Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yurtdisindaki Mason Localari  (Okunma sayısı 8033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 08, 2008, 01:13:00 öö
  • Ziyaretçi

Sn Mason üstadlar
Benim burda sormak istedigim basligimdan da anlayabileceginiz gibi, yurtdisindaki Masonlar ve onlarin bagli oldugu Localar hakkinda.
Bu yabanci ülkelerdeki Localarla Türkiyedeki Mason Localarinin iliskisi nasil, yani aralarinda ne tür baglanti oldugu, ve yabanci ülkelerde yasayan Türklerin  yasadiklari ülkelerdeki Localarlami temasa gecmelri daha iyi olur yoksa Türkiyedekilerlemi?

Saygilarimla.

Eylül 08, 2008, 08:55:01 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Bildigim kadariyla, hicbir locanin birbiriyle bir bagi yok. Eger ustad derecesinde veya uzerinde iseniz yurtdisindaki localara gidebilirsiniz

Eylül 08, 2008, 09:56:47 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sn Mason üstadlar
Benim burda sormak istedigim basligimdan da anlayabileceginiz gibi, yurtdisindaki Masonlar ve onlarin bagli oldugu Localar hakkinda.
Bu yabanci ülkelerdeki Localarla Türkiyedeki Mason Localarinin iliskisi nasil, yani aralarinda ne tür baglanti oldugu, ve yabanci ülkelerde yasayan Türklerin  yasadiklari ülkelerdeki Localarlami temasa gecmelri daha iyi olur yoksa Türkiyedekilerlemi?

Saygilarimla.

Sayin zebex,

Yurtdisindaki Localarin birbiri ile iliskileri Buyuk Localar araciligi ile yapilir. Hicbir Buyuk Loca uzerinde ona yetki verebilecek bir kurum yada topluluk yoktur. Bu nedenle her Buyuk Loca esit duzlemde goruserek baglarini korurlar.

Yabanci ulkelerde yasayan kisiler (genellikle) bulunduklari ulkelerin Localarina kayit olurlar. Cunku bir Locaya kayit olurken o Loca uyelerinin sizi arastirabilmesi ve tanimasi gereklidir. Bircok Loca uyelik kurallarinda, o ulkede (yada eyalette) belli bir sure ikamet etme sarti mevcuttur.

Fakat istenirse diger ulkelerin Localarinada kayit yaptirilabilir. Loca kayidi yaptirmanizin, vatandasliginiz ile bir bagi yoktur.

Saygilarimla

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 08, 2008, 02:55:41 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Vermis oldugunuz cevaplar icin tesekkür ederim.
saygilarimla.

Eylül 08, 2008, 03:16:13 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Peki sn. Üstadım,

Diyelim ki Türkiye'de tekris olmuş bir kişi derecesi Çırak Mason iken görevi sebebiyle 1 yıllığına yurtdışına çıkma mecburiyeti hasıl olduysa, gittiği ülkedeki Büyük Loca'ya başvurarak, oradaki herhangi bir Loca'ya devam edebilir mi? veya 1 yılı geçkin süreyle yurtdışına çıkan bir Masonun gittiği yerde bir Locaya katılması gerekli midir?

Eylül 08, 2008, 03:26:43 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Peki sn. Üstadım,

Diyelim ki Türkiye'de tekris olmuş bir kişi derecesi Çırak Mason iken görevi sebebiyle 1 yıllığına yurtdışına çıkma mecburiyeti hasıl olduysa, gittiği ülkedeki Büyük Loca'ya başvurarak, oradaki herhangi bir Loca'ya devam edebilir mi? veya 1 yılı geçkin süreyle yurtdışına çıkan bir Masonun gittiği yerde bir Locaya katılması gerekli midir?

Sayın skullG;

Yurtdışına çıkmadan önce, Büyük Loca tarafından eğer isterse kişiye derecesini ve bağlı olduğu Büyük Locayı gösteren bir 'pasaport' verilir. Teamül, üstad derecesini almadan pek yabancı bir locayı (yurtdışı) ziyaret etmemek olmakla birlikte, masonluğun eski ve değişmez kuralları, düzenli bir masonun derecesine uygun olmak kaydıyla, dünyadaki herhangi bir mason toplantısına (bazı istisnalar mahfuzdur, sadece o locayı ilgilendiren özel toplantılar gibi) katılabileceğini öngörmektedir. Eğer uzun süreli yurtdışında bulunacaksanız, oradaki localara üye olmak (toplantıya katılmak demek istemiyorum, amil aza olmak) tamamen sizin arzunuza ve akabinde başvuruyu yapacağınız locanın sizi kendi üyeleri olarak kabulüne bağlıdır. Ancak önce de söylediğim gibi o locanın üyesi olmak değil, ziyaret etmek,toplantısına katılmak amacındaysanız önünüzde hiç bir engel olmaz.

Saygılarımla.

Eylül 08, 2008, 03:48:35 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. aramis Üstadım,

bilgiler için teşekkür ederim. Ziyaret hususunda aktardıklarınızla ilgili çat pat bir bilgiye sahiptim.

Başka bir ülkeye giden bir Mason orada çalışmalarına "aralık" vermeden devam edebilme gayesinde ise, o uzun soruşturma evresini yeniden yaşayacak mıdır?

Katılma durumunda Türkiye'deki Locasının hem de yurtdışında katılmış olduğu Locanın aktif üyesi mi olur yoksa TR'deki Locasının aktif üyesi ve yurtdışındaki locanın katılmış üyesi olarak mı kabul edilirler?

Saygılarımla.

Eylül 08, 2008, 04:09:50 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Bu arada sorunuzu direkt Sevgili MASON Kardeşime sormuşsunuz, farketmediğim için iznini almadan ben yanıtladım. Bu vesileyle Sevgili Kardeşim'in hoşgörüsüne sığınırım.

Saygılarımla.

Eylül 08, 2008, 04:15:02 ös
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Rica ederim Kardesim. Onemli olan en kisa surede cevap verebilmis olmamiz. Hangimizin cevapladigi benim nezlimde bir onem teskil etmez.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 08, 2008, 04:50:51 ös
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın skullG;
Alıntı
Başka bir ülkeye giden bir Mason orada çalışmalarına "aralık" vermeden devam edebilme gayesinde ise, o uzun soruşturma evresini yeniden yaşayacak mıdır?

Sadece bağlı bulunduğu Büyük Locadan bilgilerinin teyidi ve başvurduğu locanın karar verme süresi kadar bekleyecektir. Çünkü zaten tekris olmuş bir masondur. ('once a mason always a mason' !)

Alıntı
Katılma durumunda Türkiye'deki Locasının hem de yurtdışında katılmış olduğu Locanın aktif üyesi mi olur yoksa TR'deki Locasının aktif üyesi ve yurtdışındaki locanın katılmış üyesi olarak mı kabul edilirler?

Aktif üye olabilmesi için devam zorunluluğu vardır. Eğer bağlı bulunduğu locadan uzun süreli ayrı kalacaksa,  ayrı kalacağı süre için izin alması gerekir, bu izin de bağlı bulunduğu locanın oylamasına tabidir. Dolayısıyla aktif üyelik bulunduğu/bulunacağı ülkedeki locasında söz konusu olacaktır.

Saygılarımla.