Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bireysel Düzensizlik  (Okunma sayısı 4424 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 04, 2011, 11:57:17 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir masonun bireysel düzensizlik ve nefsine karşı bir silahı mı vardır ? Yoksa insanın kendinide sevmesi ve tanımasıyla başlayan bir süreç mi vardır? Kendini tanıma,silah-savaş ve düzensizlik terimlerinde bu sürece örnekler verebilirmisiniz ?

Saygılarımla

Kasım 05, 2011, 10:59:02 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu forumda sorduğum son 4 soruya (bu soru da dahil) çok net ve açıklayıcı bilgiler aldım.Mükemmel bir paylaşım ruhu.Mükemmel bir hoşgörü.Mükemmel bir saygı.

Hepbirlikte sağlıcakla kalın.

Kasım 05, 2011, 12:04:55 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kinaye üzerine bile düşüncelerini belirten çıkmamış çok ilginç.

Kasım 05, 2011, 01:41:55 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın neumann kusura bakmasın. Bu sadece benimle alakalı bir durum.

Ben Sayın neumann'ın ısrarlı (!) üstüne gidişlerinden sonra, bir kaç kez daha okudum, fakat bu sorudan hiçbir şey anlayamadım.

Şimdi Sayın neumann'dan rica etsem: Bu soruyu ve öğrenmek istediği şeyi daha açıklayıcı bir şekilde sorabilir mi?

Sayın neumann,

Belki bana kızacaksınız, zira biliyorsunuz sizden bunu ikinci kez istiyorum ( bir başka sorunuzu da anlayamamıştım hatırlarsınız).

Ben sorunuzu anlayamadım, fakat siz beni anlayın.

En içten sevgi ve saygılarımla.
enelsır

Kasım 05, 2011, 04:09:56 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın enelsır ;

Öncelikle en azından anlamaya çalıştığınız için teşekkür ederim.

İlk olarak konuyla ilintili istemiş olduğunuz ayrıntıyı vermek istiyorum.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,8885.0.html

Alıntı
Bireysel düzenin bu koşullarından bazıları elbette yoruma ve farklı benimseyiş ya da anlayışlara açıktır. Bence bunlardan en önemlisi, “mason nitelikleri” ile ilgilidir. Bu konuda öncelikle “özgür ve iyi ahlâklı kişi olmak” gözetilir. Kuşkusuz “iyi ahlâk” konusu, yerel ve toplumsal törelerden ve bunlardan kaynaklanan değer yargılarından etkilenir ama üzerinde uyuşmaya varılabilir. “Özgürlük” konusu ise spekülâsyona çok açıktır; tanımlanması gerekir.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,9345.0.html

Bilgiyi aramak,düşünmek bir insanın temel ihtiyacıdır.Hani bir söz vardır ya kalıplaşmıştır ama her tattığında ayrı bir lezzeti vardır bu söz kalıbının;denir ya hava,ekmek,su gibidir düşünmek ve bilgi edinmek. Bir insanın soluk alması ne kadar normalse bu eylemlerin olmasıda okadar normaldir.Bu eylemlerin masonluğun tanımı olarak kabul edilmesini gayet anormal buluyorum.Bunlar bir insanın olmassa olmazları değilmidir.Bazıları çıkıp aşağılarcasına "sokaktaki adam" tabiriyle cahilliği işaret eden parmaklarıyla kendi bedenlerini aynı eksene koyarlar.Halbuki insan olmak düşünmektir.Bu bir böbürlenme ve değer katma değildir...

Diğer yandan bu bahsettiğim bilgi ve düşünme boyutunun dışında bir "kendini bilmek" ten bahsedilir."İnsanın kendi ham taşını işlemesinden" bahsedilir bu süreçte.İslamda bu kendini tanıma nefisle bütünleşmiştir.Nefisin en büyük silahı belkide Allah sevgisidir,insan sevgisidir,evren sevgisidir... Bu forumda masonluk hakkında atıf yapılan bu kendini tanıma ve ham taşını yontma sırasında bir insanın elindeki araçlar nelerdir?Bilmiyorum sorumu açıklayabildim mi ?

Gelelim diğer 4 soruya ve genel olarak masonluk ve forumdaki duruma,

Forumda deniliyor ki masonlar siyaset yapmaz,politika yapmaz... Amerikanın tarihi, masonluğun Türkiyedeki tarihi , 5.Mehmedin masonluğa kabul edilişi,Talat paşa...
(http://www.mason.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=27 ...)

Masonlar politika yapar.Kimse gerçeği gizlemeye çalışmasın.İnsan olan herkes politika yapar.Politika yapmaz söylemleriyle forumdaki bilgilerle çelişiyorsunuz.....

Forumun söylemlerine göre gidersek herşey iyi insan olabilmek için iyi toplum olabilmek için dil din ırk ayrımı olmadan yaşayabilmek için... Bu söylenenler zaten bir insan için olmassa olmazlardır.Masonluğun sadece bu yüzünü göstermek masonluğu tanıtmak değil masonluğun bir yüzünü gösterip masonluk imajını tamir etmeye yönelik girişimlerdir.Eğer amaç gerçekleri olduğu gibi konuşmaksa herşey apaçık konuşulmalıdır.Bir soru karşısında susmak soru sorana yapılacak en büyük hakarettir.Bir kişi ister mason olsun ister toplumun en ileri gideni isterse mahkum olsun bu davranış biçimi bir "kendini büyük görme" davranışıdır.Bu büyük görme davranışı içerisinde de 4 soruluk cevap bekleme sabrım ve bu hakaret altında kalacak değilim.Ben demokratik hakkım olan tepkimi gösteriyorum bu yazıyla.Kimse alınmasın gücenmesin.

Kasım 05, 2011, 07:09:54 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. neumann,

tersten gelerek cevap vereyim. Masonlar politika yaparlar. MASONLUK, politika yapmaz. İkisi birbirinden farklıdır. Çünkü Masonluk başkadır Masonlar başkadır. Bizler çalışmalarımızda aramızda sert tartışmalar yaratabileceği için din ve politika konuşmayız, herhangi bir politik görüşün ya da dinin propagandasını yapmayız. Ama harici yaşantımızda politik tercihlerimiz vardır ve her insan gibi politikaya uzak veya yakın ilgi sahibiyizdir. O yüzden bizler politika da yaparız. Ama Masonluk politikaya karışmaz.

Diğer sorunuzu -açmanıza rağmen- anlayamadığım için cevap veremiyorum. Kalın kafalığımdan olsa gerek ne sormak istediğinizi tam olarak algılayamadım. Kusura bakmayın.

Geleyim, eleştirinize. Sn. neumann, sorunuzu gece sormuşsunuz, yaklaşık 12 saat sonra kinayeli bir yanıt göndermişsiniz ondan da 2 saat sonra, öyle de yaptık ama cevap veren yok demişsiniz. Öncelikle, nöbetçi cevap vereci barındırmıyoruz. Bizlerin de yoğunlukları, çalışmaları, yapması gereken işler var. Forumda olduğumuz, olmadığımız, olamadığımız zamanlar var. O yüzden kimi kez sorularınıza geç cevap verilebilir. Ya da anlamadığımız için yanıt vermeyebiliriz. Hatta yanıt vermenin uygun olmadığını düşündüğümüz için yanıtlamadığımız sorular da olabilir. Mümkündür. Bu cevap vermeme de saygı duymadığımız gibi bir sonuca eriştirmez.

saygılarımla.

Kasım 05, 2011, 10:11:53 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle sayın SkullG ye teşekkürlerimi sunarım.Ancak benim tepkimi anlayış içerisinde karşılamanızı bekliyorum.Sayın skullG nin tavrı gayet insanlıkçı,hoşgörülü ve fikir paylaşımına açık.Kendisinin anlayış içerisinde olduğu şüphesiz bir hakikat.

Alıntı
Diğer sorunuzu -açmanıza rağmen- anlayamadığım için cevap veremiyorum. Kalın kafalığımdan olsa gerek ne sormak istediğinizi tam olarak algılayamadım. Kusura bakmayın.

Estağfirullah ben anlatmayı becerememişimdir.

Diğer teferruat ve kendi sorularıma girmiyorum.Çünkü bilgi,karşılıklı düşünüş bir paylaşımdır.Ben uzun süredir sorularıma yanıt alamadığım için bir dışlanmışlık içinde en sonunda ortaya bir tepki koydum.Benim verdiğim tepki paylaşım ortamını ortadan kaldırmıştır.Bu tepkiyi verirken bu paylaşım ortamının elimden gideceğini bilerek söyledim zaten.Hem bu tepkiyi söyleyip hemde konuya dönmek abesle iştigaldir.

Sevgi ve saygılarımla