Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HÜR MASONLAR İLE İLGİLİ BELGESEL  (Okunma sayısı 9106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 18, 2015, 02:45:11 öö
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Aslında Üstad söylemekte elbette haklı, İngilizler çok katıdır bunu az çok biliriz. Bir haricinin localarının kapısını çalıp 'içeriyi görmek istiyorum' demesine dalga geçerek tepki verebilirler, bu çok normal. Bu konuda Sevgili ADAM'a katılıyorum. Fakat sonuçta onlarla ilgili belgesel yapmak isteyen National Geographic, evrensel bir kuruluştan bahsediyoruz, kapılarını açmaları gayet doğal. Ama normal zamanlarda çok anlayışlı davranarak içeri girmek isteyen haricileri kabul ettiklerini kesinlikle düşünmüyorum.

Aslında şahsen benim belgeselden öğrendiğim en ilginç konulardan biri P2 LOCASI oldu. Ben daha önce bu locanın adını dahi duymamıştım. Ahh belki kimine göre önemli bir konu değildir bu locayı öğrenmek ama bence bilgi, bilgidir ve eninde sonunda bir yerde işime yarar diye düşünürüm her zaman. Fazla bilgi göz çıkarmaz.

Ayrıca bu belgesel, bir soru yöneltmek amacıyla yayınlanmadı şahsım tarafından. Amacım, şu Masonlar dünyayı mı yönetiyor ?, Entrikalar gerçek mi ? gibi saçmalıklara karşı bir cevap niteliğindedir. Keşke Masonlukla ilgili çok daha fazla belgesel yapılsa. Çünkü şahsen ben okumak kadar izlemeyi de seven biriyimdir ve izlemek de oldukça öğreticidir, faydalıdır, daha akılda kalıcıdır diye düşünüyorum.

Bana sorarsanız yazalım, çizelim, soralım, cevaplayalım ama bırakalım da Masonlar yüzyıllardır süregelen bu çizgilerini daima muhafaza etsinler, katılıklarına devam etsinler, seçici olsunlar ve dahası. Ben memnunum, ben Onları böyle seviyorum.

Sevgiler ve Saygılar

FAY FRIN
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ocak 18, 2015, 07:51:59 öö
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın muratyazman'ın bana özel ileti gibi yazılmış olan şu son sorularına yanıt vermem.

Bir kimseye özel ileti yazılacaksa, sitemizde bunun ayrı olanağı var. Burada kişisel hitapta bulunmak yanlış. Yapılmıyor değil fakat ben üzerime alınmam.

Bana sorulmuş sorular genel olarak, bu forumu her gün yüzlerce kişinin izlediği bilinerek, herkesin yararına sorulmuş ise; -her ne kadar bu gibi soruların yanıtları Forum'da daha önce verilmiş ise de- tekrarlandığında, elimizden geldiğince bilgimizin yettiğince yanıtlarız. Bizimle aynı bakış açısından bakmayanlar da, görüşlerini kendi açılarından ortaya koyar.

Sayın Fay Frin, işte bu kez güzel bir açıklama yapmış. Ben şunu ekleyeyim: İngiltere'deki Masonluk ile Türkiye'deki Masonluk çok farklıdır. Türkiye'deki masonlar bu kurumun amaç ve ilkelerini evrensel nitelikli olarak ele alır ama İngilizler için böyle bir şey söz konusu değildir; onlara göre Masonluk İngilizdir ve başka ülkeler de masonluk yapacaksa bunu kabul etmek zorundadır. Nitekim bu başlıkta konu edilen TV programı da tümüyle İngilizvari bir tarzda hazırlanmış. İngiltere'de 20. yüzyıl başında hanedan ile bağlantılı bazı sorunlar bilinmezse, Karın Deşen Jak olayının anlatımı bir antimasonik cephe kazanır. Luigi Gelli'nin kimliği didiklenip anlaşılamazsa, P2 Locası olayı bir masonik skandal olarak nitelenir, ki bu da antimasonik bir anlatıma dönüşür.  Nitekim Sayın Fal Frin o konuyu hiç bilmediğini söylüyor; oysa bu Forumda daha önce anlatıldı. Londra'daki Roberto Calvi olayı da zaten bunun sonralarından biridir ama hiç gerekmemesine karşın Masonluk ile bağdaştırılıp yeniden ortaya konuşu bizim açımızdan antimasonik nitelik taşır. Çünkü bunun bu şekilde gündeme getirilişi, o programda ortaya konulmasa da, Vatikan ile bağlantılı bu polisiye olayın günümüzde bile kaşınmakta olduğunu gösteriyor.  Bir de bunlara Stephen Knight'ın ikinci kitabını hazırlarken 33 yaşında kalp krizi geçirerek öldüğünü ekleselerdi, tamamlanırdı.

Ancak işin bir de şu boyutu var. İngiltere'deki masonlar bu gibi olaylara hiç karışmamış mıdır? Ne münasebet!... Bundan çok daha sunturlularına karışmışlardır. Stephen Knight da onları anlatmıştır zaten; belgeleriyle... Bu Forumda Mason Töresine Aykırılıklar gibi bir başlık altında bizde onlardan söz etmiştik. İngiltere'de asıl önemli olan masonik skandal odur. Yoksa bunlar, daha yeni tarihli öteki olayların örtülüp, üzerine bir sünger çekilmesine çalışılması nadeniyle mi yeniden gündeme getirilmiş? Çünkü o son olayların arkasından Tony Blair hükümetinin aldığı önlemler ile İniletere'deki Masonluğun dehşetli bir şekilde kan yitirmeye başladığını, gazete ilanlarıyla mason adayları arandığını da biliyoruz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 18, 2015, 02:39:39 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Sevgili bilgi hazinesi ADAM,

Forumumuzda açılmış çok fazla konu başlığı var ve bu konu başlıkları arasında ne aradığını bilmeden bir şey bulmak çok zor. Benim P2 LOCASINI yeni öğrenmiş olmam gibi ve üstüne üstük tam beş yıldır Masonlukla ilgilenmeme rağmen halen çok ama çok büyük eksikliklerimin olması gibi. P2 hakkında yaptığınız kısa açıklama için öncelikle teşekkür ederim efendim. Fakat üzülerek söylüyorum ki videonun antimasonik olmasıyla ilgili sizinle aynı düşünceyi paylaşmamaktayım efendim. Çünkü bu video antimasonik tavırlara karşı bir cevap niteliğindedir. Fakat ben sabit fikirli bir insan değilimdir, yeterince ikna olduğumda fikrim elbette değişir. Ayrıca Üstad olan sizsiniz, ve öyle olmalı diyorsanız öyledir diye düşünüyorum.

Sevgiler ve Saygılar

FAY FRIN

Ocak 20, 2015, 07:33:15 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Antimasonik bir belgesel olduğu konusunda bende hemfikirim.
Saygılarımla.

Ocak 20, 2015, 04:42:28 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Ben sayın Fay Frin'in üstad olan sizsiniz ve öyle olmalı diyorsanız öyledir. Derken burada bahsettiği üstadlık kavramı masonluktaki üstad mı ben anlamadım. Sayın ADAM siz üstad mısınız ?

Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ocak 20, 2015, 08:18:43 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Sayın BULGARIA,

Ben Üstad kelimesini bir konuda usta olmuş anlamında kullanırım. Sadece Masonlar mı Üstad diye hitap ederler ? O zaman bir problem var çünkü benim dahil olduğum cemiyette erkekler birbirlerine Üstadım diye hitap edebilmekteler. Bu onların Mason olduğunu göstermez bence. Kendi alanında, kendi çapında uzmanlaşmış anlamında da kullanılır Üstad. Ama Değerli ADAM, Masonik anlamda Üstad mıdır bilemiyorum, ki sormuşsunuz zaten gördüğüm kadarıyla.

SAYGILAR

Ocak 20, 2015, 08:46:08 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Yok, zaten dikkat ettiyseniz masonluktaki üstadlıktan mı bahsettiğinizi sordum sadece ?
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ocak 20, 2015, 11:18:40 ös
Yanıtla #17

Tüm yorumlayanlara teşekkür ederim. Ben acemi heyecanım ile zaman zaman hata yapıyorum ama uyarılınca düzeltiyorum. Ben bir yorumcunun yorumu üzerine yorumu yapan kişiye değil genele iletmem gerekiyor sanırım. Sayın yorumcu ben sizi tanımama rağmen paylaşımlarınızdan dolayı yine sayın yorumcunun dediği gibi Üstad deyiminin az bile kalacağı kanaatindeyim. Bana ve foruma değer katan her bireye ayrı ayrı teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum
Murat MAZMAN.

Şubat 28, 2015, 03:04:45 öö
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Masonlar tarafından kurgulanmış Masonluğu tanıtan bir belgesel var mı?
Saygılarımla