Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı ve Şeytan  (Okunma sayısı 24388 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 01, 2008, 03:25:14 öö
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sn.Seteney Tanrinin olmayisindan kasit bana kalirsa İnsanin icinde Tanri sevgisinin olmayisidir.Tanri sevgisinin olmadigi yerde seytanin olacagindan bahsedilmis.

Nisan 01, 2008, 01:47:07 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sn.Seteney Tanrinin olmayisindan kasit bana kalirsa İnsanin icinde Tanri sevgisinin olmayisidir.Tanri sevgisinin olmadigi yerde seytanin olacagindan bahsedilmis.

Sn. seteney, Sevgili bilmeliyimgalilei' nin söylediklerine katılıyorum. Benimde ifade etmek istediğim bu idi. Şeytanı Tanrı' nın yarattığına şüphe yoktur. Tanrı' nın yokluğunda kötülük vardır. Kötülüğün olduğu yerdede mutlaka şeytan...

Nisan 03, 2008, 01:25:56 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaratılan herşey ve yaratan ayrı değil bir bütün olduğuna göre ; "hayır ve şer Allah'tan" olduğuna göre , sevgisizlik -kötülük-şeytan O'ndan bağımsız olamaz diye düşünüyorum.

Nisan 03, 2008, 01:54:08 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Yaratılan herşey ve yaratan ayrı değil bir bütün olduğuna göre ; "hayır ve şer Allah'tan" olduğuna göre , sevgisizlik -kötülük-şeytan O'ndan bağımsız olamaz diye düşünüyorum.

Hiçbirşey Yaratan' dan bağımsız olamaz. Hayırda, şerde O' ndandır. Fakat bize verdiği özgür iradeye karışmadığı için, seçimimizi yapan bizleriz...

Nisan 05, 2008, 01:11:12 öö
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ama işte o karışmadığını söylediğiniz özgür irade de O'ndan bağımsız olamaz.
  Yani seçimimiz de  tüm yaratılanlar gibi  O'na ait.
    Yani  bizi nasıl proglamladıysa ancak o şekilde davranabiliriz,değil mi ?

Nisan 05, 2008, 05:30:12 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Ama işte o karışmadığını söylediğiniz özgür irade de O'ndan bağımsız olamaz.
  Yani seçimimiz de  tüm yaratılanlar gibi  O'na ait.
    Yani  bizi nasıl proglamladıysa ancak o şekilde davranabiliriz,değil mi ?

Ozaman iyi yada kötüyü seçmek ile yolumuzu belirleyen biz değil miyiz? Belki sadece iki yol seçeneğimiz var ama sonuçta seçenler bizler değil miyiz?

Temmuz 19, 2008, 01:58:45 öö
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Biz aslında hiç bir şey seçemeyiz,sadece  önümüze konan seçime yönlendiriliriz .
    Kim doğduğu anı,aileyi,ülkeyi,çağı vb. seçebiliyor?
    Hem genetik özelliklerimiz , hem büyüdüğümüz çevremiz  hayata bakış şeklimizi ,değer yargılarımızı dolayısıyle bizi ve seçimlerimizi  oluşturur.
    Böyleyken biz neyi, ne kadar belirleyebiliriz?

Temmuz 24, 2008, 08:17:28 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Einstein mükemmel bir zeka orası kuşkusuz...Bence Tanrı'nın özel bir görev için dünyaya indirdiği insanlardan biri o...söylenen şeylere hep somut bakarsak işin içinden  çıkamayız söyleneni söylendiği gibi değil de söylemek istenileni anlamaya çalışmak bu tartışma için daha doğru olacak.Kur'an'ın bazı bölümlerinde şeytanın da bir melek olduğu izlenimini veren ayetler var ancak onun diğerleri gibi nurdan değil de ateşten yaratılması da kafa karıştırıcı.Belki de sırf o ateşten yaratıldığı için kendini farklı ve üstün gördü ve bu yüzden secde etmedi gibi bir yargı çıkarabiliriz.Seteney fazla kaderci bir bakış açısı içindesin bence yani senin düşüncene göre herşey belli önceden çizilmiş o zaman şunu düşünmen lazım herşey belliyse en küçük ayrıntıya kadar biim yaşam gayemiz ne?Yat kalk Tanrı'ya şükür et ibadet et bu mu ? Elbette bu değil Tanrı kendi egosunu tatmin etmek için bizi yaratmıcak kadar büyük.Kadere inanıyorum ancak farklı şekilde düşünmek lazım genel hatlarıyla hayatımızdaki büyük değişimlerin ama gerçekten hayatımızı büyük ölçüde etkileyecek şeylerin belli olduğuna inanıyorum ama bu yolda bizim irademize bırakılan seçenekler var biz piyon değiliz.

Eylül 14, 2008, 08:46:45 ös
Yanıtla #28

Yuzyillardir seytandan korkutulduk ama asil korkmamiz gereken sey kendi icimizde yeralan ve bizi rahatlikla canavara donusturebilen egomuzdur.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 14, 2008, 09:54:19 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Ben inanan birsiyim herkez gibi müslüman bir kültürde büyüdüm ama şunu sorgulamadan edemiyorum insanın bu yalnızlığı karşısında savaşlar,cehalet,açlık,tecavüz ve ölüm karşısında Tanrının gücü nerde ben adaletinden bahsetmiyorum bilinçli iradeli bu kötülüğe dur diyecek bu kirli besin zincirini durduracak kıracak kudret nerde?
Yoksa Tanrı şeytandan daha mı güçsüz.
Hz İbrahim mekkedeki putları kırdıktan sonra baltayı en büyük putun üstüne asmış suçu en güçlünün üstüne atmış işte malesef bizim üç kitapların hatta hindu dinindeki tanrı inancı bunu getiriyor güçlü Tanrının acizliği, ve onun adaleti adalet bu mu?İnsanın çilesimi, sonra verilecek ceza ve mukafat benim için adalet değildir.Ben imtihan istemedim,bu tarz bir inanç bana yanlış geliyor.
Özgür irade ,bilinçli kötülük,ve bilinçli sevgi işte hayat ama işler bildiğimiz gibi değil sanki..