Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HKEMBL ve ÖMBL  (Okunma sayısı 22676 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 29, 2012, 12:44:32 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

HKEMBL ve ÖMBL arasındaki farklar nelerdir??
neden ayrı düşmüşlerdir??
misyonlarında ve vizyonlarında farklılık varmıdır??
daha önce tek çatı altında olup sonradan mı ayrılmışlarıdır??
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Ocak 29, 2012, 02:37:58 öö
Yanıtla #1
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Merhaba akf_yzb
HKEMBL ve ÖMBL arasındaki farklar nelerdir??
neden ayrı düşmüşlerdir??
misyonlarında ve vizyonlarında farklılık varmıdır??
daha önce tek çatı altında olup sonradan mı ayrılmışlarıdır??

Bu soruların cevabı forumun bir çok yerinde geçmekte biraz daha dikkatli incelerseniz karşılasacağınızdan eminim.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Kasım 13, 2012, 11:25:28 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

HKEMBL VE ÖMBL 1965 YILINDA MEYDANA GELEN TEKRİS OLMUŞ VE FAKAT DEVAMSIZ DURUMA GEÇMİŞ ÜNLÜ POLİTİKACI BİR HARİCİYE "MASON DEĞİLDİR" YA DA BAŞKA TABİRLE "MASON DERNEĞİNE ÜYELİK KAYDI YOKTUR" DİYE BİR BELGE VERİLMESİ,BUNUNLA BİRLİKTE YÜKSEK ŞURA VE BÜYÜK LOCA ARASINDA YILLARDIR SÜREN SORUNLARIN DA BUNA KATILMASIYLA BİR KISIM MASONUN AYRILMA KARARI ALIP ÖMBL'Yİ KURMASI SONUCU AYRILMIŞLARDIR..GRAND ORİENT DE FRANCE BAĞLI OLARAK ÇALIŞAN ÖMBL İLE YENİDEN BİR BİRLEŞMENİN KAPILARI TAMAMEN KAPATILDI MI BEN DE BUNU SORMAK İSTİYORUM?

SAYGILAR

Kasım 13, 2012, 11:46:03 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın BeyazKale ;

Alıntı
Bu soruların cevabı forumun bir çok yerinde geçmekte biraz daha dikkatli incelerseniz karşılasacağınızdan eminim.
Dikkat edersen Sayın Arais  yukardaki alıntıda güzel cevaplamış ayrıca ; Sor sorda küçük harflerle yazarak sor bu ne bağırarak sormanın anlamı anlamadım . ???

Saygılar >:(

Not:Zamanında bende aynı hataya düşmüştüm ... ;) :-X
« Son Düzenleme: Kasım 13, 2012, 11:49:52 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 13, 2012, 05:34:49 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuyu didiklemeli mi, kaşımalı mı yoksa kendi haline mi bırakmalı, yoksa bu konuyla bağlantılı tüm bilgileri buraya aktarmalı mı, yoksa susmalı ve en azından şimdilik pek ses etmemeli mi, doğrusu bilemiyorum; kararsızım.

Bir şey söylemek, bu konuda söylenenlerin doğru olmadığnı, işin aslınan bambaşka bir biçimde olduğunu söylemek aslında kesinlikle yetkisizce bir davranış olacağı ve ardından yanıtlanamaz sorular getirme olasılığının da bulunması nedeniyle belki susmak en iyisi.

Fakat susmayı yeglediysek de bunun bir ölçüsü var. Herkes burada özellikle benim Masonlukla bağlantılı olarak birçoklarının vermekten kaçındığı bilgileri ortaya serdiğimi bilir. Bundan ötürü antimasonik bir tutum benimsemekle suçlandığım da olmuştur; bir zamanlar Almanya'da Christian Friedrich Krause’nin başına gelmiş olduğu gibi. (Aramızdaki fark, onun mason oluşu.)

Burada diyeceğim ise, Sayın BeyazKale'nin o büyük harfli yazısındaki bir yanlışı düzeltmek.

ÖMBL, Grand Orient de France adlı Fransız mason örgütüne bağlı DEĞİLDİR. Bir zamanlar
 o örgütün Türkiye Büyük Mason Mahfili'ne vermişy olduğu bir patent vardır; bu doğrudur. Fakat Türkiye Büyük Mason Mahfili Grande Loge de France adlı mason örgütünden de, daha başkalarından da patent almıştır. ÖMBL tümüyle bağımsız ve ulusal bir mason örgütüdür.

Burada bir haksızlık etmiş olmamak için şunu da ekleyelim: HKEMBL da tümüyle bağımsız ve ulusal bir mason örgütüdür.

Kimileri KMBL'nin ÖMBL'ye bağlı olduğunu sanır. Hayır. KMBL de tümüyle bağımsız ve ulusal bir mason örgütüdür.

Ötekileri de saymamın gereği var mı?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 13, 2012, 06:06:12 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Saygıdeğer ADAM Beyfendinin de arz etmiş oldukları gibi..Bu konuyu belki de gündeme getirmemek bir açıdan tarihsel bir kırgınlığın üzerini örtmek olur kanımca.Beni de sadece masonik yayınları yıllarca ilgiyle takip etmiş,araştırmacı diyemeyeceğim ancak bir meraklı kabul edebilirsiniz.Elbette ki masonik bilgiyi burada ispat ve iddia etmek birbirimizi bilgilendirme amacının dışına çıktığından mevcut konuyla ilgili sadece benim söylemek istediğim ve sorduğum "aralarında rit farkı bulunan locaların bir şekilde birlikteliği yeniden sağlanamaz mı?" sorusuydu..Bu bana çok mu dert oldu?Hayır bir zamanlar gerçekten içtenlikle bağlandığım üye olamasam bile en azından hayatımda uygulamaya çalıştığım-ki başarılı olamadım- masonluğun ülke sathında bir araya gelebilmesini dilediğim içindir.Yani bu konuyu gündeme getirmem bu yüzden..

Şunu belirtmek istiyorum;masonluk tüm dünyada farklı ritlere bağlı.Evet! ancak şu var -cehaletimi affedin- bir bölünmeyle rit değişikliği olmuş kaç büyük loca var?Yani bunu samimi soruyorum,en azından 1965 yılında yaşanmış tatsız olaylar zinciri hangi milletlerde olagelmiştir?

Patent alma...Bağlı olma konusuna gelince..Bazı tabirler gerçekten yanlış anlaşılabiliyor?Yazarken daha dikkatli olurum..Masonluğun dünyada ve ülkemizde bağımsız olduğunu bilmeyen varsa Fikret Çeltikçi Üstadın Hür Masonluk Tarihinden Notlar isimli kitabına bakabilir..Sahaflarda bulunuyor...

Ama biz haricilerin aklına herşey gelebilir?Vedat Yeğinsu Üstad'ın Konsekrasyon töreni ile ilgili anlattıkları..Sizce benim gibi bir harici hezeyanı mıdır?Veya kırgın bir üstadın abartması mıdır?

İletimi cevapladığınız için çok teşekkür ederim Saygıdeğer ADAM,

not:büyük harfle yazmak inanın acemilikten oldu...yoksa yazdıklarımın önemli olduğunu irdemeye çalışmak değildir..zaten bilinen,yeknesaklaşmış bir konudur..Bir daha büyük harfle elbette yazmayacağım...

Saygılarımla

Kasım 13, 2012, 06:21:24 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Anlaşılan o ki bu konuya bir gıdım daha devam edeceğiz; en azından bilmeyenlerin yanlış bir kanıya kapılmalarını önleyebilmek için.

Öncelikle şunu iyi bilelim ki, 1966 yılı ve sonrasında birbirinden ayrı olarak çalışan iki obediyansın uygulamaları arasında hiç ama hiç fark yoktu. Farklılaşma, 1970 yılına doğru önce HKEMBL çatısında başladı, fakat bir ölçüde durdu; 1970'li yılların ortalarında ise o tarihlerde Türkiye Büyük Mason Mahfili adını taşımakta olan ÖMBL farklılaşma yolunda aldı başını gitti.

Bu böyle ama konuya "rit" açısından baktığımızda böyle değil. Türkiye'de 1909 yılından bu yana hep Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti uygulandı. 1930 yılında bir Fransız Riti gündeme gelince kıyamet koptu; bunun bir benzeri de de 1998 yılında (yen içinde kırık kol) yaşandı. Değişen bir şey olmadı.

Dolayısıyla HKEMBL, ÖMBL ve KMBL ardasında rit farkı yok. Ritüelik uygulamalarda ayrıntı farkı var ama bu zaten her yerde var. Dolayısıyla bu bağlamda büyük locaları birbirinden çok farklı sanmayalım; değiller.   

Kasım 13, 2012, 06:35:31 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Teşekkür ederim Saygıdeğer ADAM,

Size de zahmet verdim..Ben yeni üyeyim sitede..Tek amacım haddimi aşmadan ve bilgin ölçüsünde doğruyu öğrenebilmek...

Son olarak konunun ilk ve tek sorusunu sormak istiyorum. "Biz o kardeşlerle uzağız" veya "Onlar bizim üvey kardeşlerimizdir".."Kardeş ama düzensizdirler" ....bunu çoğaltabiliriz..

Sorum şuydu bu şekilde devam edip,Büyük Loca için "yeter ki kendi sayımız kendimizin olsun,bizimle aynı yemini etmiş diğerleri pek alakadar etmez bizi" denecek mi?

Yoksa bu farklılık bir yerde bitebilir..veya kısmen bitebilir denilebilir mi?

Son olarak;Rit farklılıkları zenginliğimizdir böyle daha da verimliyiz deniliyorsa sizce bu daha sağlıklı mıdır?

SAYGILARIMLA

Kasım 13, 2012, 07:00:56 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hani şu "kraldan fazla kral taraftarı" olmak sözü var ya; işte bu Türkiye'deki masonlardan kimileri için de geçerli... Büyük üstatlar ve büyük görevliler aralarında kardeşçe, Türk Masonluğu'nun genel yararları doğrultusunda görüşürlerken, o büyük locaların üyelerinden kimilerinin karşılıklı olarak birbirleri için olmayacak sözler etmesi, aslında olmaması gereken bir olgu. (Bu bağlamda sadeçe HKEMBL üyeleri suçlanmamalı; ÖMBL üyeleri de pek masum sayılmaz.) 

Büyük localar arasındaki ilişkilerin  olumlu yanlarını anlatmak bana düşmez. Kimileri bunları tümüyle ters yanından alır ve omlmaması gerektiğini ileri sürer.  Kimileri de aslında Masonluk bağnazlığın her türüne karşı olmasına rağmen bağnazlık etmekten kendini alamaz. Birtakım yasaklar konur, yaratılır olmayacak biçimde...

Bunların hepsi masonlar olgunlaştıkça, konuya daha geniş bir perspektiften ve Masonluğun gerek ulusal gerek evrensel açılarından daha iyi bakmaya alıştıkça düzelecektir, iyileşecektir. Umut!

Rit farklılığı elbette bir ülkede Masonluğa zenginlik katar. Ancak Türkiye'de Masonluk o düzeye gelmiş midir ki?... Sayısal olarak bakarsak, kayıtlı mason sayısı toplamı 20 bin bile değil. İyimser bir görüşle bunun yarısının Masonluğu gerçekten yaşamakta ve uygulamakta olduğunu kabul edelim; toplam 10 bin "mason". Varsa yoksa 300 küsur loca. Bu kadar mason ve bu kadar loca ile farklı ritler uygulamaya olanak var mı? Bugüne dek uygulanamayışı da bundandır zaten.

Daha az sayıda locası ve masonu olan bazı ülkelerde (Yunanistan gibi) uygulandığı doğrudur ama oralarda Masonluğun ne denli sağlıklı ve güçlü olduğu sorgulanabilir çünkü rit farklılığı dıştan bakış ile bir zenginlik gibi görünebilirse de Masonluğun kendi içinde ister istemez bir bölünme nedenidir. Türkiye'deki Masonluğun en azından şimdilik buna göz açtırmaması bana doğru bir tutum olarak görünür.

Aralık 15, 2012, 08:57:23 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

HKMBL bildiğim kadarıyla 1960 lı yıllarda konsekrasyon ile Londra tarafından tanındı...zaten bu durumdan yani papazlarca kutsanmaktan sonrası muntazam sayılmaktan da çok memnunlar...o halde 100-150 yıllık hangi geçmişi sahipleniyorlar...adama yavaş ol derler....   :)         bu arada aralarındaki fark ise dogmatik olmak ve dogmatik olmamak olarak açıklanabilir...bir de ateist olduğu halde 3 kitabın önünde ant içenleri duyuyoruz ya bu ayrı bir komedya..
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2012, 08:59:39 ös Gönderen: tcorbaci »
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere