Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ynt: Tanrı'mı Allah'mı?  (Okunma sayısı 30839 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 31, 2011, 10:35:30 ös
Yanıtla #10

Yahudilikte olduğu gibi, İslamda da tanrının ismi özel bir isimdir. Her iki kitapta da gereksiz yere bu ismin ağıza alınmaması tembihlenir. İslam'da "Allah'ın adını andım" deyimi ile bildirimin ciddiliği ifade edilir mesela. Özel bir isimden önce-sonra üstünlük sıfatları getirilir. Yani "Tanrı demeyin Allah deyin" demek de bi yerde sakıncalı olabilir. Bence burada kast önemlidir. Tanrı, öztürkçe bir isimdir. Bunu Allah'ı kastederken de kullanabilirsiniz, Şaman inancına mensupsanız Tengri'yi ifade etmek için de. Bu konuda kast, niyet önemlidir. Bunu da karşıdaki insan anlayamaz. Anlayamadığı için de onun ilgi alanına giremez.

Bir diğer ilginç husus Hristiyanların ülkemizdeki kiliselerinde de tanrıya aslınd İslami bir özel isim olan "Allah" diye hitap edildiğidir. Onların haftalık beyaz panolarına bakarsanız, orada tanrı (God) "Allah" diye anılır. Bu, Hristiyanların "Allah" terimini, özel bir isim olarak görmediği anlamına da gelebilir. Bunda da bir sakınca yoktur.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ağustos 31, 2011, 10:52:24 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Hristiyanların ülkemizdeki kiliselerde Allah ismini kullandığını ilk defa duydum.Tabi bunun aynı coğrafyada oluşabilecek etkileşim dışında bir açıklaması olduğunu sanmıyorum.Bu açıdan normal görünse bile.Allah ismini kullanmaları yine de çok garibime gitti.Nedeni de şu:Allah dedikleri Tanrı,onların inandığı teslis inancını lanetler.Yani bunu islam dışı sadece kendi Tanrılarının ismiymiş gibi kullanmaları dahi imkansız görünüyor aslında.

Ağustos 31, 2011, 11:40:22 ös
Yanıtla #12

Hristiyanların ülkemizdeki kiliselerde Allah ismini kullandığını ilk defa duydum.Tabi bunun aynı coğrafyada oluşabilecek etkileşim dışında bir açıklaması olduğunu sanmıyorum.Bu açıdan normal görünse bile.Allah ismini kullanmaları yine de çok garibime gitti.Nedeni de şu:Allah dedikleri Tanrı,onların inandığı teslis inancını lanetler.Yani bunu islam dışı sadece kendi Tanrılarının ismiymiş gibi kullanmaları dahi imkansız görünüyor aslında.

Bu durumla ben de karşılaşmıştım.
Taksim'deki San Antuan balizikasında Allah kelimesi kullanılıyordu. :)
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Eylül 01, 2011, 08:44:44 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Dönüp dolaşıp aynı şeyleri söylemekten hoşlanmıyorum.

Ancak kimileri kendi görüşlerinin doğruluğunda o kadar çok diretiyor ve kesinlikle başka türlü olmaüdığını öylesine ısraerla ileri sürüyor ki, insan ister istemez yinelemeye girmek zorunda kalabiliyor.

Bu konu bir dil yani lisan konusundur, bir din ya da inanç konusu değil. Bir terim Orta Asya kökenli Türkçeden ötekisi Arapça kökenli Osmanlıcadan gelmedir.

Su konunun İslâm dini ile de ilgisi yoktur. Fakat konuya böyle Müslüman inancı ile bakıldığında yanlış sözler edilmektedir. Eğer tanrıyı özelleştirecekseniz, dilimizde Tanrı diye büşük harfle yazarsınız, özelleşmiş olur.

Benim bu deyişime ancak bilimsel bir dayanak ile karşılık verebilirsiniz. Ancak dikkat edin bu bilinsel dayanağınızın bir kaynağı, bir temeli olmalı.

Bunun için bir soru soracağım.

İslâm'dan önce yani 6. yüzyıl ve öncesinde Arapçada başka dillerde tanrı anlamına gelen sözcüğün karşılığı neydi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 01, 2011, 01:16:27 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Bu dilbilimsel bir olay değildir Sn.Adam..Bilimsellikle açıklanacak bir durum da değildir.Bizim konuştuğumuz başka birşey..Tanrı bir cins isimdir,Allah ise özel isimdir.Allah sizin Tanrı'nızın adı Allah'tır der..Eğer inanç konuşuyorsak bunun adını bilim değil inanılan Tanrının buyruğu koyar.Buyruktan önce bu kelime olmayacağı için bilimde fikir yürütemezdi öyle değil mi? Ayrıca yine de söylemekte fayda var "Allah" kelimesinin kökenini araştıran dil bilimcileri arasında en kuvvetli görüş; bu kelimenin Arapça olup herhangi bir kelimeden türetilmeden aynen kullanıldığı ve has bir isim olduğudur.

Ay Kültü iddiasından bahsedecekseniz El-İlah kullanılan bir tanrı ismiydi ancak İbrahim'in dininin tanrısına inananlar da vardı İslam öncesi arabistanda bu yüzden kullanılıyordu.Allah ismi islamdan önce tabi ki biliniyordu,İbrahim'in Hanif dininden dolayı biliniyordu bu isim.

Zaten ''La ilahe İllallah'' sözünü sizin söylediğiniz mantıkla çevirdiğimizde ''İlah'tan başka ilahlar yoktur'' olurdu ki bu yanlış bir çeviri,bunun çevirisi  ''Allah'tan başka ilah yoktur''dur

Son sorunuza karşılık gelen bir cevabım yok ise lütfen söyleyin onun üzerinden devam edelim.

