Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa giriş başvurusu nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 99244 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 14, 2014, 12:58:50 ös
Yanıtla #30

Bu başlık altında anlatılan konuda benim ilgimi çeken kısım şuydu: ''Acımasızca sorgulanır.'' Nasıl acımasızca? Benim oldum olası merak ettiğim kısım da hep bu oldu. Görüşmede neler sorulacak? Sorulan soruları cevaplayabilmek için bir hazırlık vs. yapılabilir mi? Sonuç olarak sadece bir kere başvuru hakkımız var. Bence, görüştüğümüz bir Mason, bize bu konuda yardım etmeli. Hariciyi bir kıvama getirecek bilgileri vermel, onu hazırlamalı. Sınava çalışmadan sınavı geçemeyiz. ''Acımasızca sorgulanmak'' yeterince ürkütücü. Demek ki her şey sorulabilir. Yine de az da olsa bilgi sahibi olmalıyız bu konuda.
          ''Kapıyı çalmak'' bence çok uygun bir deyim Masonluk için. Ben kapıyı çaldım, düşündüğümden daha kısa bir sürede, yalnızca iki saat içinde bana dönüş yapıldı ve o gün karşımda bir Mason vardı. O yüzden ararsanız, aradığınızı bulursunuz. Önemli olan doğru yerde aramak. Ben Bursa'daki iki locanın da yerini biliyorum. Hiç gidip de kapıyı çalmadım ama yer olarak nerede olduklarını biliyorum. Aramak isteyen her yerde her şeyi bulur.
          Ne aradığını bilmeyene bulduğu her şey doğru gelir. Bundan dolayı Mason olmayı yalnızca bir derneğe üye olmak için istememeliyiz. Bu yalnızca farkına varış da değildir. Burada sanıyorum ne aradığını bilmekle kastedilen en zor şey, insanın kendini araması, bilmesidir. Farkına varmanın ardından gelen uzun bir süreç olmalıdır. İşte Masonluk bize, bizi anlatacak, farkındalığımızı arttıracak bir öğretidir. Bu öğretileri de hayatımıza sokmalı ve bir Mason'a yakışır bir şekilde yaşamalıyız.
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.

Kasım 14, 2014, 01:37:46 ös
Yanıtla #31
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın edebiyat öğretmenimizin dedikleri iyi de, şu "acımasızca sorgulanmak"  sözünü kim nerede etmiş acaba?

İşin ilginç yanı, bu sözü ben  de etmiş olabilirim bir yerde. benim tdarzıma uygun.

Fakat Sayın edebiyat öğretmenimiz bu konudaki incelemesini bu başlık altında değil de, Forumda bu konuyu çok daha ayrıntılı bir şekilde başından sonuna kadar inceleyecek olursa görecek ki, ister acımasızca olsun ister acıyarak, o sorgulama faslı Masonluğa girmek isteyen bir kişinin başına çok daha sonra gelecek. Bir diğer deyişle önce başka işyer var yapılması gereken, başka aşamalar var geçilmesi gereken, sorgulama ya da tahkikat evresi daha sonra.

Peki nasıl olur bu acımasızca sorgulama? Olmadık sorular sormakla.

-Sen hiç karını aldattın mı?

- Hayır, katiyen.

-Ya! Peki, 15 Ekim 2010 günü, nerede ne yapıyordun?

- Hayli eski bir tarih. Hatırlamıyorum.

- Ben sana hatırlatayım. Hani Hilton otealine gitmiştin ya...

- Evet doğru. Gittim. Fakat karımı aldatmadım.

- Başka bir şey yaptın ama dürüstlüğe sığmayan. Ne yapmıştın orada.

- Şey....

- Evet, anlat...

- Anlatmaya macbsur muyum?

- Sen bilirsin. İstemiyorsan anlatmayabilirsin de.

- Aramızda kalacak ama değil mi?

- Bakalım... Sen anlat bir kere de...

Devam edeyim mi?

