Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ünlü Avukatın Kaybettiği Tek Dava  (Okunma sayısı 15254 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2007, 11:53:09 ös
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Sayın Zarathustra, yukarıda arkadaşlarımız olayı hukuki yönden incelemek yerine Jüri sisteminin yararlılığını konuşmuşlar anladığım kadarıyla.

Bu arada belirtmek isterim ki ben de Jüri sistemine karşıyım, itikadimce ilkel ve sağladığı yarar az olan bir sistemdir. Bu konuyla ilgili bir arkadaşımızın da dediği gibi 12 Angry Man isimli filmi izlemenizi tavsiye ederim.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Kasım 18, 2018, 12:02:29 öö
Yanıtla #21

masumiyet karinesi ve şüpheden sanık yararlanır ilkesi evrensel hukuk kuralıdır. Amerika da yargı nasıl işler bilemem ancak ülkemizde daha farklı işlediğini az buçuk biliyorum.

Kasım 18, 2018, 12:25:58 öö
Yanıtla #22

--------------------------------------------------------------------------------

Ünlü avukat Petrocelli nin kaybettiği tek dava...
Ünlü bir futbolcu karısını öldürmekle suçlanıyordu..Futbolcu yakalanmıştı... Ama karısının cesedi ortada yoktu..
Duruşma Amerikan filmlerindeki gibiydi.. Futbolcu sanık sandalyesinde oturuyordu..
Kucak dolusu parayla tuttuğu avukatı jüriyi ikna etmeye uğraşıyordu:
"Sayın jüri, müvekkilimin suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum.. Buna az sonra sizler de inanacaksınız.. Neden mi? Bakin, simdi 1'den 10'a kadar sayacağım ve müvekkilimin oldurduğu iddia edilen karısı bu kapıdan içeri girecek.. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10..."
Bütün jüri kapıya dondu... Kimse girmedi içeri.. Avukat bir savunma dehasıydı; oldurucu hamlesini yaptı..
"Bakin, siz de kadının öldüğüne inanmıyorsunuz.. Çünkü hepiniz içeri girecek diye kapıya baktınız.. İşte kararı
Buna güvenmenizi talep ediyorum.."
Jüri, ünlü futbolcuyu suçlu bulduğunu bildirdi ve dava bu şekilde sonuçlandı.. Mahkeme çıkısında avukat, bayan jüri başkanına yaklaştı:
"10'a kadar saydığımda siz de diğer üyeler gibi kapıya bakmıştınız.. Neden böyle bir karara imza attınız?"
"Doğru" dedi jüri başkanı;
"Ben de kapıya baktım, ama müvekkiliniz kapıya bakmıyordu !...

Yargı bu durumlardan çok daha ötesini görür.

Bu anlatım,şu fıkrayı anımsatmış:  :)

Hitler ve Stalin bir barda oturmaktadirlar. Bir adam içeri girer ve barmene bunlar Hitler ve Stalin degil mi diye sorar. Barmen

"Evet, onlar" der. Sonra adam onlara dogru yürür ve sorar:

"Selam, ne yapiyorsunuz?" Hitler cevaplar:

"3. Dünya savasini planliyoruz."

Adam sorar.

"Gerçekten mi? Neler olacak?"

Hitler:

"Bu sefer 14 milyon yahudiyi ve bir bisiklet tamircisini öldürecegiz" der. Adam sorar:

"Bir bisiklet tamircisi mi???!"

Hitler Stalin'e döner ve der ki:

"Gördün mü, sana kimsenin 14 milyon yahudiyi takmayacagini söylemistim!"

...
Sen Özelsin