Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KUR-AN'DAKİ İSLAM  (Okunma sayısı 8835 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 30, 2008, 03:24:10 öö
  • Ziyaretçi

Evet bu gerçekten tartışmak istediğim bir konuydu ve Sayın Sevil Hanım'ın da konuyu açın zevkle tartışırım ve bildiğim gerçekler herkesin inançlarını yerlebir edebilir demesiyle bu tartışmayı başlatma konusunda daha da şevklendim.Tabi bu Sevil Hanım'ın doğruları diyelim çünkü bana göre soyut dünyada gerçeği kesin biliyorum diyebilmek imkansız ötesidir;sadece herkes kendi doğrularını paylaşsın amaç budur.Bu yüzden diğer forumda yazdıklarımı genişleterek yineliyorum.
   Bu araştırmayı yaparken fikirlerini çok önemsediğim ve dünyanın en önemli 10 kişisi arasında gösterilen İslam profesörü ve aynı zamanda felsefe profesörü Yaşar Nuri Öztürk'ten yararlandım hem de kaynağın yanlı olmaması için Kur'an'da İslam kelimesinin geçtiği ayetleri tek tek okuyarak kendi sonucuma vardım.         

Buna göre;tüm dinler İslam'dır.İslam-Hz.İbrahim'den beri vardır ki Hz. İbrahim'e gelen din İslam'dır.Yani buna göre Hz.Muhammed'imizin getirdiği din yeni bir din değil kendinden öncekileri doğrulayıcı tasdikleyici bir dindir ki bu Kur'an'da bir şifre olarak değil çok açık olarak yazılıdır(Aşağıda bunun dayandırıldığı ayet yazılıdır).  İslam kelimesi'nin Kur'an'da kullanılış anlamı aslında sadece Muhammed'e inananlar değil Allah'ın birliğine inanan ve ondan başka Tanrı kabul etmeyen tüm insanlar için kullanılmıştır.Burdan yola çıkarak da aslında tüm peygamberlerin insanlarla tanıştırdığı din İslam'dır sadece isimler farklıdır ve Kur'an tüm dinlerin gerçek inananlarını İslam adı altında birleştirmek istemektedir.Hatta Kur'an'da bir kaç ayette sadece İslam'ı kabul edenlerin cennete gideceği gibi bir ayet vardır ve özellikle müslümanlar denmemiş o ayette İslam'ı kabul edenler denmiştir bu da müslümanlıkla alakalı değil tüm dinlerin gerçek inananlarından bahsedilmekte olduğu kanısını destekliyor;çünkü zaten sadece müslümanlar cennete gidicek demek dünyanın yarısından fazlası cehennemi boylıyacak demek olurdu.Cennet-cehennem olayı ayrı bir olaydır bunu ayetlerle de desteklerim ki buna itirazı olan zannetmiyorum olsun ama bunu sadece İslam hakkındaki tezimi doğrulamak için kullandım.

İslam'ın en baştan beri var olduğuna dair başka bir ispat ise Bakara Suresi Ayet:131 "Rabbi ona(İbrahim'e): "İslam ol!" demişti o da "Alemlerin Rabbi'ne teslim oldum" dedi." ve peşi sıra gelen ayetler de destekleyici niteliktedir.Bu da İbrahim'den bu yana gelen tüm dinlerin İslam olduğunu doğruluyor.Hz.İsa da Hz.Musa da Hz.Muhammed'in getirdiği de İslam'dır tezini savunuyorum..

Bu sadece bir girişti konu açıldığında tezimi doğrulayıcı başka ayetler sunucam.... Unutmayalım konumuz Kur'an'daki İslam bu yüzden Kur'an ayetlerinden gimemiz sağlıklı olacaktır ancak konuya daha farklı bir bakış açısı getirilecekse tabi ayrı...

Aralık 06, 2008, 07:37:14 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

sizin baktiginiz o teze gore yunus yusuf nuh adem yani butun peygamberler islam peygamberi idi o zaman

Aralık 06, 2008, 04:38:06 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Burada ki İslam kelimesi sadece Elmalılı ve Süleyman Ateş'in mealerinde mevcuttur,genelde müslüman kelimesi ve teslim olma kelimesi geçmektedir.Müslüman da bildiğiniz gibi "teslim olan" anlamındadır.Buradaki "İslam ol" kelimesi "teslim ol" anlamdadır ki zatende Hz. İbrahim'de teslim oldum demiştir.Kuranı okurken tek bir mealden gitmemenizi tavsiye ederim.

İslam'ın en baştan beri var olduğuna dair başka bir ispat ise Bakara Suresi Ayet:131 "Rabbi ona(İbrahim'e): "İslam ol!" demişti o da "Alemlerin Rabbi'ne teslim oldum" dedi." ve peşi sıra gelen ayetler de destekleyici niteliktedir.Bu da İbrahim'den bu yana gelen tüm dinlerin İslam olduğunu doğruluyor.Hz.İsa da Hz.Musa da Hz.Muhammed'in getirdiği de İslam'dır tezini savunuyorum..

Aşağıda görmüş bulunduğunuz En'am suresinde Hz. İbrahim'in Allah'a inandığı ama TAM OLARAK İslam dininle doğrudan bir ilişkisi olmadığı görülmektedir.Daha İslamiyet ortada yoktur zaten.Sadece Allah'a inanmaktadır.
76-Gece onun üstünü örtünce bir yıldız gördü de "İşte Rabbim bu!" dedi. Yıldız battığında ise "Batıp gidenleri sevmem!" diye konuştu
77-Ay'ı doğar halde görünce, "Rabbim bu!" dedi. O batınca da şöyle konuştu: "Eğer Rabbim bana kılavuzluk etmeseydi sapıtan topluluktan olurdum."
78-Nihayet Güneş'in doğmakta olduğunu gördüğünde, "Benim Rabbim bu, bu daha büyük!" dedi. O da batıp gidince şöyle seslendi: "Ortak koştuğunuz şeylerden uzağım ben."
79-"Ben bir hanîf olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben."

Mealler için size bir internet sitesi : http://www.kuranmeali.org/
25 kişinin çeviri mevcuttur.

Mesela bir ayette de; İslam Peygamberine şöyle söylenmiştir;
Sonra sana vahyettik: "Hanif (muvahhid) olan İbrahim'in dinine uy. O, müşriklerden değildi."(diyanetin çevirisi)
Yaşar N. Öztürk'ün mealinde ise : Daha sonra sana şunu vahyettik: Bir hanîf olarak İbrahim'in milletine uy! O, müşriklerden değildi.
Kaynak: http://www.kuranmeali.org/kuran_meali.aspx?suresi=nahl&ayet=123
Yani buradaki ilk meale bakacak olursak,insanlar bunu evirir çevirir İslamı bırakıp Hz. İbrahim'in dinine bile inanalım diye bilir.Yani birden çok mealden bakmak gerekir.

saygılar

Aralık 14, 2008, 01:35:18 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın M.Akyol tabii ki araştırarak yazdım bunları birçok farklı çeviriye de baktım aslında,Örneğin "İbrahim dinine uy" ile "ibrahim milletine uy" çok alakasız şeylerdir yani burada bir yorum farklılığı değil kanımca yorum hatası vardır o halde ayetteki arapça kelimeye bakıp ne anlamda kullanıldığını mutlaka öğrenmek gerekir.Bu konuda çok yanlış şeyler de vardır örneğin Kur'an'da "cin" denilen yer ayrıdır "uçan varlıklar"dan bahsedilen yer ayrıdır ama çevirilerde ikisinden de cin olarak bahsedilmiştir çok eski çevirilere baktığınızda ancak doğru yorumları görürsünüz.Bunun dışında İslam kelimesinin anlamı ne kadar teslim olmak anlamında da olsa türkçedeki mantıkla aynı düşünebilirsiniz bu yorumu Kur'anda islam kelimesinin geçtiği kullanıldığı yerlere göre araştırıp yazdım ve karşımıza gerçekten böyle bir sonuç çıkıyor.Her dine islam demem her dinde namaz oruç hac meselesinin olduğu anlamına gelmiyo zaten uygulamalar aynıdır demek başka birşey ama sonuç olarak islam kelimesi bizim tekelimizde değil demek istiyorum islam olan biz değiliz hristiyanlar da islamdır yahudiler de islamdır,Yani islam olanları da vardır olmayanları da bizim islam dini dediğimiz bu dinde de islam olanlar da vardır olmayanlar da... Bilmiyorum açıklık getirebilmişimdir umarım...

Mayıs 18, 2009, 04:01:55 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Değerli arkadaşlar,

bence,Kur-an'da Hazreti İbrahim'in "hanif"inancı üzerine vurgu yapılmaktadır.Bu anlamda,onun gibi düşünen hanif inanç sahiplerini(Tek Allah'a inanları)müslüman olarak tanımlamakta ve cenneti vaat etmektedir.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 18, 2009, 10:29:38 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Yaratıcı kudreti idrak edebilmek için gerekli olan şey dinler değil , akıldır...İbadet edildiğinde Tanrı yı

daha iyi mi anlıyor bu insanlık ; öyle olsaydı çoğunluğun 5 vakit namaz kıldığı İslam ülkelerinde

mezhepler arası kan durulurdu...Bu ülkelerde insanlar oruç , haç , kurban kesme ibadetlerini de

aksatmazlar...Peki neden adam olmuyor bu İslam ülkeleri ? İbadetlerini aksatmayan Arap ülkeleri ve

Türkiye ' de tecavüz , çocuk istismarı, hırsızlık, dedikodu, röntgencilik , cinayet vs. vs. gibi suçların önüne

geçilebiliyor mu ? Kur 'an- ı Kerim ' de devamlı bahsedilen Kureyş kabilesi bizim yaşantımızın ne kadarını

yansıtıyor yahut da rol model olabiliyor? Eğer teslim olmakla cennete gideceksek ne güzel ,herkes en

baştan teslim zaten...Peki teslim olunca , ibadetleri yapınca , sorun çözülüyor mu ? İnsan olabilmek ,

Tanrı 'yı anlayabilmek için gerçekten din öğretileri gerekli midir , yoksa bu öğretiler kitleleri kontrol

altında tutmak ve istenildiği gibi yönlendirmek için kullanılan kurallar mıdır?

Saygılarımla

Mayıs 20, 2009, 09:47:43 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Yaratıcı kudreti idrak edebilmek için gerekli olan şey dinler değil , akıldır...İbadet edildiğinde Tanrı yı

daha iyi mi anlıyor bu insanlık ; öyle olsaydı çoğunluğun 5 vakit namaz kıldığı İslam ülkelerinde

mezhepler arası kan durulurdu...Bu ülkelerde insanlar oruç , haç , kurban kesme ibadetlerini de

aksatmazlar...Peki neden adam olmuyor bu İslam ülkeleri ? İbadetlerini aksatmayan Arap ülkeleri ve

Türkiye ' de tecavüz , çocuk istismarı, hırsızlık, dedikodu, röntgencilik , cinayet vs. vs. gibi suçların önüne

geçilebiliyor mu ? Kur 'an- ı Kerim ' de devamlı bahsedilen Kureyş kabilesi bizim yaşantımızın ne kadarını

yansıtıyor yahut da rol model olabiliyor? Eğer teslim olmakla cennete gideceksek ne güzel ,herkes en

baştan teslim zaten...Peki teslim olunca , ibadetleri yapınca , sorun çözülüyor mu ? İnsan olabilmek ,

Tanrı 'yı anlayabilmek için gerçekten din öğretileri gerekli midir , yoksa bu öğretiler kitleleri kontrol

altında tutmak ve istenildiği gibi yönlendirmek için kullanılan kurallar mıdır?

Saygılarımla

Sayın Ozak 1977,

Zaten aklın kabul etmediği ibadet ibadet değildir.İnsanlara dayatılan ve bu dayatma ile yapılan ezbere ibadetler,şekil ve gösteri olma vasfının ötesine geçemez.İnsan,tercih ettiği ibadet yöntemini,aklı ile bağdaştırabilirse,ibadet,gerçek amacına ulaşır ve lezzet verebilir.Bu yüzden,insan sayısı kadar ibadet şekli olabilir.Önemli olan,insanın kabul ettiği ve aradığı Yaradıcı ile aklın kabul ettiği yöntemlerle iletişim kurabilmesidir.Dinlerin ibadet şekilleri,ancak bir öneri olarak algılanmalı,gerektiğinde sınırları zorlanarak geliştirilebilmelidir.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 20, 2009, 11:32:36 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Öncelikle  Sn Ceycet'in her kelimesinin altına imzamı atarım,teşekkürler.Bunun dışında tekrar söylemek isterim ki bu yazı bir din propagandası olarak algılanmamalı çünkü öyle değil.Sadece İslam kelimesinin Kur'an'da kullanılış şeklinden ve aslında bizim anladığımız gibi sadece müslümanları tarif etmediğinden bahsetmek istedim.

Saygılar

Ağustos 12, 2009, 11:30:13 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kuran  Değiştirlmiş Ve Bu Değişim Birçok Ayet İle Kanıtlanabilir. Yeterki Tarafsız Gözlük Kullanılsın. Kanıtmı? İsteyen Arkadaşlara Onlarca Ayet Ve Bunlarla Alakalı Konu Gösterebilirim! Muhammed Öldükten Sonra İslam Dini Zorbalıkla Ve Kılıçla Yayılmış. Bunu Bizim Evdeki Kediler Bile Bilir:)
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Ağustos 12, 2009, 11:51:03 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Bay agnusdei,

Ben merak ettim ilgili ayetleri açıklayarak gösterebilirmisiniz, çok teşekkür ederim.

Kuran  Değiştirlmiş Ve Bu Değişim Birçok Ayet İle Kanıtlanabilir. Yeterki Tarafsız Gözlük Kullanılsın. Kanıtmı? İsteyen Arkadaşlara Onlarca Ayet Ve Bunlarla Alakalı Konu Gösterebilirim!