Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Albert Pike Hayatı ve Görüşleri Üzerine  (Okunma sayısı 12799 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 01, 2008, 04:07:42 öö

Sayın Mason üyeler sizlerin daha çok bildiğiniz bir konu. Morals&Dogma'dan yapılan bir çok referansı göz önünde tutacak olursak herhalde 33'üncü derece Mason Albert Pike hakkında birçok söz söylenecektir.Morals&Dogma konusunda da birşeyler elbette yazılacaktır.
Konu daha önce İngilizce olarak Sayın Mason tarafından açılarak anlatılmıştır ancak Türkçe bölümünde göremedim.

Bu konuda ÖzgürAnsiklopedi Vikipedi'de yazan:

Albert Pike ve ünlü eseri 'Morals and Dogma'
Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Ritinin efsanevi ismi, Ana Yüksek Şuranın 1859-1891 yılları arasında Hakim Büyük Amirliğini yapan Albert Pike’ın Skoç Riti derecelerinin revizyonunu yapmıştır. Bu revizyonların neler olduğu ünlü eseri; Morals and Dogma adlı eserinde yer almıştır. Bu eser Türkçeye çevrilmemiştir. Skoç Masonluğu ve prensipleri konusundaki ana kaynaklardan biridir. Albert Pike, Skoç Ritini bir eğitim kurumu olarak görmekteydi. Burada görülen dersler siyasi, ahlaki ve dini felsefelerdi. Eğitim, derecelerin iykaaf törenlerindeki drama ve konuşmalarla verilir. Ayrıca bu dereceleri açarak izah eden ve derecelerle Skoç Riti Masonuna yeni verilen görevleri anlatan öğretilerini de yine ünlü baş yapıtı Morals and Dogma adlı eserinde toplamıştır.

Skoç Riti Masonu siyasi, ahlaki ve dini alanlarda felsefi gerçeği aramaya başlar. Vatana Hizmet, İnsanlığa Sevgi, Tanrıya İman arayışları masonun yaşamı boyu sürer gider. Kamil İnsan dini, ahlaki ve siyasi boyutlarını dengede tutabilmeyi öğrenebilmiş insandır. Bu dengeye varabilmek, onu mümkün kılacak ruhsal bilince sahip olmak ve ona ona adım adım yaklaşmakla olur. Her derece Masonunun görev duygusunu genişletir, evrendeki yerini ve amacını daha iyi anlamasına yardım eder. Dereceler ilerledikçe bilgiler derinleşir, sembollerin kombinasyonlarından yeri alegoriler üretilir. Skoç Ritindeki görev kavramının temelinde bir de aksiyon vardır. Sadece öğrenmek ve bilmek yeterli değildir. Skoç Riti masonu bilinçli ve vicdanlı bir şekilde kendini ve içinde yaşadığı dünyayı geliştirmelidir.

“Skoç Riti mezhep ve din ayrılığı yapmadan bir Yüce Varlığa iman; particilik ve ırkçılık yapmayan bir vatanseverlik; sınır tanımayan bir kardeşlik ve kalplerin evrensel birliğidir.

Davası : İnsanlığın yücelmesi
Dileği : İnsanların düşünce hürriyeti,
Görevi : İnsanların vicdan hürriyeti,
Hedefi: Yeryüzündeki tüm insanların eşitlik hakkını garanti altına almaktır.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2008, 04:12:55 öö Gönderen: Fraternis »

Kasım 19, 2008, 10:13:43 ös
Yanıtla #1

“Skoç Riti mezhep ve din ayrılığı yapmadan bir Yüce Varlığa iman; particilik ve ırkçılık yapmayan bir vatanseverlik; sınır tanımayan bir kardeşlik ve kalplerin evrensel birliğidir. "

Evrensellik konusunda buluşulabilecek en makul değerler...
Bilgi , en kutsal güçtür !

Kasım 20, 2008, 01:46:16 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Ezoterik konularla ilgilenmeden çok önce Amerikan İç Savaşı'na çok ilgi duymuştum ve Albert Pike da bu savaştaki en kilit komutanlardan biriydi benim için... Kendisinin Türkçe'ye çevrilmiş bir eseri var mı acaba, merak ediyorum... Bir de bu komutanın ırkçılığa karşı durduğunu belirtmesinin yanında niçin Güneyliler safında savaştığı da benim için hep bir merak konusu olmuştur. Gerçi bir de Robert Lee var Güneyliler safında savaşan bir diğer dönem kahramanı olarak, ırkçılık dışında sebeplerle savaşan ve centilmenliğini muhafaza eden ama Albert Pike benim için belki de elde ettiğim bilgi azlığından hep bir merak konusu olmuştur.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ocak 21, 2009, 11:03:11 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Aydınlatıcı ve çok açık bir dille ifade edilmiş...Teşekkür ederim.
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.

Mart 17, 2009, 09:43:03 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Benim merak ettigim morals and dogma gibi bir eserin madrid sehrinde hizmet veren yuzlerce devlete ve kralliga ait kutuphanenin hiçbirinde bulunamamasi.  kutuphane çalisaninin yuzunu gormeliydiniz cok sasirmisti. neden olabilir sizce?

Haziran 11, 2015, 02:24:13 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Güzel paylaşım teşekkürler.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe