarında sunum yapıyorlar.belki de bizi şimdiden hazırlıyor.Diğer hoca sayısal bir dersin hocası olduğu için sunum yaptırmamaktadır.

Sorum: Masonlar zamanla görüş, düşünce ve hayat tarzları birbirine benzemeyemi başlar?

Aralık 18, 2007, 09:57:59 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

birer aydınlanma ve bilim yuvası olan üniversitelerde masonların olmasıda dogaldir tabiki , bütün bilim ışıgını görmüş düşünmeyi bilen kişiler mason olabilir sanırım ?

Aralık 18, 2007, 10:09:17 ös
Yanıtla #2

Alıntı
Sorum: Masonlar zamanla görüş, düşünce ve hayat tarzları birbirine benzemeyemi başlar?

Sn M.Akyol

Sn. Üstadım şu an olmadığı için sorunuza ben cevap vereyim.Tam olarak görüş,düşünce ve hayat tarzı diye genellemek yanlış olur sonuçta öğreti tek tip bir insan yaratmayı amaçlamıyor ve askeri tarzda bir yaklaşım yok.Ancak tabii ki uyulması gereken çok sıkı ve değişmez kurallar mevcut.Önemli olan kardeşlerin gerçeği arayan akılve bilim yolundan ayrılmayan,herzaman iyi niyetli , yardımsever örnek insanlar olarak birbirine benzemesidir.Bir kişinin mason olabileceği yargısına koyu renk takım elbise giyip papyon takmasından çok yukarıda saydığım davranışları karekter olarak yansıttığı için varılabilmesi gereklidir.Sonuç olarak esas olan görüntü olarak benzeşmekten ziyade özde benzeşmektir.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Aralık 19, 2007, 01:47:29 öö
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı

Sayin M.Akyol,

Sayin MYSTICPROVOCATEUR sorunuzu dogru ve oldukca guzel bir bicimde cevaplamis. Benim ekleyebilecegim sundan ibarettir;

Masonlarin harici hayatta birbirine benemesinin nedeni zaman degildir. Verilen egitim ve esoterik sistemin etkileridir.

Saygilarimla

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 19, 2007, 09:01:34 öö
Yanıtla #4

Benim arkadaşlarımda okuduğum Anadolu Ünv. de iki Mason Hoca gördük diyorlar kocaman yüzüklerle geziyorlarmış , ben henüz karşılaşmadım ama o yüzüklerden bende de var her yerde satılıyor int. ortamında ne Masonik eşyalar dökümanlar hemde ne kadar ucuz fiyatlara gidiyor bu durumda her özenti bulabilir bana da siteden bir arkadaşım vermişti. Bir iki akraba buldum maalesef vefat etmişler yani o kadar zamandır bakıyorum bir kaç teklif geldiğini iddia eden kişi dışında bir numara göremedim.

Aralık 20, 2007, 12:08:06 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

bizim hocalarda hiç masonik bir yüzük görmedim

Haziran 01, 2011, 09:10:54 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Konu çok geçmişte kalmış, ama cevap vermek istedim. Üniversitemde Mason hocalar mevcut. Bilmek ya da onları mason diye direk afişe etmek belki yanlış. Çünkü onlar size mason olduklarını açıklamazsa sizin bunu açıklamanız bir sorun teşkil ediyor.İşin bu kısmı forumda tartışılmış zaten.
Ama gözlemim şu ki o hocalar diğer hocalardan belirli özellikleriyle ayrılıyorlar.Toplumsal duruşu, hayata bakışı, günlük konuşma şekilleri, sosyal yönden etkin oluşları, güzel giyinmeye( temiz ve düzenli) önem verişleri ve bence en önemlisi insanlarla iyi diyaloglar içinde olmalıdır.
Son zamanlarda bildiğim kadarıyla çoğu mason bariz şekilde mason olduklarını ifade edecek objeler kullanmaktan kaçınıyor. Bahsedildiği gibi o objeleri bulmak kolay. Ama benim kanımca bir masonun o objelere zaten ihtiyacı yok.

Saygılarımla

Haziran 03, 2011, 12:08:18 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Toplumsal duruşu, hayata bakışı, günlük konuşma şekilleri, sosyal yönden etkin oluşları, güzel giyinmeye( temiz ve düzenli) önem verişleri ve bence en önemlisi insanlarla iyi diyaloglar içinde olmalıdır.
Son zamanlarda bildiğim kadarıyla çoğu mason bariz şekilde mason olduklarını ifade edecek objeler kullanmaktan kaçınıyor. Bahsedildiği gibi o objeleri bulmak kolay. Ama benim kanımca bir masonun o objelere zaten ihtiyacı yok.

Saygılarımla

Sayın Nomen est omen çok güzel ifade etmiş. Benim de öğrenci olduğum üniversitede medikoda bir doktora gittim 1 sene kadar önce, diğer doktorlara göre hem konuşma tarzıyla hem de mesleki olarak diğer doktorlara göre daha ayrıntılı ilgilenen bir doktordu, yani diğerlerine göre kendisini belli ediyordu. (Bazı doktorlar yüzünüze bile bakmadan reçete veriyorlar 2 dakika fln muayene ediyor) Sonradan her medikoya gidişimde aynı doktora muayene olmaya başladım. Genelde öğleden sonra gittiğim için yemek dönüşü yan odasındaki diğer doktor ile beraber geliyorlardı, o kişiye de daha önce muayene olmuştum o da diğer doktorlara göre iletişimi daha kuvvetliydi. Mason olup olmadıklarını internette çarşaf çarşaf dolaşan listelerden baktım. Ne kadar doğrudur bilemem ama iki doktorun da adı vardı. Yani bu iki insan kendilerini somut bir obje taşımamalarına rağmen oturmasıyla, muhabbetiyle, iletişimiyle kendilerini belli ediyorlar, en azından ben öyle yorumladım.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2011, 12:12:55 öö Gönderen: kmldmn »