Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kişisel Ezoterizm ve Düşüncelerin İnisiyasyonu  (Okunma sayısı 4795 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 29, 2011, 06:37:27 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu forumda çeşitli başlıklar altında , kimi zaman dolaylı, kimi zamansa direkt olarak karşımıza çıkan kavramlar var. Bunların başlıcaları sanırım '' Ezoterizm'' ve '' İnisiyasyon'' dur.

Bu kavramları ayrı ayrı ele almak amacında değilim. Bu zaten forumda daha önce ve çok güzel bir şekilde yapıldı. Ben bu kavramları bireysel anlamda ele almak niyetindeyim.

Böyle diyorum ama, anlatmaya çalıştıklarımın kavranabilmesi için önce bu kavramlarında iyi anlaşılmış olması kaçınılmaz.

İçreklik yani ezoterizm. Özel hayatımızda nasıl tezahür eder? Biz hep kurumsal boyutta anladığımız ve doğası gereği böyle algıladığımız bu kavramı kendi hayatımıza nasıl uygularız? Eğer uygularsak nasıl sonuçlar elde ederiz?

Kurumlar da bireyler gibidir aslında, birer düşüncenin ürünü olarak ortaya çıkarlar ve işleyişleri, amaçları da yine bir düşüncenin ürünüdür.
 Genelde bütün kurumlar, fakat bizim konumuz olduğu için Masonluk, hep kendi içinde bir ahenkle çalışabileceğini öngördüğü kişileri arasında görmek ister. Bu gayet makul ve mantıklı bir tercihtir. Kurum açısından bakıldığında kendi amaçları doğrultusunda çalışacak kişileri arasına almak istemesi kadar doğal ne olabilir ki?

Peki, bu durum kurumlar için böylede, kişiler içinde böyle mi? Aslına bakarsanız niyet olarak tam olarak böyle. Fakat insan bazen öylesine akışa kapılmış bir şekilde sürdürüyor ki hatını. Zaman zaman , yaşamına dikkatle baktığında, gereksiz bir sürü insanın hayatında olduğunu, dahası bu insanlarla gereğinden fazla zaman geçirdiğini farkediveriyor. Bu hayatımıza girmiş herkes olabilir. Ben örneklendirerek düşünülerinizi sınırlandırmak istemem.

Peki kişisel bir ezoterizm uygulanabilir mi? Tarih boyu ezoterik yapılanmaların çoğunun, en azından düşüncelerini günümüze kadar ulaştırabilmelerini, bir başarı olarak alırsak ( amaç buysa, başarı olarak kabul edilebilir), kişisel ezoterizmde , bize hayatta başarı sağlayabilir mi? Eğer benim anladığım gibi anlaşılıyorsa cevap net: Evet, ve kesinlikle.

Peki bu nasıl olur? Kişinin , hayatının hangi aşamasında karşısına çıktıysa, kşileri seçmesi , kendini anlayabilecek kişilerle yakınlık kurması, onlarla ilişkiler kurması mümkün olabilir mi?

Bu kavramları düşünürken aklıma takılan bir düşünceyi paylaşmış olarak kabul edin bu yazdıklarımı.

Daha söylenecekler bitmedi. Fakat şimdi burada durup, konuya ilgi duyacak üyelerinde düşüncelerini paylaşmalarını dilerim.

Düşüncelerin inisiyasyonu mu? Hele şu '' kişisel ezoterizm'' i bir geçelim ona da geleceğiz elbette.

enelsır

Aralık 01, 2011, 02:20:11 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Hayatın her alanında kendi seçiciliğimizi yapıyoruz sevmediğimiz fikirleri bizimle örtüşmeyeni ekarte ediyoruz. Peki gerçekten doğru kişileri seçtik mi? Kendimizi tanıyormuyuz ki doğru kişi olup olmadığını anlayalım. O an sadece işimizle ilgili menfaatlere, yükselmek, para hırsı, insanlar bana itaat etsin hırsı hep sözde hayatın daha iyi olması için yapılıyor. Kendini tanımalı kişi bu sayede kendi hayatını özgurleştirmeli. Yok başkası ne der, yok ben en iyi olayım insanlar bana tapsın derse nerede bireysel özgürlük?
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 28, 2016, 12:59:14 öö
Yanıtla #2

Hayatın her alanında kendi seçiciliğimizi yapıyoruz sevmediğimiz fikirleri bizimle örtüşmeyeni ekarte ediyoruz. Peki gerçekten doğru kişileri seçtik mi? Kendimizi tanıyormuyuz ki doğru kişi olup olmadığını anlayalım. O an sadece işimizle ilgili menfaatlere, yükselmek, para hırsı, insanlar bana itaat etsin hırsı hep sözde hayatın daha iyi olması için yapılıyor. Kendini tanımalı kişi bu sayede kendi hayatını özgurleştirmeli. Yok başkası ne der, yok ben en iyi olayım insanlar bana tapsın derse nerede bireysel özgürlük?

Birey,7.yaşına kadar yaşadığı toplum ve ailesi doğrultusun da kişilik dediğimiz vasfı kazanır.Kişinin karakter edinimi ise; 7 yaşından sonra yaşadığı toplumun eğilimi ve kendine uygun gördüğü rol modellerinin vasıfları arasında bir şekil alır.Kişinin Yaşadığı çağ,aile,iş, sosyal tabaka.vb bir cok nedensellik ilişkisi taşyan faktör, bir araya gelerek,bireyi ben dediği kalıpsal form'a kavuşturur.

Yukarıda bahsettiğim bireyin vasıfları; sabırsızlık,bencillik,olumsuzluk,menfaatcilik,cıkarcı kurnazlık vb olumsuz özellikler üzerine bezenmiş ise;kişi, kanımca, doğru bir İnisiyasyon sürecini tamamlayamaz.Aralarından bu süreci tamamlayan cıkar ise; en yukardan alınıp 4'üncü sıraya konula bilir.

İnisiyasyon çogu toplumlarda acılı bir süreç olarak tasfir edilir.Acılı olmasının nedeni; kişinin zaten bütün temelinin bozuk olmasındandır. Kişi yeniden yapılanır iken,zaten bozuk olmasından, dolayı sürekli acı ceker.Yeni form'una ömrü boyunca asla uyum sağlayamaz.

Acı olmadan, zaten iyi olanın, daha iyi olmasından doğan sonuçlar:

Birey, rol keserek ve İnisiyatörleri geçerek, bu İnisiyasyon sürecine girebiliyorsa; İnisiyatörler, zaten yanlış olanın en dibine vurmadan, doğru yetişmiş olanlar arasından kendilerine benzer, İnisiye olabilecekleri seçdiği içindir.

Sevgiler-Saygılar

« Son Düzenleme: Eylül 28, 2016, 01:47:22 öö Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin