Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ARTIKELLER  (Okunma sayısı 10168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 28, 2008, 06:33:47 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

[İngilizcede iki tane artikel vardır: „the“ ve „a“. The bir cümlede ait olduğu ismi belirginleştirir. Türkçe’yle  bir bağlantı kurarsak,
ingilizce bir cümlede artikelli bir isim ile artikelsiz bir isim arasındaki fark Türkçe’deki belirtili nesne ile belirtisiz nesne
arasındaki fark gibidir. „a“ artikeli de isme „herhangi bir“ veya „bir“ anlamı katmak için kullanılır.

Şimdi gelelim asıl konumuz olan Almanca’daki artikellere... Anlam olarak „der, die, das“ ın ingilizce karşılığı „the“, belirsiz
artikel olan „ein“ın ingilizce karşılığı „a“ dir. Ama Almancada artikeller bukalemun gibi kılıktan kılığa girdiği için insanlar
hep „Almanca’da artikelleri öğrenmek çok zor, ingilizce almancadan bu yüzden daha kolay.“ derler ve büyük bir yanlışa düşerler.
Çünkü ingilizceye kıyasla almanca son derece düzenli bir yapıya sahiptir ve Türkçe düşünce yapısına ingilizceden çok daha yakındır.
(Bu iki yabancı dili bilenler Türkçe’nin bu iki dilden daha düzenli olduğunu bilirler.)alıntı]

Almancada AD olan herşeyin bir artikeli vardır. Artikeller adların cinsine, tekil/çoğul durumlarına, çekim şekillerine, belirli ve belirsiz olmalarına ve adlarla birlikte çekilen sıfat veya ortaçların çekimlerini belirler.

iki çeşit tanımlılık vardır. Belirli ve Belirsiz tanımlılık. Belirli tanımlılık ise üç çeşittir. Der, das, die. Bir adın tanımlılığı tekil olarak ya der ya das ya da die dir çoğulda ise bütün adların tanımlılığı die olur. Belirsiz tanımlılığın (ein) çoğulu yoktur. ancak belirsiz tanımlılığın olumsuzu (kein) çoğulu mevcuttur.

Artikeller bazı durumlarda tahmin edilebilir ancak herzaman istisnalar olabilir.

şöyle bir gruplandırma yapmak mümkündür;

DER Artikeli;

-->eril isimlerde -->gün ve günün zamanları (istisna:die Nacht: gece, die Frühe: sabah erken) , ay, mevsimler (istisna die Woche: hafta, das Jahr: yıl)  , para adlarında (istisna das Pfund: sterlin, die Lira) taş maden ve toprakl ilgili adıllar, dağ adları, araba markaları (der BMW gibi), yönler rüzgarlar yağmurlarla ilgili adlar ile
sonu; ich, ig, eur, ismus, or, and, ant, är, ast, er, eur, ör, ient, ikus, ist, ling, s ile bitenler

DİE Artikeli;
feminen isimlerde, -->agaç ve çiçek adlarında (istisna: das Veilchen: menekşe, ), sayılar ad görevi üstlendiklerinde, motorsiklet markaları (die BMW gibi), gemi adları (kişi adı söz konusu ise der de olabilir), uçak adları,  ve
sonu: -a, ade, age, aille, ance, äne, anz, äse, aise, ei, elle, ette, euse, heit, ie, enz, ere, ik, ille, in, ine, ion, ation, isee, tät, itis, ive, keit, ose, schaft, sis, se , ung, ur, üre ile biltenler

DAS Artikeli
her canlının yavrusu, dişi erkek ortak olarak kullanılanlar, fiil ve sıfatlardan türetilmiş isimlerde, çoğu metal kimyasal element ve ilaçlarda, Ge önekiyle (prafix) başlayan kolektif adlar ile
sonu: chen, lein, le, o, eau, ett, icht, in, ing, ium, ma, ment, tel, tum ile bilten isimlerde

kullanılır.

Özel isimlerin artikeli olmaz.
ülke kıta şehir gibi yer adlarının artikeli yoktur. (istisnaları: die Türkei, die Schweiz, die Niederlande, die USA, die Sahara, der Iran, der Irak, der Balkan, der Sudan ve der Jemen)
kısaltmalarda ve Birleşik sözcüklerde son sözcüğün tanımlılığı geçerlidir.  der LKW, (der Lastkraftwagen) gibi.

Temmuz 29, 2008, 12:59:27 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Tabi bu artikellerin Almanca'da daha fena bir işlevi var ki, o da ismin hallerini bu artikellerle gösterebilmemizdir. Akkusativ, dativ, genitiv çekimleri yaparken haliyle çekimini yaptığımız ismin artikelini bilmek durumundayız ki bu da Almanca'nın benim için en çabuk unutulan kısmıdır.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Temmuz 29, 2008, 10:06:43 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Aslinda Almanca konusurken dikkat edilmesi gereken bazi hususlar vardir, ve tabi en önemlisi kelimelerin tonlamasidir.
Tabi bundan da önemlisi Almanca konusurken ilk önce söyleyeceginiz cümleyi Türkce düsünüp Almancaya cevirmeye calisirsaniz hem konusmaniz yavas olur ve hemde hata yapma payi artar. 

Mart 21, 2013, 01:01:28 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özel isimlerin artikeli olmaz ancak şöyle bir nokta var ki kendini tanıtırken Ich bin der Serkan denilebiliyor. Ayrupa dillerine aşina olanlara acayip gelen bir kullanım ama böyle bir durum var.
Ayrıca almanca öğrenen kişilerin bu son eklerden artikel tahmin etme olayına fazla güvenmelerini  istemem. Ben bu özellikleri öğrenene kadar hiç bir artikel yanlışı yapmazdım. Ne zaman ki bu kolay yolları öğrendim artikel ezberleme bir kelimeyi düşününce otomatik olarak akla artikelin gelmesi özeliklerim kaybolmaya başladı.  :(

Mart 21, 2013, 06:09:25 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayin Samuray,

özel isimden kastiniz yalnizca sahis isimleri ise haklisiniz.
Ama bildigim kadariyla Türkiye"de bir özel isimdir ve artikeli vardir hemde die yani die Türkei

Saygilar

Mart 21, 2013, 06:43:59 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir de der Freimaurer, die Fraimaurerin ve die Freimaurerei yok mu özellikle bizim sitemiz bakımından?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 22, 2013, 10:25:21 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir de der Freimaurer, die Fraimaurerin ve die Freimaurerei yok mu özellikle bizim sitemiz bakımından?
Vay vay vay, güzel beğendim   :))
Ona bakarsanız Almanca'da Allah'ın da dişisi ve çoğulu var. der Gott, die Götter, die Göttin ,die Göttinen. Şimdi Alamanca'da böyle diye poiteist olsak acayip kaçar. Bu nedenle evet sadece Almanca bakımından masonun dişisi vardır diyebilirim.

Mart 22, 2013, 01:50:40 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Hani amacim konu disina cikmak degil ama almancadada masonun disisi var almanyadada kadin masonlar var.

Mart 22, 2013, 11:47:15 ös
Yanıtla #8

Özel isimlerin artikeli olmaz ancak şöyle bir nokta var ki kendini tanıtırken Ich bin der Serkan denilebiliyor. Ayrupa dillerine aşina olanlara acayip gelen bir kullanım ama böyle bir durum var.
Ayrıca almanca öğrenen kişilerin bu son eklerden artikel tahmin etme olayına fazla güvenmelerini  istemem. Ben bu özellikleri öğrenene kadar hiç bir artikel yanlışı yapmazdım. Ne zaman ki bu kolay yolları öğrendim artikel ezberleme bir kelimeyi düşününce otomatik olarak akla artikelin gelmesi özeliklerim kaybolmaya başladı.  :(

"Serkan ist mein girl "dalgası da buradan çıkmış olabilir mi  :D
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Mart 25, 2013, 11:48:08 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Serkan ist mein girl "dalgası da buradan çıkmış olabilir mi  :D
hiç böyle bir espiri duymamıştım...
Komik de değil zaten...