Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Göz Aldanmaları  (Okunma sayısı 10412 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 22, 2008, 06:33:01 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Galiba bu zencilerin dişleri gibi. Dişini düzenli fırçalamayan bir zencinin bile dişleri beyaz gözüküyor. Belki....

Bu çok daha ilginç ve eğlendirici  bir örnekleme. Teşekkür ederim Sn Alaaddin.

Sizlere bir resim daha sunacağım.
Aşağıdaki her iki karenin ortasındaki karelerin renkleri aynı gridir.
Bunu gözlerime anlatmak biraz daha kolay  sanırım. Bir önceki kadar inanması imkansız gibi gelmiyor

Mart 22, 2008, 06:32:53 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Başka açılardan da baksam pek beceremeyeceğim galiba.
Bu gözün izafik boyutunu geliştirme olanağı var mı?
Ve de ters bir açıyla bakmak konusunu biraz açar mısınız?
Yani ben resmi yan çevirirsem veya ters çevirirsem genede çözemedim.
Sanırım bahsettiğiniz bu ters açı 45 veya 180 veya 90 derece deil de düşünce olarak ters bir açı olsa gerek Sn Blossom?

Gözün izafik algılama boyutunu da işin içine katmak lazım. Ters bir açıyla bakmayı denediniz mi?
Sn. Orhan,

Açıkçası bunun için sadece paint' de açmayı denedim resmi ve baya bir uğraştım, şimdi daha belirgin gözüken açıyı bulamıyorum :D Çünkü resmi döndürme işlemine çok defa yaptım, oyüzden hangi yol olduğunu maalesef unuttum. İzafiyet teorisindede anlatılır bu, şuan da net hatırlayamadığım için söyleyip hata yapmak istemiyorum. Bu durum tamamen gözümüzün ve ışıklandırma-gölgelendirmenin bize oynadığı bir oyun. İzafik açıdan değerlendirebilir sanırım. Bu konuyu uzman birilerine sormak daha uygun olur. Gözümüzün ve dolayısıyla aklımızın bize oynadığı bu oyunu değiştirmek mümkün değildir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

Mart 22, 2008, 07:20:34 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Gölgeyi arttırdığınızda aslında sonuç sanırım ortaya çıkıyor:

Mart 22, 2008, 09:15:51 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Teşekkür edilecek bir şey yok ama yine de, bir şey değil.
''Kızıl elmada buluşalım''

Mart 22, 2008, 10:36:37 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Galiba bahsettiğiniz bu izafiyet olayını  birzamanlar uzay geometrisi derslerine benzetebiliriz.
Lise Fen bölümünde defalarca örnekleri vardı sanırım.  Örneğin birbirine hiç de dik açıda  gözükmeyen iki çizimi öyle bir konumlandırıyorlardı ki sonunda o iki çizginin bir birine dik açı teşkil edecek şekilde olduğu kararına varıyordunuz

Sn. Orhan,

Açıkçası bunun için sadece paint' de açmayı denedim resmi ve baya bir uğraştım, şimdi daha belirgin gözüken açıyı bulamıyorum :D Çünkü resmi döndürme işlemine çok defa yaptım, oyüzden hangi yol olduğunu maalesef unuttum. İzafiyet teorisindede anlatılır bu, şuan da net hatırlayamadığım için söyleyip hata yapmak istemiyorum. Bu durum tamamen gözümüzün ve ışıklandırma-gölgelendirmenin bize oynadığı bir oyun. İzafik açıdan değerlendirebilir sanırım. Bu konuyu uzman birilerine sormak daha uygun olur. Gözümüzün ve dolayısıyla aklımızın bize oynadığı bu oyunu değiştirmek mümkün değildir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

Mart 22, 2008, 10:57:45 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Galiba bahsettiğiniz bu izafiyet olayını  birzamanlar uzay geometrisi derslerine benzetebiliriz.
Lise Fen bölümünde defalarca örnekleri vardı sanırım.  Örneğin birbirine hiç de dik açıda  gözükmeyen iki çizimi öyle bir konumlandırıyorlardı ki sonunda o iki çizginin bir birine dik açı teşkil edecek şekilde olduğu kararına varıyordunuz

Sn. Orhan,

Saygılarımla,

Dediğiniz gibi söyleyebiliriz Sn. Orhan, göz aldanması olarakta nitelendirmek mümkün olabilir bu durumu. Ama söylediğim gibi bu işi bilen birine sormak daha sağlıklı bir bilgi edinimi olacaktır.

Sevgilerimle,

Nisan 11, 2008, 04:39:54 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Nisan 12, 2008, 01:53:58 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Vay canına...
''Kızıl elmada buluşalım''

Nisan 13, 2008, 09:54:23 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Hepsi çok güzel.
ilk baktığımda bazılarında birşey farkedemedim ama ikinci üçüncü bakışımda çoğunda bir hareket gördüm.

Paylaşım için çok teşekkür ederim

alttan ikinciyi (hopörlör olan) hala çözemedim. ipucu verecek olanlara şimdiden teşekkürler

Mayıs 14, 2008, 08:44:17 ös
Yanıtla #19

alttan ikinciyi (hopörlör olan) hala çözemedim. ipucu verecek olanlara şimdiden teşekkürler
Alttan ikinci hoparlor degil. Sanirim bir ucagin jet motorunun onden cekilmis fotografi.
Spes mea in Deo est