Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Buyuk Ustatlarin gorev suresi ile ilgili Kronoloji  (Okunma sayısı 7716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 23, 2020, 03:31:45 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

HKEMBL’ nin websitesinde bulunan asagidaki bulgular yanyana konulunca ben de bir takim sorular olustu.

-   16 aralik 1956’da yapilan genel kurulda bagimsiz bir buyuk locanin kurulmasi icin gerekli son adimlar da atilarak HKEMBL’ i hayata gecirilmistir.

-   Buyuk Ustat Mustafa Hakki Nalcaci, gorev suresi: 1951 - 1953
-   Buyuk Ustat Fethi Erden: 1953 – 1955
-   Buyuk Ustat Ahmet Salih Korur: 1955 - 1960

OMBL websitesinde is 1957 yilinda Turkiye HKEMBL’ nin kuruldugu belirtiliyor.

1948 yilinda once Turkiye Yuksek Surasi yeniden etkinlige gecti. Masonlugun yuksek derecelerinde calisan birimleri yoneten bu kurum, aslinda bir buyuk locaya bagli olarak calismasi gereken localarin da kurulmasini saglayip kendi yonetimi altina aldi.

1956’da kurulan HKEBML’ nin kurulus yili ile yukarida belirtilen Buyuk Ustatlarin gorev surelerinin uyusmamasinin sebebleri nelerdir?  Sayfada ayrica (3x) Granloj' lukten bahsedilmis, oyle olsa da yukarida sadece bir kronolojik cizgi vardir.

* Kaynak: OMBL ve HKEBML websayfalari

Kasım 23, 2020, 04:16:50 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın midyad, neyi sorduğunuzu anlayamadım. Büyük Üstat süreleri neden farklı sorusu mu yoksa HKEMBL 1957'de kurulduysa öncekiler nedir mi?

Veya farklı bir şey mi?
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Kasım 23, 2020, 05:28:00 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Caliper ve ANARCHOSA,

Tesekkurler.
Ilk ve son satirlar bana ait digerlerini ilgili websayfalarindan alintiladim.

Sorum su idi: Turkiye Buyuk Locasi'nin kurulus yili 1956/7 ise, yukarida isimleri belirtilen 3 Buyuk Ustatin gorevler surelerinin baslangici ve sonu nasil aciklanabilinir?

Kasım 23, 2020, 08:45:26 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=11044.0

Bu başlıkta Sayın ADAM ve Sayın Genius Loci, Uyku Döneminden sonra ilk 3 derecenin kuruluş aşamasını özetlemiştir.

Belki sorularınıza yardımcı olur.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Kasım 23, 2020, 09:25:39 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Degerli ADAM' in acmis oldugu basligin altindaki bilgiler gereginden fazla aydinlatici ve tesvik edici olmustur. Tekrar tesekkur ederim.