Eylül 01, 2011, 03:13:29 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın artı ve onun gibi düşünüp onun gibi değerlendirenler ile benim ve benim gibi düşünüp değerlendirenler arasındaki fark anlaşıldı.

Onlar konuyaü inanç açısından, özellikle İsl)m oini açısından bıkıyor bern ise konuya pozitif olarak dil bilimsel açıdan bakıyorum.

İnanç açısından bakılarak yapılan açıklamalar, kusura bakmayın ama birada beni ilgilendirmiyor. Herkesin inancı kendine. Burada beni sadece herkesi ilgilendirebilecek bakış açıları ilgilendiriyor. Ounun da ininçtan bağımsız olması gerekiyor. Çünkü işin içine inanç girince konu öznelleşir (sübjektif olur).

Dolayısıyla kulvarlarımızın birbirinden çok farklı olduğu anlaşılıyor.

İslâm dini açısından bakılınca elbette "tanrı" sözcüğü anlamsızlaşıyor. Çünkü başka rdinlerde de kişilerin allahlarına verdiği başka adlar vardır.

Bana göre ise ister tanrıo deyin ister allah, ister yüce yaradan ister ilk ilke, ıonlardın hiçbirine ne siz ne de yetkili olduğunu iddia aden herhangi bir kişi herhangi bir ad koyamaz, sıfat takamaz. Öyle yaparsa onu kendine özgüleştirmiş, kişileştirmiş, basitleştirmiş olur.

Yapılmamış mıdır? yapılmıştır ve yapılmaktadır elbette. Kafaları ancak besitleştirilmiş kavramları alabilecek olanlar için.

Çünkü Sayın İmran Ökten'in bir zamanlar demiş olduğu üzere herkesin Türkçe olarak tanrısı (Arapçta olarak allahı) ancak kafası kadardır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 01, 2011, 05:13:37 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Ben,her ikisini de kullanırım.Hatta,genelllikle "O"diye hitap ederim.Yaradan'ı özel bir isimle nitelemek,aslında "O"nu belirli bir forma büründürme anlamında anlaşılabilir.Kabukçuların avam üzerinde oluşturmaya çalıştıkları Tanrı olgusunda ki kasd da bundan ibarettir.Kendimizden ayrı görmemizin mümkün olmadığı bir kudrete,özel bir isim vererek sadece o isimle seslenmenin rasyonel bir mazereti olamaz.

Aşkın Tanrı inancını yadsıyanlar için,o kudrete verilecek ismin özel olması kanımca gizli şirkin tesisini kolaylaştırmak amaçlıdır ve istismara açıktır.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Eylül 01, 2011, 07:38:26 ös
Yanıtla #17

Ben,her ikisini de kullanırım.Hatta,genelllikle "O"diye hitap ederim.Yaradan'ı özel bir isimle nitelemek,aslında "O"nu belirli bir forma büründürme anlamında anlaşılabilir.Kabukçuların avam üzerinde oluşturmaya çalıştıkları Tanrı olgusunda ki kasd da bundan ibarettir.Kendimizden ayrı görmemizin mümkün olmadığı bir kudrete,özel bir isim vererek sadece o isimle seslenmenin rasyonel bir mazereti olamaz.

Aşkın Tanrı inancını yadsıyanlar için,o kudrete verilecek ismin özel olması kanımca gizli şirkin tesisini kolaylaştırmak amaçlıdır ve istismara açıktır.

Saygılarımla

Sn. Ceycet haklı. Yaratıcı'yı bir insanmış gibi düşünenler, ona "Allah" gibi özel isimlerle hitap edilmesini şart koşuyorlar. Halbuki O'na "Tanrı" demeye alışmış bir insan için, Allah demek faydalı olmayacağı gibi, bu isime alışana kadar da garipsemesine bağlı olarak O'nunla olan ilişkisini biraz zedeleyeceği görüşündeyim.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Eylül 01, 2011, 07:57:45 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Benim söylemek istediğim anlaşılmadı heralde,tabi ki tanrıya istediğiniz şekilde hitab edebilirsiniz.isterseniz ''hey naber'' deyin.Bu forumda eski olanlar da benim islamcı bir bakışaçısına sahip olmadığımı bilirler.Şimdi demek istediğime tekrar geleyim.Allah'a bin türlü şekilde hitab edebilirsiniz.Ama Allah'ın kendi buyruğunda kendinden bahsederken kullandığı bir isim varsa bu özel isim olur.Allahlar yoktur,ilahlar vardır,tanrılar vardır.Ama Tanrı istenildiği zaman özel isim olarak kullanılabilir mi evet kullanılabilir.Neyi kastettiğinize,içine ne koyduğunuza bağlıdır bu, kullanılabilir tabii ki ama tam tersi şekilde Allah kelimesi bir cins isim şeklinde kullanılamaz.Allahlar diye birşey yoktur,böyle bir kullanım da yoktur,görülmemiştir.

Eylül 01, 2011, 09:03:22 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Sayın martı'yı eskiden beri tanır ve takdir ederim.Zira çoğu konu da uzlaşırız.Bu konu da,kısa bir hatırlatma yapmak isterim.O da,Tanrı'nın kendisine Allah olarak hitap etmesi konusundadır.Tanrı'ya,Allah ismiyle hitap eden,bilindiği üzere Cebrail'dir.

Fazla derinlere girmeden edilmesi gerekli bir kelam daha vardır ki,beşerin göremediği tek varlık Tanrı/Allah değildir.Beşer,kendisini de göremez,sadece yansımasını görebilir.Konumuzla ilgilidir,ama fazla irdelemek anlaşılması zor tepkilere yol açabilir.Dolayısıyla,benzetme üzerine ilgililerinin biaraz düşünmesi faydalı olabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...