Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KARŞITLARIN BİRLİĞİ VE SORUNLARI  (Okunma sayısı 2763 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 23, 2013, 04:38:59 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Bir yazı daha yayınlıyorum size rağmen ama sizi gıcık etmen için değil zaten buna gerek yok karahan'ı görmeniz isim olarak yetiyor size buyrun bakalım şimdi nereden saldıracaksınız yine yaptım bu yazıyıda dağıtmazssın umarım irdelenecek bir çok yönü var çünkü yorumlardan sonra bende yorum yapacağım girişi böyle yaptım sn.adam'a özel.

Evrende var olan her şey, bir değişim ve dönüşüm içindedir. Hiçbir zaman bir önceki anın insanı değiliz. Bunun için de fiziksel olduğu kadar, düşüncelerimizin  de değişebileceğini  kabul etmek zorundayız. Geçmişin düşünce kalıplarına sarılmak, yaşamı anlamsızlaştıracağı gibi, çekilmez hale de getirebilir.

Doğada varoluş, karşıtların birliği ile oluşur. Karşıtların birliğinde uyumu aramak ve bulmak zorundayız. Batı düşüncesi karşıtlarla körü körüne savaşır. Uzakdoğulu ise karşıtların birliğindeki uyumu arar.

Kadın ve erkek birbirinin karşıtıdır, bu karşıtların birliğinden varlık doğar. Erkeğin ve kadının fiziksel yapısı, hormonal özellikleri, beyin yapısı ve özellikleri farklıdır. Biz bir elmanın iki yarsı değiliz. Bu nedenle herhangi bir konuda yargı ya da bir karara varabilmek için, bu farklı ruhsal ve yapısal özellileri bilmek, bilmiyorsak araştırıp öğrenmekle yükümlüyüz.

Her şeyden önce, iki karşıt cinsi birbirine yaklaştıran temel içgüdüleri bilmek zorundayız. Bu tür davranışlarımızın, düşünmeye bile gerek kalmadan, kendiliğinden oluştuğunu biliyoruz.

Doğadaki tüm canlılarda, erkekten dişiye doğru bir eğilim, ilgi ve arayış vardır. Bir erkek kelebek dişisinin ya da dişiyi yüz kilometre uzaklıktan algılayabiliyor ya da kokusunu alabiliyor. Dişi de onu kendine çekebilmek için, koku ya da bir titreşim oluşturuyor. Tüm bu özelliklerin, varoluşun ana proğramında yer almakta olduğunu görüyoruz.

İnsanın diğer canlılardan farkı Neo Korteks dediğimiz üst beynin varlığıdır. Bu bölüm insanı insan yapar. Bu bölümü kullanmadan, altbeyinle ve içgüdülerle yaşamı sürdürebiliriz, bu yaşamın hayvanca yaşamdan bir farkı da olamaz. Bizim insanca yaşayıp, düşünebilmemiz, içgüdülerin ve altbeynin, üstbeyinle yönlendirilip kontrol edilmesine bağlıdır. Böyle bir bilinç düzeyinde insan, kendisine, eşine ve topluma olan sorumluluğun farkına varabilir.

Erkeğin ve kadının beyin yapılarındaki farklılık göz önünde tutulmadan, yapılan her türlü yorum, eleştiri ve sav bir yanılgıdan öteye gidemez. Son yıllarda, bu konu bilimsel olarak ele alınmakta, önceki yanılgı çemberi kırılmaya çalışılmaktadır. Beynimizdeki Cinsellik adlı yapıt bu konuyu geniş bir şekilde irdelemekte ve şu özet yaklaşımı dile getirmektedir.

“ Erkekler, kadınlardan farklıdır. Yalnızca, insan türünün ortak üyesi olmaları bakımından eşittirler. Yetenek, beceri ve davranışlarının aynı olduğunu iddia etmek, biyolojik ve bilimsel bir yalan üzerine oturmuş bir toplum kurmaya yardımcı olmak demektir.

Değişik cinsiyetten bireyler birbirinden farklıdır, çünkü beyinleri farklıdır. Yaşamın başlıca yönetsel ve duygusal organı olan beyin, kadınlarda ve erkeklerde farklı biçimde kurulmuştur; aldığı bilgiyi farklı bir şekilde işler, bu da farklı algılamalar, öncelikler ve davranışlar yaratmasına neden olur.”

Bu düşüncelerin ışığında, bir kadını, erkek düşüncesiyle ya da bir erkeği, kadın düşüncesiyle ele alıp yargılamak bir yanılgıdan başka bir şey olmaz. Bu bağlamda eşlerin birbirine olan sevgi, ilgi ve bağlılık ilişkilerini ele alıp yorumlamak gerekir.

Erkek, hayvansal döneminin yapısı ve proğramı gereği, dişiye oranla daha fazla poligam, yani çok eşten yanadır. Bu gün erkeği tek eşle yetinmeye iten etken, beynin insansal bölümünün ürünü olan kültür ve etik değerlerin varlığı ve ekonomik şartlardır. Birlikteliği sürekli kılan en büyük etken, kadının kendini yenilemesine, her gün yeni bir insan olarak eşiyle bütünleşmesine, giyimini ve makyajını dışarısı için değil eşi için yapmasına ve çocukları kadar eşine de ilgi ve özen göstermesine bağlıdır. Ailelerdeki trajik olayların temelinde bunların eksiklikleri ya da ihmalleri yatmaktadır. Fakat genelde bu gerçekler göz ardı edilir ve sonuç yani son sahne hep önde tutulup yargıya varılır. Aldatanı yargıladığımız kadar aldatılanı da yargılamak adil ve gerçekçi olmamın erdemidir.

Damızlık hayvan çiftliklerini incelersek, 4-5 dişiye bir damızlık erkek ayrıldığını görürüz. İnsan da üst beynini kullanmadığında, iki ayağı üzerinde duran hayvandan öteye geçemez. Ve eski alışkanlıklarını sürdürmeye çalışır.

Piyango ya da ona benzer talih oyunlarından çok paralar kazanan insanları araştırırsak, yarısından çoğu ilk iş olarak karılarını boşayıp, genç ve güzel bir kadınla ilişki kurduklarını görürüz.

Gerçekte inan tuhaf bir yaratık, öyle olmasaydı cennetten kovulur muydu hiç? !!!!                                                     

12 temmuz 2001                                             Özkan Aras             

http://www.dusuncegezgini.com/karsitlarinbirligi.htm

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 23, 2013, 05:20:37 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şimdi de bir Özkan Aras'tır taktı gidiyor.

Ne yapmak istediğini ayrıca ve açıkça söylese...

Umarım bu işin ardından adı gibi bir karalık çıkmaz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 23, 2013, 05:25:07 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sizi sıkan geren ne ?
istermisin karahan nickimi kullanmayayım sn.adam burası ispanyada bir arena değil bana **** gibi saldırıyorsunuz deminden beri niyetin nedir beni sitedenmi attırmak yahutta uyarılmamı sağlamak yeniden,beni başkaları ile kıyaslama sn.adam gösterilecek bir saygı var ise karahan gösterir ama asla ve asla kavgadanda gerilimdende kaçmam aynı lisanı kullanamasakta benimle uğraşmaya devam edersen tavrımı sertleştiririm haberin olsun .
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2013, 06:32:25 ös Gönderen: Apprentice »

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 23, 2013, 06:29:32 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Karahan,

Olaya kendi perspektifimden baktığım zaman, bir forumda kısa zaman içerisinde uzun yazı dizileri içeren yeni konu başlıkları açmak (özellikle de o forumun asıl amacı ve konusu ile alakalı olmayan yazılar), "forum flooding" olarak adlandırılmaktadır. Yerli/yabancı birçok forumda bu yasaktır. Benim moderatörleri arasında bulunduğum diğer bir ciddi forumda da forum flooding yasaktır.

Ama tabi buradaki uygulamayı bu forumun moderatörleri değerlendirirler.
Live long and prosper.

Nisan 23, 2013, 06:31:29 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın karahan;
Öncelikle yazılarınız bu forumda genele hitâben başlatılmalı aksi halde özel mesajla yazmanız gerekir.
Üslûbunuzu değiştirmenizi de bu vesîle ile tavsiye ederim. Daha yazınızın başında sataşıyorsunuz. Hoşunuza gitmeyen birşey var ise yönetime bildirebilirsiniz.
Her üyenin hakları istisnasız tarafımızdan korunacaktır.
Yok illa herkes görecek diyorsanızda usûlünce yazınız lûtfen.

Sevgi ve saygılarımla

Nisan 23, 2013, 06:42:03 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.Apprentice

Sanırım farklı şeyler görüyoruz
Uslubumunda adabımında farkındayımda neden sadece karahan?

Tüm açtığım konularda bir sataşma sadece bana var bende kendi uslubum ile cevap verdim.
Bana yazan katılımcıda benim uslubumu biliyor neticede,benişm buradaki sataşmamı gördünüz sadece sanırım diğer konulardada aynı tondan devam ediyor,bu sözleri sanırım tam okumadan sadece bana sanki uyumsuz benmişim gibi beni uyarıyorsunuz.

Açtığınız bir başlığın altına eleştirimidir yada nedir belli olmayan bir yığın söz yazılsa hoşunuza gitmez sanırım.Uysal bir kuzu değilim ben kimseyede uslupsuz yada gereksiz söylemem yazıları bir daha okuyun lütfen sonra yazarsınız.

EDMUND BURKE

Nisan 23, 2013, 06:53:24 ös
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. karahan;
Sataşma ile eleştiri arasındaki farkın farkında olduğunuzu düşünüyorum.
Hakarete ve tehdide varan cümlelerinizi yazmaya devam ederseniz buna müdehale gelecektir.
Size karşı kasti bir şey olduğunu düşünüyorsanız, yazdıklarınıza saygı duyulmadığını söylemeye çalışıyorsanız  bunu ilgili kişiye hakaret etmeden de dile getirebilirsiniz.
Sadece karahan değil her kim olur ise olsun forumun ahengini zedeleyecek olan üye aynı şekilde uyarılacaktır merak etmeyiniz. Ki yeterince deneyimli bir üyemizssiniz.

Saygılar

Nisan 23, 2013, 06:57:13 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kimileri eleştiriye dayanamaz. Eleştiriyle karşılaştı mı saldırganlaşır.

Niçin öyledir, bilir misiniz?

Korktuğundan.

Ya neden korkar?

Dediklerinin yanlış olup karşıtlarının doğru çıkacağından. Kendisinin bunu anlayacağından.

İyisi mi anlamak olasılığından kaçar.

Oysa bilse ki eleştiri gelişmenin en güçlü etkenlerinden biridir.

O aldırmaz ki.

Üstelik toleransı silip atar; hatta hoşgörüyü bile.

Bu kişilere ne denir?

Yarası olan gocunsun.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 23, 2013, 07:04:13 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hakaret kastlı cümle kurmadım,hakaret algımız biraz farklı sanırım,yazdığınız konuda tek taraf olan ben değilim bir tarafta karahan ismini zikrederken diğer taraftan ismi kim olursa diye geçiyorsunuz buda en azından çifte standarttır benim için.
Konuyu uzatmama adına burada kesiyorum.

sevgilerimle

EDMUND BURKE