Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BRA  (Okunma sayısı 24898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 03, 2009, 08:14:51 ös
Yanıtla #60
  • Aktif Uye

Evet tartısma almas basını yurumus yer yer cok zıt fikirler karsilasmıs.Neyse benim kurt vatandaslarımızla bir sorunum yok onlarda bu vatanın bir parcasi ve artık kurt turk die sureklı ayrımlardan sıkıldım cunku bu sozcuk ne kadar sık dıle getirilirse aramız okadar acılıyor.Herkes kendi kokenini bilsin bir zararı yok ama bu kokenden dolayı sımdıkı konumumuzda birbirimizden ayrılmamız yanlıs olur cunku suan hepimizin ortak yanı T.C vatandasi olmamız.Kurtce yayına bir sey demiyecegim olabılır.Ama okullarda yanı egitim sisteminde kurtcenın olması bence yanlıs.Cunku bir devletin egitim sisteminde sadece bir dil olmalıdır.Ve baska devletler ornek gosterilmemeli bence cunku turkıye o, su ,bu ulkelere benzemiyor.Cunku turkıyeyle ugrasanlar var bir fransa, almanya vb. avrupa ulkelerini bolmeye calısan kisiler yok.

Mart 07, 2009, 02:55:41 ös
Yanıtla #61
  • Uzman Uye

Bence bu basliktaki son derece ilgisiz ve cok degerli olan tartismalar BRA gibi alakasiz bir basliktan alinip "KURTCE BIR DIL MIDIR?" seklinde DIL BILIMI  bolumune tasinmalidir. Yonetcilerimiz herhalde bu istegi cok gormezler. Genelin istifadesi icin, daha acik bir ifadeyle bu meselede bilgisi olmayan bazi obekdaslar icin son derece faydali olacagini dusunuyorum.

Tabi rica bizden, lutuf sizden.

Mart 07, 2009, 08:36:04 ös
Yanıtla #62
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kürt kültürü dağlar arasında oluşmuş bir getto kültürü değildir.

Tam üstüne basmışsınız , kürtçe bir getto kültürüdür, doğudaki batıdakini kuzeydeki güneydekini anlamaz.Dil olarak ortaya çıkışı 1850 lere dayanır.Öncesi yoktur, sonrasının olmayacağı gibi.Bugün kendine kürt diyen suriye kürtleri ile Türkiyedekiler veya ıraktakiler anlaşamazlar bile.Fakat yurdum tarihçiliğinde ,AKP iktidarından sonra osmanlıcı bir çizgiye yönelinip gerçekleri konuşan ve söylem yapanlar görevlerinden alınıp yerlerine çakma proflar getirilince kürtçe birde bakarsınız karşınıza dil olarak çıkar.
Türkçenin kolları ile kürtlerin olmayan dilini karşılaştırmak ise tam bir komedidir. Türkçe tek bir değil 2 kollu bir dildir.Tutup kırgızlar ile birbirimizi anlayamayız demek oldukça komik, konuya hakim olmayıp , AKP (arap-kürt) partisi ideologlarında sağa sola bilim adamı diye yerleştirdiği kişilerin makalelerini okuyup kürtçe dildir demek bilimden ve bilimsellikten uzaktır.En başında Kürt kelimesi Türkçedir.

Mart 07, 2009, 08:41:06 ös
Yanıtla #63
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Valdimir Fedoroviç Minorsky 1877 doğumlu bir bilim adamıdır. Dönemin şartlarında ne kadar araştırma yapabilmiş meçhul... Daha çok Kürtçe metinler üzerine çalışmıştır. Ve üstelik Kürtçe'nin bir dil olduğunu söylemiştir. Bahsi geçen ve daha bir kaç yerde gördüğüm istatistiğini kendi yazılarından göremedim. Var olmuş da olabilir fakat bu doğru olduğunu göstermez.

Bölge tarihine hakim değilsiniz, 1850 lerde rusyanın osmanlıyı zayıflatmak için uydurduğu kültüre dil demeniz, konu hakkında fazla araştırmadığınızı gösterir.

Mart 07, 2009, 08:43:34 ös
Yanıtla #64

En başında Kürt kelimesi Türkçedir.

:D Bu gerçekten trajikomik.. Her neyse bu sizin görüşünüz de yalnız asıl Türkçenin içersinde yeralmış olan birçok Kürtçe sözler yeralmaktadır.

Ör/ yek= bir anlamındadır => yekvücut, yekten ( birden)  anlamlarında kullanılır. 

berhudar olmak = sağolasın anlamındadır vb.. örnekleri çoğaltılabilinir de yalnız demin gözüme çarpan bir Arkadaşın çok güzel bir sözüne rastladım: Bir milleti yok etmek istiyorsanız kültürünü ve dilini yok saymanız gereklidir. Nasıl ;) size birşey ifade ediyor mu?.. 

Bu arada neyin doğru neyin yanlış olduğu hususunda ısrarcı tavır sergilemicem, herkes düşüncesinde özgürdür, bu hususta fazla derine inmeyip konuyu gereksiz bişekilde uzatmayı istemiyorum. Çünkü sorunlar çözümlenmek için vardır, etrafında uzun uzadıya devinip durmak için değil. Gene sondan başa dönülecek, hiçbirşey elde edilemeyecek, bu yüzden de boşu boşuna enerji kaybetmek yararsızdır, diye düşünüyorum.

Müsadenizle,
« Son Düzenleme: Mart 07, 2009, 08:52:06 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 07, 2009, 08:50:40 ös
Yanıtla #65
  • Uzman Uye

yek = farsçadır
berhudar=farsçadır
Kaynak: www.tdk.gov.tr

asıl Türkçenin içersinde yeralmış olan birçok Kürtçe sözler yeralmaktadır.
Ör/ yek= bir anlamındadır => yekvücut, yekten ( birden)  anlamlarında kullanılır. 
berhudar olmak

Mart 07, 2009, 08:57:32 ös
Yanıtla #66
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

yek = farsçadır
berhudar=farsçadır
Kaynak: www.tdk.gov.tr

asıl Türkçenin içersinde yeralmış olan birçok Kürtçe sözler yeralmaktadır.
berhudar olmak

yahu akyol, o arapça bu farça sen önce kürt kimliğini yazsan bu tartışmalar ve zaman kaybı baştan kapanacak. :D :D :D

Mart 07, 2009, 08:58:15 ös
Yanıtla #67

:) Sayın Akyol; gene karşı karşıya geldik. Bu hususta bir fikir birliğine varamadık. Uzlaşamadık. Sorunu çözümsel yollarla analiz edemedik. Sorun çözmek için paylaşım kurduğumuzu sanıyordum, bilgi alış-verişi kadar hayatta güzel bişey yoktur ama ben de kaynak sunabilirim. Sunduğum kaynaklar sizce yanlış, asılsız olarak değerlendirilecektir. Siz benim görüşümü kabul etmiyorsunuz, ben de sizinkini doğal olarak.. O zaman sussuz yerde gemiyi yüzdürmeye çalışmak gibi kendimizi boşuna yorup hırpalayacağız. Bu çok kötü olur. Aslında en çok da kaçınmamın nedeni tartışma esnasında birbirimizi kırmak ve rencide etmeye çalışmaktır. İnsana değer vermek görüşleri ne olursa olsun ama Aydınsa, ileri görüşlüyse ve İnsanlığa hizmet ediyorsa bana istediği kadar senin görüşün önemli değil dese başımı bile ters çevirmem ben.. Sanırım anlaşılabilindim ama herhalde gene birçok yanlış değerlendirmeler alıp başını gideceğe benizyor:)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 07, 2009, 09:07:49 ös
Yanıtla #68
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

örnekleri çoğaltılabilinir de yalnız demin gözüme çarpan bir Arkadaşın çok güzel bir sözüne rastladım: Bir milleti yok etmek istiyorsanız kültürünü ve dilini yok saymanız gereklidir. Nasıl ;) size birşey ifade ediyor mu?.. 

Hanimefendi,

Bu yazdiginiz boluculuk degil de nedir?
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mart 07, 2009, 09:18:07 ös
Yanıtla #69
  • Uzman Uye

Bayan Isabell kaynağınız varsa buyrunuz. Demogoji yaparak demagog olmaya gerek yoktur.

:) Sayın Akyol; gene karşı karşıya geldik. Bu hususta bir fikir birliğine varamadık. Uzlaşamadık. Sorunu çözümsel yollarla analiz edemedik. Sorun çözmek için paylaşım kurduğumuzu sanıyordum, bilgi alış-verişi kadar hayatta güzel bişey yoktur ama ben de kaynak sunabilirim. Sunduğum kaynaklar sizce yanlış, asılsız olarak değerlendirilecektir. Siz benim görüşümü kabul etmiyorsunuz, ben de sizinkini doğal olarak.. O zaman sussuz yerde gemiyi yüzdürmeye çalışmak gibi kendimizi boşuna yorup hırpalayacağız. Bu çok kötü olur. Aslında en çok da kaçınmamın nedeni tartışma esnasında birbirimizi kırmak ve rencide etmeye çalışmaktır. İnsana değer vermek görüşleri ne olursa olsun ama Aydınsa, ileri görüşlüyse ve İnsanlığa hizmet ediyorsa bana istediği kadar senin görüşün önemli değil dese başımı bile ters çevirmem ben.. Sanırım anlaşılabilindim ama herhalde gene birçok yanlış değerlendirmeler alıp başını gideceğe benizyor:)