Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Cennetin Krallığı  (Okunma sayısı 10207 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 01, 2009, 12:53:36 öö
  • Aktif Uye

İzlediğini düşünerek sayın ADAM'ın film hakkında yorumunu merak ediyorum.

Saygılarımla,

Kaynak : http://film.com.tr/film.cfm?fid=753

Cennetin Krallığı
Kingdom of Heaven

Ailesini ve inancını kaybeden acılı bir baba... Dini savaş uzak ve kutsal topraklarda devam etmekte onu ve kaderini ise büyük bir drama doğru yönlendirmektedir. Kaderi oğlu Balian’ın büyük bir şövalye olmasını sağlayacaktır. Ibelin’li Godfrey Doğu’da savaştığı Haçlı Seferlerinden vatanı Fransa’ya dönmüştür. Balian’ın babası olduğu ortaya çıkınca, Godfrey gerçek şövalyeliğin ne olduğu hakkında oğlunu yetiştirecek ve onu kıtalararası destansı bir yolculuğa çıkaracaktır.

Kudüs’te o günlerde 2. ve 3. Haçlı Seferleri arasında kırılgan ve her an sonlanabilecek bir ateşkes ilan edilmiştir. Kudüs Kralı IV Baldwin barışa ve halkına bağlılık yemini etmiştir. Ibelin’in ölmeden önce kılıcını ve yeminini teslim ettiği oğlu tıpkı babası gibi Kudüs’ü her tür kötülükten korumak için yola çıkmıştır.

Ölüme çok yaklaştıkları bir deniz kazasına rağmen güçlükle ulaştıkları Kutsal Şehir’de Balian kılıç maharetleri sayesinde kendine kısa sürede bir ün yapar ve bu arada Kral’ın kızkardeşi güzel Sybilla'nın saygı ve hayranlığını da kazanır. Ancak Balian kendine düşman da kazanmıştır... Özellikle Sybilla’nın kocası, Tapınak Şövalyeleri'nin küstah lideri Guy de Lusignan’ın ve kralın danışmanı Tiberias’ın düşmanlığını. Balian kılıcını alır ve tarihe adım atar.

« Son Düzenleme: Mart 23, 2013, 11:20:33 ös Gönderen: dogudan »

Aralık 01, 2009, 09:35:48 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aslında filmden şu anafikri çıkarmak lazım Kudüs'te bugün varolduğunu gördüğümüz sorunların kökenlerini bir nebzede olsun anlayabilmemize yarayacak bir film.Kudüs o gün ne ise bugünde aynı anlam ve değerde.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 01, 2009, 07:16:25 ös
Yanıtla #2

Her yönüyle güzel bir filmdi. Genellikle tarihi film çekmek verimsiz bir iştir. Hem tarihi filmin seyircisi entelektüel olduğu için sinemaya az kişi çeker, hem de yapımı çok masraflıdır. Gerçekten de çok iyi olan bu film, çıktığı günden bu yana hak ettiği değeri elde edememiş duruyor gözümde. Böyle olunca yapımcılar daha çok tarihi film çekmek için teşvik bulamıyor.

Bu filmin batıda hak ettiği yeri bulamamış olmasının nedenlerinden biri de, sanırım tam islamofobinin yükseldiği, Amerika'nın terör masallarıyla ortadoğuya daldığı bir dönemde, Selahaddin karakteriyle düzgün bir İslami imajın ortaya koyulmuş olmasının, dindar amerikan izleyicisi önünde boykot edilmiş olması olabilir. Çünkü sadece bununla kalınmamış, Hristiyan bir unsur olan tapınak şövalyeleri de kan isteyen, savaş isteyen bir örgüt olarak gösterilerek, bir anlamda "bizim içimizde de kötüler var" denilmiştir. Dönemin kötülerinin kim olduğu da malum. Bu nedenle batıda çok eleştirilmişti bu film. Sözümona "objektif" değil diye.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ocak 27, 2010, 02:50:42 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

İzlediğim güzel filmler arasındadır.

Ocak 27, 2010, 09:21:38 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Film konusu itibariyle ve profesyonelliği ile gerçekten güzeldi.Ancak beni en çok etkileyen filmin sonlarına doğru gerçekleşen meydan savaşı ve şehir kuşatması olmuştur.Gerçekten izlediğim en gerçekçi sahnelerden bir tanesiydi...

Nisan 04, 2010, 01:47:42 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bni en çok etkileyn bnlerce kişinin aynı anda secdeye baş koyması oldu :) müslümanlığın birleştirici ve toplayıcı gücüne inancı arttıracak bir seyirlikti....

Nisan 18, 2013, 09:33:33 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Filme ait bazı replikler,

* Din maskesi altında, her mezhepten fanatiğin yaptığı çılgınlıkları ve sonra da bunu Tanrı isteği olarak adlandırdıklarını gördüm. Birçok katilin gözlerinde, birçok dini gördüm.

*Kalbimdeyken, nasıl cehennemde olabilirsin ki?

* -Kim için ve kime karşı savaştın?
   -Bir efendi için, başka bir efendiye karşı...

* Unutma, nasıl oynamış ya da oynatılmış olursan ol seni piyon gibi kullananlar, Kral veya güçlü adamlar da olsa ruhun sadece sana aitttir. Tanrı huzuruna çıktığında   
  diyemezsin ki “ama bana öyle emretmişlerdi”  ya da “ama şartlar o dönemde müsait değildi.”
  Bu yeterli olmaz. Bunu unutma!

* Çaresizleri koru! Birgün, belki çaresiz bir duruma düşersem gelir, beni korursun.

* Balian:Kudüs’ün değeri ne?
   Salahaddin:Hiçbir şey! Her şey!

Nisan 21, 2013, 10:57:10 öö
Yanıtla #7

Filme ait bazı replikler,

* Din maskesi altında, her mezhepten fanatiğin yaptığı çılgınlıkları ve sonra da bunu Tanrı isteği olarak adlandırdıklarını gördüm. Birçok katilin gözlerinde, birçok dini gördüm.

*Kalbimdeyken, nasıl cehennemde olabilirsin ki?

* -Kim için ve kime karşı savaştın?
   -Bir efendi için, başka bir efendiye karşı...

* Unutma, nasıl oynamış ya da oynatılmış olursan ol seni piyon gibi kullananlar, Kral veya güçlü adamlar da olsa ruhun sadece sana aitttir. Tanrı huzuruna çıktığında   
  diyemezsin ki “ama bana öyle emretmişlerdi”  ya da “ama şartlar o dönemde müsait değildi.”
  Bu yeterli olmaz. Bunu unutma!

* Çaresizleri koru! Birgün, belki çaresiz bir duruma düşersem gelir, beni korursun.

* Balian:Kudüs’ün değeri ne?
   Salahaddin:Hiçbir şey! Her şey!

Bu alıntıların büyük kısmı benim de favorilerimdi :)

Bir de filmin sonunda İngiltere Kralı ile Balian arasındaki konuşma vardı:

+Bu yola, Kudüs’ü savunan Balian’ı bulmak için girdik.
-Ben demirciyim.
+Ben de İngiltere Kralı'yım.
-Ben demirciyim!
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana