Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rotary, Lions ve Masonluğun ilişkisi nedir?  (Okunma sayısı 87972 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 17, 2011, 07:59:42 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Rotary tam bana goreymis...  Lions kulubune uye bir arkadasim vardi,Lions ve  masonlarin cok fazla farklari olmadigini soylerdi.

Temmuz 19, 2011, 02:57:30 öö
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Benim de merak ettiğim bu 3 kulübe birden üye olan (Mason+Lion+Rotaryen) insanlar var mıdır acaba? Heralde bu insanlık adına son nokta olurdu..

Genel olarak bu iki kulübe (Lions ve Rotary) üye olmak mümkün iken uygulamada hoş bakılmamaktadır. Bazen ikisinden birisi tercih edilmesi tavsiye edilir. En basit örnekle protokol sıralamasında dahi sorunlar doğmaktadır. Şahsım adına söyleyeyim hangisinde karar kılıp devam edeceğime henüz karar vermedim. Zamanım yettiği sürece her ikisinde de çalışmalarıma devam edeceğim...

Saygılar

Temmuz 19, 2011, 02:57:54 öö
Yanıtla #22
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Cok yanlis bir dusunce Sn Karaimzvi, Lions clubu ile Masonluk arasinda hic bir baglanti yoktur. Her ikiside ayri yapilanmalar oldugunuda unutmamak lazim vede yanlis bir bag kurmaniz kafalarda soru isaretine neden olmaktan baska bir ise yaramayacaktir.

Saygilar
Sirius

Bencede üyelerin birçoğunun Mason olması normal, fakat bazı arkadaşların buna karşı çıkması asıl düşündürücü olandır. Aksini iddia zaten kendi kendimizi kandırmak gibi geliyor bana...
İmza -M-

Temmuz 19, 2011, 03:36:58 öö
Yanıtla #23
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben de Sayin karaimzvi tarafindan bilerek veya farkinda olmadan cizilen Lions/Rotary klup uyelerinin bircogunun Mason oldugu, veya aralarinda dolayli da olsa bir bag oldugu, tablosunun gercegi dogru olarak yansitmadigini soylemek isterim.

Rotary ve Lions ile Masonlugun iliskisi yoktur.

Kendimden ornek verecek olursam. Rotaryen ve Lion akrabalarim var, azimsanmayacak sayidalar. Aralarinda sadece 1 kisi ayni zamanda Mason'dur. Is cevremden veya yakin arkadaslarimdan Lion olanlar da var, onlarin da hicbirinin Mason oldugunu sanmiyorum.

Ancak sunu da soylemek isterim. Rotaryenlik veya Lionluk, kisiye ve topluma cok guzel seyler kazandiran, iyilik yapma amacli kuruluslardir. Hayir isleri yapan, sosyal kluplerdir. Bu tur bir klup arayisi icinde olan kimseler icin dort dortluk yerlerdir.

Buna karsilik, Masonluk, bu tur beklentilerle kapisina gelinen bir yer degildir. Busbutun bambaskadir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Temmuz 19, 2011, 03:48:35 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Ben yaptığım yorumu geri alıyorum. Kasıtlı bir yönlendirme yoktur. Amerika'da bulunduğum sırada katıldığım etkinliklerde gördüklerim, yaşadıklarım ve edindiğim bilgilerin yanlışlığı nedeniyle böyle bir kanıya kapıldığım için o tarihte bu yorumu yapmıştım. Arada bağ var diyerek, yanlış anlaşılmalara sebep olduğum için Rotaryen , Lion ve Mason Üstadlarımızdan özür dilerim...

Saygılar...

Kasım 11, 2012, 11:38:22 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Şahsi kanaati benimde aynı yönde. Rotaryen kardeşlerimde yanlış isem düzeltsinler beni, Rotaryen kulüplerini de mason olan 3 değerli büyüğümüz kurmuştur. Lionlar ve Rotaryenler , ritüel olarak , toplantı sistemi olarak ve bir çok konuda Mason yapısında devşirme olarak kurulmuştur.

Atlanmaması gereken şey. Mason Locaları Sayın Mason un da altını çizdiği üzere ezoterik ve kişinin kendini geliştirdiği , yonttuğu özel bir yapıdır.

Lions ve Rotaryenlar , tamamiyle halka açık, toplumla iç içe , ezoterik olmayan , toplumun sorunlarına ışık tutan , kayıtsız kalmayan , toplumdaki farkındalığın arttırılmaya çalışıldığı sivil toplum kuruluşlarıdır.

Buradan şu fikir çıkmamalı , bu iki isim masonların toplumla buluştuğu , şirin yanı değlidir.

Sadece sistem olarak benzerler örnek alınan yer çok ama çok küçük kısmı toplantı düzeni çan tokmak vs ( ki yine aynı işlevde değildir - manaları farklıdır )  biz leo ve lionlar çanı toplantı açmak ve kapatmak için kullanırken ,Masonlar çok daha farklı anlamlarda kullanırlar , ki buna değinmeyeceğim. daha evvel açıklanmıştı.

Kesinlikle yukarıda yazılanlarda doğruluk payı vardır. Her mason lion yada rotaryen olabilir ama her lion yada rotaryen MASON olamaz.  Çok net...

bunu şöyle düşünün İstanbullu fenerbahçeliller derneğinden de Mason çıkabilir kesinliğinden kimse emin olamaz. Karşınızdaki kişi siz hariciler ile payalşmadı ise.

En içten leo sevgi ve saygılarımla

Mayıs 09, 2014, 12:46:24 öö
Yanıtla #26
  • Yeni Katilimci
  • *

Şunu belirtmek isterimki Lions Rotary ' ana üyelik için prosedürlerimiz var. Üye olucak kişinin ailesi ,eğitim durumu ,sosyokültürel durumu yönünden uygun bulunmalı. Ayrıca kulüp içi bağlılığımız yüksektir. Ayrıca bu kulüpler kulüp üyelerini liderlik açısından yetiştiriyor birçok katkı sağlıyor.

Saygılarımla

Ağustos 18, 2015, 11:57:36 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.