Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrinin Baslagincini Ispat  (Okunma sayısı 31661 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2007, 09:38:21 ös
Yanıtla #10
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

« Son Düzenleme: Şubat 24, 2007, 09:48:44 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 24, 2007, 09:40:59 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Alıntı
Bu cevap kimeydi ?
« Son Düzenleme: Şubat 24, 2007, 09:48:54 ös Gönderen: MASON »
''Kızıl elmada buluşalım''

Şubat 24, 2007, 09:49:25 ös
Yanıtla #12
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Ozel mesaj cekiyordum. Yanlislikla buraya yazdim. Uzgunum.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 24, 2007, 09:53:15 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Ha Ha! Masonlarda hata yapabiliyormus :D

Ne yazmisti acaba. cok merak ettim. Neyse biz konumuza donelim.

Ha Abdulmecit, Ha Abdulhamit. Ne demek istedigimi anladin sen zaten. Ama olgun birine benziyorsun. Forumunda en eski uyelerindensin galiba.

Sonuc olarak dedigm sey;
Ben sadece mantik yurutuyorum. Dinimin yada inancimin, benim mantigimin yada arastirma hirsimin onune gecmemesi gerekli. bu yuzden bunu buraya yazdim.

Şubat 24, 2007, 09:55:07 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Bence dinin konusunda en erdemli kişiyi bulmalısın.

Şubat 24, 2007, 10:00:57 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Hangisine nasil guveneceksin ki?

ve en onemlisi; bence bunu dini yonden degil, mantik, matematik ve felsefe yonunden dusunmemiz lazim.

Şubat 24, 2007, 10:07:20 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Mantıklı bir seçim yapmalısınız. Ararsanız bulucaksınızdır.

Şubat 25, 2007, 07:04:11 ös
Yanıtla #17
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

simdi hep birlikte dusunelim,
kuranda, herseyi ben yarattim diyor dimi?
o zaman evrenide allah yaratti. dogrumu?
evrenin yaraticisi allah ise, bu evren belli bir zamanda yaratildi. yani bir baslangici var. evrenin baslangici varsa, bu baslangica kadar olan bir beklenmis bir zaman var demektir.
allah evreni yaratmadan once bir zaman bekledi demektir. bu zaman sonlu mu sonsuz mu? sonsuz derseniz o zaman hala evren yaratilmamis demektir. yani evrenin baslangicina kadar beklenmis olan zaman sonlu, cunku evren yaratilmis ve hersey baslamis. sonlu zamaninda, bir baslangic ve bir sonu var demektir. eger o zamanin bitisine evrenin yaratilmasi diyorsak,
baslangicina ne diyecez? evrenden once hicbirsey yoksa, ve sadece allah varsa, allah evreni yarattigi zaman bekleme suresinin sonu demektir.
peki bu bekleme suresi, sonlu bir zaman ise, bunun baslangici ne? allah demek zorundasiniz. o zaman evrenin baslangicina kadar beklenen zamanin sonunda evren yaratilmis ve basinda allah baslamistir.

yorumlar?

Sizin dusunce yolunuzu izleyerek;

Eger herseyin yaratilisinin bir baslangici ve bir sonu varsa, evet sonludur. Herseyin yaradisilisinin sonlu ise baslangicina kadar bir surede gecmistir. Sonu olduguna gore bu surenin bir baslangicida vardir. Siz bu baslangica Tanri diyorsunuz.

Peki Tanrinin baslangici varsa, o da sonlu demek degilmidir? Tanrinin baslangici varsa o zamana kadr beklenmis bir surede vardir. ve o surenin de sonu "Tanrinin baslangici" ise, bu sureninde bir baslangici vardir. sonrada o surenin baslangicina kadar gecen bekleme suresinin sonu varsa onun da bir baslangici vardir. ve bu boyle surer gider... nereye kadar? sonsuza kadar. Yani "Yuce Yaradana" kadar.

Iste bu nedenle Yuce Yaradani zaman kaliplari icine sokamazsiniz.

Bu tamamen sizin dusuncenizde yola cikilarak yapilmis bir yorumdur. Elbette inanciniz sadece sizindir.

Şubat 25, 2007, 08:48:32 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Daha öncede dediğim gibi bu konu insanlara ağır gelir.tabiki tartışıla bilir ama bu çok uzun sürer. Hamlet sen çağ olarak ileridesin şunuda bilki toplumun büyük  çoğunluğu bir asır gerinden geliyor. Bilmem anlata bildimmi?

Şubat 26, 2007, 09:02:04 öö
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Hayir cag olarak ileride degilim bence. sadece arastirma yapmayi ve bilimi tartismayi seviyorum. ve bunun icin dogru yerde olduguma eminim.

oturup biraz dusunurseniz, sizlerde konularima birseyler yazabilirsiniz. illa kalin kitaplar okumak zorunda degilsiniz. hepsi mantik urunu.