Yoksa bir başka senaryo mu kuralım?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 14, 2014, 01:52:53 ös
Yanıtla #32

Bir Mason'a, ''Ben Mason olmak istiyorum.'' dedikten sonra demek ki daha da dikkat etmemiz gerekiyor yaşantımıza. Buradan bunu anladım ben. Sürekli takip ediliyor olabiliriz. Herhalde sorulan sorular da hep olumsuz şeyler üzerine değildir. Önemli olan doğru mu söylüyor, yalan mı meselesi değil tabi. Benim bildiğim kadarıyla iki Mason görüşmeye geliyor, ellerinde not aldıkları defter varmış sanırım. Sorulan sorulara verilen cevapları karşılarında sorguladıkları kişiye göstermeden not ediyorlarmış. İşte ben bu kısımdaki soruları merak ediyorum. Nerede, ne yaptın vs. gibi şeylerden ziyade daha başka şeyler var aslında. Bu arada ''acımasızca sorgulanmak'' ifadesi size ait ADAM:)

Kasım 14, 2014, 02:09:34 ös
Yanıtla #33
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.ADAM bir diyalog içerisinde bir takım sorular sorarak örnek sunmuş.

Kişisel yorumum olarak sorularin bir önemi olmadığını  fakat cevapların samimiyetini ölçmek adına zorlayıcı sorular sorulabileceğini düşünüyorum.Samimiyeti ölçmek isteyen masonun birtakım  bilgilerin dışında sezgilerine de ihtiyacı olacaktır...
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 14, 2014, 02:19:14 ös
Yanıtla #34

Benim görüştüğüm birkaç Mason vardı. Onlardan biri bana, alelade sorular sorulmayacağını söylemişti. O zamana kadar bu mülakat kafamı hiç kurcalamamıştı. Şimdi ise hep düşünüyorum. Ne sorulabilir? Sonuçta tek hakkımız var. Dönüşü olmayan bir yol gibi... Sıkıntılı sorular ama neleri içeriyor acaba?

Kasım 14, 2014, 02:36:19 ös
Yanıtla #35
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Benim görüştüğüm birkaç Mason vardı. Onlardan biri bana, alelade sorular sorulmayacağını söylemişti. O zamana kadar bu mülakat kafamı hiç kurcalamamıştı. Şimdi ise hep düşünüyorum. Ne sorulabilir? Sonuçta tek hakkımız var. Dönüşü olmayan bir yol gibi... Sıkıntılı sorular ama neleri içeriyor acaba?

Sizin için sorular,onlar için cevaplar bilinmez.Sorularınıza bir ekleme de ben yapayım.Önemli olan cevapların ne olduğu mu nasıl olduğu mu?
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 14, 2014, 03:02:57 ös
Yanıtla #36

Ben Mason olsam sanırım cevapların ne olduğu ile ilgilenirim. Sonuca giden yolda her şey mübahtır, denmiş .Önemli olan sonuçtur, yani cevap. Cevabın nasıl verildiğiyle ilgilenmem. Sorulara doğrudan da cevaplar verebilir kişi, dolaylı olarak da... Önemli olan ne cevap verdiğidir.

Kasım 14, 2014, 05:52:30 ös
Yanıtla #37
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

NOSAM33 adlı sayın üyemizin bu şekilde bir hitap tarzıyla davranmasının doğru olmadığı kanısındayım.

Üstelik vermeye kalkıştığı bilgi de yanlış.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 14, 2014, 09:33:31 ös
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Düşmüş olduğum durumdan dolayı  özür dilerim . 3 sene sonraki olayı yakın zamanda okumuştum lakin doğrusunu Üstat daha iyi bilir .
Kirlilikten dolayı  tekrar özür dilerim .

Saygılar
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2014, 09:37:23 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 16, 2015, 11:13:33 ös
Yanıtla #39
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın ADAM'ın bu konusu, güncellenmeye değer. Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim sayın ADAM. Ben bir soru yöneltmek istiyorum. Başvuru daha doğrusu öneriden itibaren, günümüz koşullarınca, her şeyin olumlu sürmesi ve tekris gününe kadar geçen zaman hakkında bir bilgi verebilir misiniz? Kaç gün? Ay? Yıl? sürmektedir? Zannedersem bu öneri, adayın sabrını da ölçmeyi gerektirdiğinden, aday için 'uzun' sayılabilecek bir dönem kendisine haber verilmediğini düşünüyorum. Tabi doğrusunu siz ve saygıdeğer masonlar bilir. Teşekkür ederim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe