Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Masonun maddi sorumluluğu  (Okunma sayısı 23954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 21, 2010, 09:54:22 ös
  • Ziyaretçi

Benim sorum; Masonun yıllık (yada aylık) aidatının ne kadar olduğu, Mason locasının tüm harcamaları toplanır ve bu locanın üyesi olan Masonların sayısına bölünür diye biliyorum fakat ben daha çok forumun Mason üyelerinden birinin çıkıp ben yaklaşık üye sayısı şukadar olan bir locanın üyesiyim yaklaşık şu kadar aylık yada yıllık bir maddi sorumluluğum var demesini bekliyorum?

Bu şekilde rakam verilmesi yöntemiyle; bu aidat konusunun abarttıldığı kadar büyük bir şey olup olmadığını insanlar rakamı görerek kendileri karar verebilirler. Toplumun gelir durumunun çok farklı olmasından dolayı "cüzi, gerektiği kadar, Kişinin ekonomik durumunu etkilemeyen, kişinin kafasını meşgul etmiyecek bir miktar" tanımlamaları çok göreceli olmakta.

Ben iki ayrı derneğe üyeyim ikisi içinde aidat ödüyorum her ay ödediğim paralar kimisine göre cüzidir kimisine göre yüksek bir rakamdır.

Saygılar...Teşekkürler...

Ocak 21, 2010, 11:03:54 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn merimac bu konuda müteaddit defalar soru soruldu müteaddit defalar cevap verildi. Hatta Mason kardeşim tarafından çok net olarak "ikisi de çalışan çocuksuz bir çiftin rahatça karşılayacağı kadar" gibi alışılmadık ölçüde açık bir örnek verildi.

Siz maddi kısmını düşünmeyiniz teklif edilmenizin düşünülmesi durumunda teklifçiniz onu da düşünecektir. Ve evet yine müteaddit defalar belirtildiği üzere gönülden gelen mükellefiyetleri, maddi olmayan mükellefiyetleri çok daha fazla olan bir kurumdan bahsediyoruz. Sürekli maddi yönünün döne döne irdelenmesi ne acı.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2010, 11:38:23 ös Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...

Ocak 22, 2010, 12:03:07 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sn Omnia Tempus Alit

Bende bunu anlamıyorum müteaddit defalar bu soru sorulmuş olmasına rağmen müteaddit defalar niye hep genel bir cevap veriliyor. Siz mesela buraya üstteki cevabı yazıyorsunuz da niye ben yaklaşık üye sayısı şu kadar olan bir locaya üyeyim ve geçen ay bu kadar bir katkım oldu diyemiyorsunuz.

Bu niye bu kadar önemli bunun ne gizliliği var ki anlamıyorum. bu miktarın insanları masonlukdan uzaklaştırcağına inanıyorsanız uzaklaştırsın aidatı karşılamayacak bunu dert etcek adamın masonlukda işi ne otursun nasıl daha çok kazanacağını düşünsün

Ocak 22, 2010, 12:22:23 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanırım açıklanmak istenen, 'mason olmak' için teklif edilen kişinin zaten maddi ve manevi birçok kriteri taşıdığı düşünülerek ve maddi gücünün yetip yetmediği görülerek locaya önerildiğidir. 'Mason olmak' için maddi konulardan çok daha öncelikli olarak, kişinin kendini yetiştirip yetiştirmediğine, bilgisine ve gelişebilirliğine bakıldığı için maddi konularda yaşanabilecek ufak pürüzlerde giderilemeyecek sorunlar olarak görülmez, size teklif yapan mason tarafından çözümü zaten düşünülmüştür.

Ayrıca bu konuları dile getirmek, bunun çok önemli bir nokta olarak belirmesine ve sanki araç değil de amaç olarak algılanmasına yol açabilir. Bu konu 'mason olmak' için zamanı gelip de teklif alan kişilere teklifi getirenler tarafından daha detaylı bir şekilde açıklanacaktır diye düşünüyorum.

Benim Sayın Omnia Tempus Alit'in cevabından anladığım budur. Yanlışım veya eksiğim varsa lütfen düzeltsinler.

Saygı ile.
veritas lux mea.

Ocak 22, 2010, 12:44:51 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sn. alcyone

benim yazdığımı okuduysanız; benim anlatmak istediğimde tam sizin yaptığınız türden bir genel yorumun niye yapıldığını sormak.

Mesela benim maddi durumumu biliyorsunuz Eğer benim "ikiside çalışan çocuksuz bir çiftden" daha çok gelirim var ise o zaman bu aidatı dert etmemeliyim tamam bu kısmını anladım dert etmiyorum ama bu miktarı sorma hakkımda yok niye yok? eğer bu bir kural ise bir yasak ise lütfen söylensin sorulmasın bir daha ama bu niye bu kadar önemli anlamıyorum

bir mason çıkıpda bireysel olarak ben şunu verdim yeter bırakın bunu konuşmayı diyemiyor? bu aidatın ne önemi var bu kadar?

Ocak 22, 2010, 02:31:00 öö
Yanıtla #5
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Merimac sorunuzu cevapliyayim

Turkiyede nasil ucretler bilmiyorum ama Kanada'da girerken bi miktar "Initiation Dues" denilen 300 ile 1000 dolar arasinda locasina gore degisen bir rakam oduyorsun vede senelik 120 ve 300 dolar arasi uyelik aidati oduyorsun. Ben ilk derecemi almadan once $600 odemistim ve senelik $120 dolar aidat oduyorum sonra bazende locada yapilan etkinliklerde cekilisler yapilir ve bilet aliriz tanesi $5 ile $20 dolar arasi bu parada locanin bakimina ve kirasina yardimci olmak icindir. Dedigim gibi Turkiyede bu miktar neydir bir bilgim yok.
İmza -M-

Ocak 22, 2010, 08:08:07 öö
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Merimac evet malı yukumlulukleri dert etmemelisiniz.

Burada niçin giriş odentisi .... TLdir Buyuk Loca aidatı ... TLdir loca aidatı ... İla ... Arasında degismektedir denmiyor?

Çünkü son derece gereksiz.

Genel tabirler kullanılıyor. Çünkü bu fikir vermek için  yeterli.

Birgün bir Mason tarafından masonluk hakkında ne düşünüldüğü ve Masonluga girme hakkındaki düşünceler sorulursa ve kisi olumlu yanıt verirse zaten o zaman malı yükümlülüklerin neler olduğu da tafsilatli olarak ilgilisine aciklanacaktir, açıklanıyor.

Ocak 22, 2010, 09:13:41 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Benim şahsi görüşüm masonlukla ilgili düşünülmesi gereken en son konu hakkında konuşuyormuşuz gibime geliyor. Site içinde bir çok yerde araştırma görevlerinin verildiği ve bu sayede derecelerin geçildiği gibi bilgiler var. Burdan da anlaşılıyor ki insanın öncelikle araştırma yapma isteğinin olması gerekiyor sonrasında ise bunun için para ve zamana ihtiyacı olması gerekiyor. Bu anlamda konuya bakılırsa zamanı ve araştırma yapabilecek kapasitede donanımı olan kişi için paranın hiç bir önemi olmuyor, o kişi bu araştırmayı ve misyonunu tamamlamak için gerekirse bütün servetini verebilir. Bu yüzden ödedikleri aylıklar onlar için bu kutsal sayılacak kurumun ihtiyaçlarını karşılamak ve gerektiği durumlarda yardım etmek için toplandığı için pek önemi olmadığını düşünüyorum. Ayrıca aklıma Maslow'un Teorisi geldi aşağıda maddeler halinde sıraladığım gereksinimlerin en sonuna geldiğinde insan ancak kabul görülür. İnsan açken yada açıktayken nasıl kendini araştırmalara ve misyonuna konsantre edebilirki.
Fizyolojik gereksinimler
Güvenlik gereksinimi
Ait olma gereksinimi
Sevgi, sevecenlik gereksinimi
Saygınlık gereksinimi
Kendini gerçekleştirme gereksinimi
Benim ayrıca düşündüğüm bir şey daha var. Lütfen bu konuda yanılıyorsam Sayın büyüklerim beni uyarsın. Her zengin olan bu gruba dahil edilemez, Zengin olan ve bir o kadarda bu maddiyatın arasında maneviyatıda (insanlık için iyi bir şeyler yapmak)unutmayan ve bu fikir ile mütavaziliğini koruyan kişiler olmalı yani denge çok önemli. Maddiyat ve maneviyat dünyada her zaman zıt giden iki kavramdır. Başarı, bu iki kutupta uçlardayken dengeyi yakalayabilmektir. İnsanın belki de gruba girebilecek kadar olgunlaşmasının göstergesi budur. Olgunlaşmamış bir kişininde böyle bir grupta yeri olmaz diye düşünüyorum. Yanılıyormuyum?
Saygılarımla.

Ocak 22, 2010, 10:01:24 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

tahmini sanırım giriş  1000$ dan başlayabilir. aylık 100 $  dan aşagı düşmez gibime geliyor . kusura bakmayın kimse üstüne alınmasın kızmasın sadece tahmin.

Ocak 22, 2010, 07:06:57 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sn Halsond ve Sn skullG

Açıklamalarınız için ve zaman ayırdığınız için teşekkürederim. ama bence bu sitenin en güzel yanı Masonlukla ilgili merak ettiklerinizi doğrudan Masonlara sorabilmek ve 1. elden cevap alabilmek.yukarıda yaptığınız yorumları onlarca defa farklı şekillerde okumuşumdur.

Kesinlikle siz ne kadar masonluğa ilgi duyyorsunuz ben ne kadar duyyorum, sizin ne kadar bilginiz var benim ne kadar var siz hangi kaynakları okudunuz ben hangilerini okudum bu türbir şey i kasdetmiyorum  siz Mason değilsiniz bende degilim 3 ümüzde hariciyiz ama harici olmayanlar var sitede bizimde aydınlanmak gibi bir fırsatımız var bir soru sorup cevap alabilme fırsatımız var siz çıkıp bu önemsiz bunu düşünme sorma diyorsunuz.

Bu sitenin amacı bu; bilgilendirmek, soru sorabilme özgürlüğünüz var siz bunu kullanmayalım diyorsunuz anlamıyorum, tamam Masonluk manevi dünya ile daha çok alakalıdır manevi getirisi ve manevi yükümlülükleri ağırdır, maddi amaç güdmez siz davet edildiğinizde sizin yerinize zaten bazı şeyler düşünülür maddiyatınız yetmezse zaten teklif gelmezz................ bunları bende biliyorum ama sormanın yanlış yanı ne, merak ediyorum ögrenmek istiyorum bana böyle bir fırsat tanınmış niye sormıyım, benim işim bile bu insanlara birşeyi niye yptıklarını soruyorum, tüm işim bu

Eğer bir rakam vermek Masonlar için bir sıkıntısı kaynağıysa, böyle bir katı kuralları varsa yada teamüller bu yöndeyse anlayışla karşılarım bir daha sormam ama niye bir rakam vermenin bu kadar zor olduğunu anlayamıyorum.

Sn Sirius

Teşekkürederim sanırım beni tam anlayan nedir kişilerdensiniz:) cevabınız için teşekkürederim. Rakam vermenizin okuyan kimsenin Masonluk ile ilgili görüşlerinde bir değişik yaratmadığını sadece benim kişisel merakımı gidermeme yardımcı olduğuna inanıyorum...

Saygılarımla...