Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ünlü Avukatın Kaybettiği Tek Dava  (Okunma sayısı 15250 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 10, 2007, 02:51:49 ös
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Juri sistemiyle ilgili olarak çok güzel eleştirel bir film var izlemek isteyenlere tavsiye ederim. Sidney Lumet'in yönettiği Henry Fonda'nın oynadığı 1957 yapımı 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men) filmi (yıllar önce CNBC-E'de gösterilmişti, arşiv DVDsi satan dükkanlarda bulunabilir).

Türkiye'de juri sistemi tartışması aslında çok eskilere gidiyor. ve bu sisteme getirilen temel eleştirilerde aslında buradakilere benzeşiyor. 46-47 Adli yıl açış konuşmasında mesela bu konuya değinilmiş. aynen aktarıyorum;
"Yine ceza davaları bakımından Yargıtay'ın yükünü hafifletici olacağı kadar, demokratik düşünüşe uygun gelecek olan bir sistem de muayyen davalar için jüri usulünün konulması olabilir. Jüri sistemi, çok sempatik bir sistemdir.

Pek ünlü ceza hukukçuları bu sisteme karşı haykırmaktan geri kalmamış-larsa da, jüri usulünün yaşamakta olduğu memleketlerde bu usul kaldırıldığı zaman buna tekmil halk kitleleri üzülmüşler, teessüf etmişlerdir.

Halkça idare olunan memleketlerde ceza adaletinde jüri usulünün varlığı, millet egemenliğinin bir delili sayılır. Jürilere seçilen vatandaşlar, hele memleketimiz gibi yargı görevinin millet adına yerine getirildiği devletlerde, kitle­nin de bu göreve fiilen ve maddeten karışmasına örnek teşkil ederler. Bu iti­barladır ki; jüri sistemi halk düşünüşüne çok mülayim gelen, tatlı gelen bir usul sayılmaktadır"

Yine Yargıtay Onursal Başkanı Sami Selçuk da jüri sistemini savunmakta ve bunun usul ekonomisi açısından faydalı olduğunu dile getirmektedir. Jüri sistemi aslında pek de usul ekonomisini sağlayacak bir sistem değildir. Geleneksel jüri sisteminin yarattığı gecikme ve maliyetler ve mahkemeye gelen vakaların sayıca artması ve karmaşıklaşması nedeniyle, Amerikan Hukuk Sistemi, uyuşmazlıkların çözümünde alternatif yöntemler geliştirmiştir. Böylece taraflar, gönüllü olarak davaların jüri ile görülmesi hakkından vazgeçerek daha basit, hızlı ve maliyeti düşük adalet elde edebilmektedirler. Alternatif Uyuşmazlık Çözümleri davaların jüriyle görülmeksizin taraflar arasındaki uyuşmazlıkların giderildiği yöntemler olarak tanımlanır. Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin en sık kullanılanları; pazarlık (Negotiation) , arabuluculuk (Mediation) [Ülkemizde de arabuluculuk kurumunun son günlerde tesis edilmeye çalışıldığını hatırlatırım. tabi ülkemizde pek bu konular tartışma vesilesi olmuyor. ne garip...] ve tahkimdir (Arbitration). 

yine yukarıdaki alıntıda da ifade ettiğim üzere halkın egemenliği kullanımının bir yolu, halkın hukukua katılması, olarak görüldüğü için jüri sistemi ülkemizde sosyalist - komünist partiler tarafından da savunulmuştur /savunulmaktadır. Alexis de Tocqueville'in bilindik sözüyle jüri sistemini savunanların temel argümanı; “Halkın yönetime katılmasında önemli bir araç olan jüri sistemi, aynı zamanda halkın. nasıl iyi yönetileceğini vatandaşlara öğretir.” dir. Karşı çıkanlar ise, bir nevi tabii hakim güvencesi tarzı bir karşı çıkış yaparlar. hukuk hukukçuların işidir, mahalle bakkalının değil.

Eylül 10, 2007, 04:48:46 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

baştaki önerin isabet olmuş, bende filmlerden edindiğim izlenimlerle atıp tutuyordum zaten .bariz bi yanlışlık varmı yazdıklarımda sevgili skulg(bıçkın avukat) .
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Eylül 10, 2007, 04:57:37 ös
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

paragon dostum,

benim gördüğüm kadarıyla herhangi bir bariz yanlışlık yok, zaten jüri sistemiyle ilgili yukarıda da arz ettiğim gibi farklı görüşler mevcut, sizin görüşünüz de bu farklılıklar içinde bir görüş ve bence temelli bir yaklaşım.

sevgi ve saygılarımla...

Eylül 10, 2007, 05:04:27 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

sagolasın dostum geçenlerde gülünecek bi yanlışlık yapmıştım allahtan kimse fark edip yüzüme vurmadı .ondan beridir bi endişe var bende ...bu arada hukuk bölümü açıldıgına sevindim sizin adınıza

Eylül 10, 2007, 05:27:02 ös
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. paragon,

hukuk bölümünün açılmış olması gerçekte sevindirici. acak ne yazık ki, hukuk bölümü pek fazla ilgilye mazhar olmuyor nedense. yazılanların okunma oranına bakarak bunu söylüyorum. galiba tartışma olmayınca konular pek ilgi görmüyor.

sevgilerimle

Eylül 10, 2007, 05:49:28 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

dogrudur....bende elimden  geldği ölçüde yazmaya çalışıyorum  hukuk  pek alnım olmasada.daha sıradan ve temel konuların işlenmesi bu bölümede ilgiyi arttıracaktır .şu uçak düşürülmelimi düşürülmemelimi yada jüri konusu gibi ilgi çeken sıradan hukksal tartışmalar baya rabet görür aslında

Eylül 10, 2007, 05:51:11 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Ayni fikirdeyim. Sn. Paragon'un bahsettigi gibi  degisik senaryolar atilip, hukuki bilgisi yuksek olan uyelerimizin bu konulara yaklasimini okumak cok zevkli oluyor (ve olacaktir.)

Eylül 10, 2007, 06:18:25 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Son zamanlarda duyduğum en güzel hikaye. Teşekkürler.
''Kızıl elmada buluşalım''

Eylül 25, 2007, 03:16:27 öö
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Antonio Petrocelli bir dizi karakteri değil midir? Gerçekliğe dayanıyorsa bile bu hikaye epey ilginç, bir sanığın bu kadar şaibeli bir delille mahkum edilebileceğini düşünmüyorum. Türkiye'de böyle bir şey yapılsa Yargıtay'ın dalga konusu olunabilir gibi geliyor bana gayet...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Eylül 25, 2007, 09:33:08 öö
Yanıtla #19

Antonio Petrocelli bir dizi karakteri değil midir? Gerçekliğe dayanıyorsa bile bu hikaye epey ilginç, bir sanığın bu kadar şaibeli bir delille mahkum edilebileceğini düşünmüyorum. Türkiye'de böyle bir şey yapılsa Yargıtay'ın dalga konusu olunabilir gibi geliyor bana gayet...

Bu isimde bir avukat var,Enronun ceosunu savunup kaybettigi bir davasi daha var.Bu hikaye tam olarak yasanmamista olabilir fakat hukukcu arkadaslariminda yukarda aciklalamalari mevcuttur..
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..