Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Aktan Okan  (Okunma sayısı 8711 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 10:06:37 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Aktan Okan

“Kırkbeş yıldır buradayım. Bu süre içinde mutlu olduğum dönemlerim de var, yılgın olduğum dönemler de… Ama Masonluktan kopamadım! Acaba neden kopamadım? Nedir beni buraya bağlayan?” diye bir girişten sonra, Aktan Okan masonluğu tahlil etmeye koyuldu: İngiltere’de aydınlanma sürecini, 1640 kanlı ihtilâlinden sonra, Hürmasonluğun 17. yüzyıl gelişmelerinin bir sentezini, bir ahlâk sistemini oluşturduğunu anlattı. Daha sonra operatiflikten spekülatifliğe geçişi, İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisini, Birey Hakları Genelgesini Kilise haklarının kısıtlanmasını, Newton, Samuel Clarke, John Locke’yi , Büyük Mimar Sir Cristopher Wren’i anlattı. 1714’de Özgürlük, Protestanlık, Vatanseverlik ve Refah dörtlemesi krallığın da söylemi haline gelmişti. 1717’de James Anderson’a Masonluk Anayasasını hazırlaması görevi verildi, bir ahlâk sistemi olan Landmarklar bir bütün olarak işlendi.

Aktan Okan konuşmasını aşağıdaki sözlerle tamamladı:

“Masonluğa özgü bu dünyada, birbiriyle çatışan yararlar arasında bir uyum sağlama aracı olarak hümanizm seçilmiştir. İnsanları ayıran noktalar değil, birleştirici öğeler vurgulanarak, sevgi, barış ve mutluluk yuvası olacak bir insanlık Mabedi inşa edilir. Bu ütopik Mabet, evrensel Mason Kültürünün, yani uygarlığın sembolüdür…

“İşte Masonluk Dünyası böyle bir dünyadır!”
Aktan Okan Kardeş konferansını verdiği akşam İdeal Locası 64. kuruluş yılını kutluyordu.

AKTAN OKAN

1930 yılında Antalya’da doğdu. İTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu ve doktora sahibi. İş hayatına Ankara’da, serbest mimar olarak atıldı. TÜBİTAK’ta araştırma hizmeti yaptı. 1980 yılından bu yana İstanbul’da, çeşitli inşaat firmalarında yönetici olarak çalıştı. Özel bir holding bünyesinde teknik koordinatör olarak hizmet verdi. 1958 yılında Ankara Vadisi Bilgi Muhterem Locasında Muhteremliğini yaptı. 20 Nisan 1996 yılında Büyük Görevliler Kuruluna seçildi. 20 Ocak 2003 tarihinde Ebedi Maşrık’a intikal etti.

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.