Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason'lukta İman etmek.  (Okunma sayısı 12144 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 13, 2015, 09:01:44 ös
Yanıtla #30
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Soru tam olarak nedir ?

Masonlukta dini inanç gerekliliği mi var ?

Masonluğun kişilerin dini inançlarıyla çatışan çalışmaları mı var ?

Sayın ADAM'ın belirttiği gibi belli kural ve düzen içerisinde her konu irdelenebilir.

Yoksa soru bu kuralların irdelemeyi sınırlandırması mı ?

Görmek, varlığın yükselişidir.

Nisan 14, 2015, 08:34:17 öö
Yanıtla #31
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlığı bir yana ayırdım. Sonra irdeleyeceğim. Ancak şu aşamada Sayın karahan'ıın iki deyişine karşılık:

1- Masonluğun bir öğretimi vardır. Değişik ritlerde içeriği ve kapsamı farklıdır. DOKTRİNİ YOKTUR.

2- Biir dinsel inanç, MASONLUĞUN İLK ŞARTI DEĞİLDİR. Hatta bazı mason kuruluşlarında, bir dinsel inanç gerekliliği bile yoktur. Hatta hatta bazı mason kurulaşlarında dinsel inanç bütünüyle ilgi alanı dışındadır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 14, 2015, 12:37:54 ös
Yanıtla #32
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu başlığı bir yana ayırdım. Sonra irdeleyeceğim. Ancak şu aşamada Sayın karahan'ıın iki deyişine karşılık:

1- Masonluğun bir öğretimi vardır. Değişik ritlerde içeriği ve kapsamı farklıdır. DOKTRİNİ YOKTUR.

2- Biir dinsel inanç, MASONLUĞUN İLK ŞARTI DEĞİLDİR. Hatta bazı mason kuruluşlarında, bir dinsel inanç gerekliliği bile yoktur. Hatta hatta bazı mason kurulaşlarında dinsel inanç bütünüyle ilgi alanı dışındadır.

Sn.Adam yanılıyor yahutta sn.Mason eksik bilgi sahibi nasılmı?
http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=462.0
Sn.Mason'un Konu ile ilgili yazısı ilk maddede Dinsel inanç Tanrı inancı gerekliliği var.Sn.Adam'ın dediği yanlıştır demek değildir,dünyada bir çok loca farklı uygulama yapıyor olabilir.Peki bundan ne anlamalıyız çeşitlilikmi? bilimsel bir neticemi? Özgürlüklerin daha genişlediğimi?

1.Soruya verdiğiniz cevap ise bende şaşkınlık yarattı bakınız;

Tdk'ya göre

doktrin
isim Fransızca doctrine
isim Öğreti
"Millî kültür bir doktrin değil, yüzlerce eserden mürekkep bir kütüphane ve müzedir." - M. Kaplan

Wikipediye göre;Vikipedi, özgür ansiklopedi
Öğreti ya da doktrin (Latince: doctrina, Sanskrit: dukrn), belirli bir konu ya da inanç sistemine ilişkin kabul, ilke ve kurallar bütünü.

Neye dayanarak bu bilgiyi verdiğinizi merak ettim.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 14, 2015, 09:01:06 ös
Yanıtla #33
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

1- Sayın MASON, bir zamanlar Forum'da yazdıklarında, Masonluğu tek yanlı bir biçimde, sadece Anglosakson Masonluğu gözüyle değerlendirmiş. Oysa Evrensel Masonluk o kadarla sınırlı değil. Bu farklılıklar Masonlukta bir sorun değil zenginliktir. Nitekim farklı kanatların ötesinde, ondan dah çok sayıda rut de var.

2- Bakın işte dilin ve gramerin doğru ve özenli kullanılmasının gerekçesini bir kez daha görüyoruz: Benim önceki yazıma dikkat edilirse kullanılan sözcüğün öğreti değil "öğretim" olduğu görülür. Eğer bu olmasaydı, Masonluk ezoterik nitelikli olamazdı. Öğreti ile öğretim arasındaki farkların en önemlisi, birinin kesin tanım ve yargılarının olması, diğerinin ise hatırlatma, öner ve öğütlemeler içermesidir. Bu, bir bakıma, amblem ile simge arasındaki fark gibidir.

Nisan 15, 2015, 02:53:39 öö
Yanıtla #34
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.adam her ne kadar 1.madde'ki söylemi farklılığı zenginlik gibi gösterse de bana göre öyle değil.
Her iki tarafta bir diğerini kabul etmiyorsa o fikri yanlış buldugundandir, burada bulunan ortak çözüm farklılıkların zenginliği ise bu bir kendini aldatmaca dir.Tatmin edici bir tarafı yok.Benim bu konudaki şahsi fikrim sn.mason'un açıklamasıdır.
Açıklamasını ise devam eden diğer konuda yapacağım.

Sn.adam öğretim kelimesini kullanırken acaba neyi ogrettiklerinide aciklar ise sevinirim.Ortada bir öğreti (doktrin) varsa ogretisin.
Biraz kelime oyunu var gibi geldi bana.

Saygılar.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Nisan 15, 2015, 08:27:56 ös
Yanıtla #35
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Elbette, şayet Sayın karahan gözü kapalı olarak gelenekçi ya da tutucu nitelikli bir Masonluk anlayışını destekliyor ve ona göre de özgürlükçü ya da liberal nitelikli bir Masonluk anlayışını geçersiz sayıyor ise, onun da görüşüne saygı duymak gerek. Bu konu üzerinde Forum'da çok yazmışlığımız var. Tekrarlamak gerekmez.

Öğreti ve öğretim sözcüklerinin kullanımında ise kelime oyunu yoktur. Öğretim İngilizcede teaching, eski dilde tedrisat, Fransızcada enseignement olarak geçer.  Bu doktrin değildir. Bunlar ritüellerin kapsamında geçtiğinden, burada Forum kuralları nedeniyle örnek veremeyiz. Ancak herkesin sık kullandığı şu "Kendini bil." sözünün Masonlukta da bir şekilde geçtiğini biliyoruz. Buna benzer yüzlerce  (belki binlerce) öğüt ve öneri vardır Masonlukta. Buna karşılık, Masonlukta bir doktrin bulunduğunu ileri süren kişi onun örneğini vermeli ki tartışalım. Ben, olmadığını iddia ediyorum. Olmayan bir şey gösterilemeyeceğine göre, olduğunu iddia eden iddisnı kanıtlamalı.