Masonlar.org - Harici Forumu

 

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
Kitap icin tesekkurler sayin Anarchosa, maalesef Iktisadi Isletme'nin yurtdisi gonderimi yoktur, yazin alirim.
Ne guzel ornek ( kavramsal- gorsel veya image to act) verdiniz! evet Calisma Tablolari buna verilebilecek en guzel orneklerdir aslinda...

Ekler David Stevenson' nun 'The Origins of Freemasonry - Scotland's century 1590- 1710' kitabindan alintidir.

2
A / Ynt: Mason Sözlüğü (A – 1)
« Son Gönderilen: Gönderen: artur62 Mayıs 23, 2022, 04:55:57 ös »
Emeğinizden dolayı teşekkür ederim mutlaka hepsine bakacağım...
3
Sayın Midyad,

"Art of Memory" Masonlukta bugün dahi kullanılmaktadır. (Anlamsız bir şekilde ÖMBL gibi bazı obediyanslar bu uygulamayı kaldırmıştır, HKEMBL ise inançsal bazı sebeplerde bir takım değişiklikler yapmıştır simgelerinde !!! Bknz Masonluk Tarihimizde Mabet Tefrişi - Yavuz Selim Ağaoğlu- Ergin Koparan eseri, Sayfa 22) Ama Derecelere ait çalışma tabloları aslında bu uygulamanın ta kendisidir...

4
Hiristiyanlik / Ynt: Mahşerin Dört Atlısı (Vahiy Kitabı)
« Son Gönderilen: Gönderen: Ömer Faruk Yılmazlar Mayıs 21, 2022, 10:03:38 ös »
Sayın Mandıra Filozofu,

Çok ilginç bir konuya değinmişsiniz, bir harici olarak kendi görüşlerimi belirtmek isterim;

Öncelikle bildiğim kadarıyla Beyaz Atlı sahte Mesih'i temsil ediyor, gerçek Mesih'i değil. Bu kaynakta güzel anlatılmış: Link

Dolayısıyla eğer Zelensky'i Beyaz Atlı olarak kabul edersek (sonuçta Beyaz Atlı=Mesih=Zelensky gibi bir fikre sahipsiniz galiba), kendisini Mesih değil, daha çok "sahte Mesih" olarak yorumlayabiliriz bence. Eğer böyle yorumlarsak da, bence, kendisinin tüm Dünya'yı kandıran bir varlık olduğu sonucuna ulaşmış oluyoruz. Çünkü İncil'den bu sonuç çıkıyor (Elbette 4 Gospel'li genel İncil'i kastediyorum).

Elbette "Bu yüzden Zelensky Deccal'dir" sonucunu çıkarmıyorum, çünkü Beyaz Atlı Deccal olmuyor bildiğim kadarıyla, sadece Beyaz Atlı sahte Mesih'lere verilen genel ad oluyor. İncil'in tabiriyle "Ahir Zamanda" ortaya çıkacak olan İsa taklitçilerini kapsıyor ve dini aldatmanın çoğalacağına atfediliyor. Genel kanı böyle diye biliyorum.

Dolayısıyla 1. Dünya savaşında dediğiniz gibi tüm bunlarla karşılaşmış olduğumuz fikrine katılıyorum, ama Beyaz Atlı dahil.
-------

Atlıların gelmesi ve diğer Kıyamet Alametleri hakkında ise genel olarak şöyle düşünüyorum; Pek çok Batıni öğretide geçiş dönemlerinin ıstıraplı olacağına atıfta bulunulduğunu görüyorum, mesela *E. Cayce, H.P. Blavatsky, B. Ruhselman, M. Heindel, L. Knight-Jadcyzk, P.D. Ouspensky...* gibi az çok Ezoterizm üzerine yazan yazarlar hep Dünya'nın döngüleri sırasındaki geçişlerin pek de "kolay" olmayacağını eserlerinde zaman zaman belirtmişlerdir.

Bu yüzden bence Mahşerin Atlıları olayı işin birazcık magazinsel boyutu. Örneğin neden 4 atlı? Çünkü 4 yönden kıstırıldığını düşün, kaçışın yok. Tam ortada, merkezde duruyorsun ve tek yol senin tüm bu olaylara dayanman gibi yorumlanabilir, artık kaçacak yerin kalmadı. Elbette, yukarıdan birinin (Mesih mesela) seni kendine çekerek kurtarması olarak da düşünülebilir. Neden bu spesifik özelliklere sahipler peki dersen bence genel olarak "Kötü" diye tabir ettiğimiz olayları tanımlamak için kullanılmış temel kategoriler/Arketipler olabilirler. Savaş genelde açlığı getirir, bu da sağlıksız insan demektir ki hastalığı getirir. Çaresiz insan doğal olarak bir kurtarıcı arar ki bu da pek çok şarlatan demektir, oysa kurtarıcı belki de hep kendisidir (eylemleriyle, dayanıklılığıyla, aklıyla vs).

Bu yüzden bence "Mahşerin Atlıları" olayı kelimenin tam anlamıyla bunların olacağı anlamına gelmiyor, daha çok kötü şeylerin olacağını mitolojik karakterle anlatır gibi anlatıyor. Mesela bir volkan patlar, ve tüm bu faktörler yerine içinde bulunduğumuz döngü aniden kapanabilir de. Atlıların getireceği felaketleri sembolik olarak kabul etmenin daha faydalı olacağını düşünüyorum kısacası.

Bu arada cevabımın yazı renginin seninkinden açık olması (beyaz) ve yazı tipinin de seninkinden daha büyük olması (13) umarım yanlış anlaşılmaya sebep olmaz. Şahsen daha okunaklı buluyorum, diğer renkleri de bu yüzden kullandım. Ayrıca bu uzun cevabımı okuduğun için teşekkür ederim  :).

Son olarak, Zelensky'nin bırak Mesih olmasını, TAM ANLAMIYLA bir soytarı olduğunu düşünüyorum. Samimi ve cesur olabilir (ki bence yalancı ve korkağın teki) ama kolay manipüle edilebilir akılsız bir 3. sınıf politikacıya benziyor.

Saygılar ve Sevgiler kardeşim (sonuçta hepimiz aynı yerden geliyoruz)
5
Masonik bilgi ise o zaman gormesi gerekenlerin gormesini dileyelim. Ayrica guzel bilgiler ve motivasyon icin yine de tesekkur ederim sayin Anarchosa.

Kilic ve alevin birlesmesi. Gorsellerde kivrimli olarakta gorunuyor. Alev ayni zamanda ısı ve ışık sacar.

Kilic uzerine de cok konusulabilir. Eski bir silah olmasina ragmen sembolizmada ve gercek hayatta sembolik olarak halen kullaniliyor.

Savasin, hukmetmenin, Tanri’nin sozunun, adaletin sembolu olarak ta gorulebilir.

Bana gore;
Burda insan zaaflarina yenik duserek kaosa suruklenmistir, yani daha fazlasini veya (daha) haketmedigini aldigindan dolayi uyumsuzlugun icinde kendisini bulmustur. O zaman alevli kilic hayat agacini koruyor. Hayat agaci, hakkaniyetle ile kullanamayacagimiz veya haketmedigimiz hersey anlamina gelebilir. Bu bilgi olabilecegi gibi maddiyatta olabilir. Buna neden olan reaktor ise acgozluluktur gordugum kadari ile.

Kime karsi? kendimize karsi, peki ozaman bu alevli kilic ne anlama geliyor? Vicdanimiz mi...

Anonim Sir Gawain ve Yesil Sovalye hikayesi su sekilde bitiyordu:

Kader ona karsi ister huzunlu isterse mutlu olsun, dogru adam sadece gucunun yetebildigini yapabilir.
6
Hiristiyanlik / Ynt: Mahşerin Dört Atlısı (Vahiy Kitabı)
« Son Gönderilen: Gönderen: Transcendental Mayıs 19, 2022, 02:01:26 ös »
Masonların bu konudaki bakış açılarını,fikirlerini ben de merak ediyorum. Onlara göre zırvalık mı? değil mi? değilse bütün bahsedilen sembolizmaların anlamlarını nasıl yorumlamaktadırlar?
7
Turkiye`de Masonluk / Ynt: Neden Mason olmak istiyoruz
« Son Gönderilen: Gönderen: FCS Mayıs 17, 2022, 11:58:32 ös »
gerçek öğretiye ulaşmak ve bizlere bahşedilen şu kısa hayatı daha iyi bir insan olarak yaşamak için diyebilirim. Çünkü bu hayatı herkes gibi yaşayıp bir şey öğrenmeden sıradan biri gibi ölüp gitmek gerçekten bu yaşama ihanettir.
8
Şöyle bize, foruma ve üzerinde çalıştığımız konuya yaraşır yaklaşımlar ve paylaşımlar olunca ne kadar seviniyorum. Onca "noise" arasında belki birilerine kıvılcım olacak bir sözcük bile çıkması, işte bunun için burada değil miyiz?

Sevgili Midyad. Kılıç meselesine çok derinlemesine girmeyeyim. Ancak hangi elde olduğunun simgesel bir anlam içerdiğini belirtmekle geçeyim.  Ve hatta kimi yerlerde ne yöne doğru tutulduğu, neresinden tutulduğu vs. de... Ancak Masonik bilgidir.

Fakat ben kökenleri hep teoloji ve mitolojide arama taraftarıyım. Örneğin sadece düz bir kılıç kullanılmaz ki şövalyelikle ilgili olsun. "Alevli kılıç" diye bir şey var misal. Bu nereden gelir?

Hemen bakarsınız Tevrat'a:

Yaratılış 3;24: "Onu kovdu. Yaşam ağacının yolunu denetlemek içinde Aden bahçesinin doğusuna Keruvlar ve her yana dönen alevli bir kılıç yerleştirdi."


Neymiş, koruyormuş! Nereyi? O zaman dışarıda bununla korunan bir yer, neyi simgeler ki?


Neyse uzatmayalım. İkinci kısma bakalım. Operatif Masonlukta yok muydu yani hiç bu teknikler (Art of Memory vb.)

Masonlar arasında dahi - bence çok yazık şekilde- adı neredeyse hiç duyulmayan ama Mimarinin babası sayılan Vitruvius (Evet Rozkrua Büyük Üstadı Da Vinci'nin Vitruvian Man'inde ki ) Vitruvius Pollio. Julius Sezar ve İmparator Agustus'un mimarı. Masonluk için bu kişi mutlaka incelenmeli.

Mesela üç sütun kavramının kökeni bu kişi olabilir. Ne diyor?

Mimaride olmazsa olmaz üç durum olarak “Utilitas, Firmitas, Venusta” yani ‘‘Kullanışlılık, Sağlamlık, Güzellik” öne sürüyor bunları da mimarinin üç temel sütunu iyon, dor ve korint ile özdeşleştiriyor.

Başka ne diyor?


“Geometri mimaride çok işe yarar. Bize cetvel ve pergelin faydalarını, gönye, düzeç ve şakulü doğru kullanmayı öğretir.”


Başka ne diyor?

"İyi bir yazar, Geometriye hakim, müzikten anlayan, tarih bilen, filozofları dikkatle takip eden, ilaçlar ve tıp konusunda bilgiye sahip ve astronomi ile tanışık olması gereken Mimar, ancak böylece kalıcı eserler verebilecektir."

[İngilizce tam metin: The architect should be equipped with knowledge of many branches of study andvaried kinds of learning, for it is by his judgement that all work done by the other arts is put to the test. This knowledge is the child of practice and theory. Practice is the continuous and regular exercise of employment where manual work is donewith any necessary material according to the design of a drawing. Theory, on theother hand, is the ability to demonstrate and explain the productions of dexterity onthe principles of proportion. It follows, therefore, that architects who have aimed at acquiring manual skillwithout scholarship have never been able to reach a position of authority tocorrespond to their pains, while those who relied only upon theories and scholarship were obviously hunting the shadows, not the substance. But those whohave a thorough knowledge of both, like men armed at all points, have the sooner attained their object and carried authority with them... Let [the architect] be educated, skilful with the pencil, instructed in geometry, know much history, have followed the philosophers with attention, understand music, have some knowledge of medicine, know the opinions of the jurists, and be acquainted with astronomy and the theory of the heavens.] (Kaynak : The Architecture of Marcus Vitruvius Pollio in Ten Books, London, 1874 (https://warburg.sas.ac.uk/pdf/kfh125b2128022.pdf))

Yani görüleceği gibi MÖ 80 li yıllarda bile meslek erbabı hiçbir zaman salt operatif olmaya yönlendirilmemiştir. Bu Roma Kolejlerinde de, Diyonisos İşçilerinde de böyledir.
9
Oncelikle emeginiz icin tesekkurler.
Sorunuz bana sayin Adam'in bir sozunu hatirlatti. Onun icin ben de ona dayanarak bir fikir yurutme yapacagim.

Soyle diyordu:

Bir Mason atolyesindeki asili ucgenin icinde olan goz sag mi yoksa sol gozmu? diye bir soru sormustu sonrasinda soyle cevapliyordu kendi sorusunu:

'Farketmez, alin elinize bir kalem ve cizin bir goz diye' soruyordu. Eskiden solaklara a-normal diye bakiyorlardi. Bu kilic meselesi de herhalde bir korunma esnasinda kilicin sag ele alinmasi gerekir diye dusunuyorum onun disinda mala sag elle tutulur, G. Washington' nin da masonik portrelerinde mala heb sag elinde cizimistir/yapilmistir. Bu konuda fazla kaybolmadan burda birakayim.

Su art of memory konusu... Schaw' in bu teknigi Masonluga dahil etme konusu...

Gecen yillarda ben de bu teknigi kullandim ve bayagi kullanisli aslinda. Bu onceden Operatif Masonlukta yokmu idi? yoksa baska bir turunu mu dahil etti, o halde bu teknigin farkli teknikleri de olabilir mi. Operatif Masonlarin bu teknige gereksinimi niye olsun ki? Yani neye ihtiyac olarak buna gereksinim duyulmustur?

Bu bir ezberleme teknigi degil mi? o halde aslinda retorikanin da bir alt basligi da diye dusunebilirmiyiz...

10
Hiristiyanlik / Ynt: Mahşerin Dört Atlısı (Vahiy Kitabı)
« Son Gönderilen: Gönderen: smyrnali Mayıs 13, 2022, 04:45:07 ös »
1.DÜNYA savasında  beyaz at geldi,bizim kurtarıcımız  olarak  tüm Dünyaya diz kırdırdı.
Şu anki döngüde kurtarıcı görünmüyor ama her ulusun deccali mevcut.
Büyük bir oyunun içindeyiz.Medya bilinçleri yonlendiriyor.
Medyayı tekelinde tutan güçlerin izlettigi filmin içinde olan ve olmayan bilinçler var .
!9 lar denen bir yıkım programı vardır. Bu yıkım döngüsü eskiyi süpürür yeniyi inşa etmeye başlar ..Dünyayı etkileyen bir sürectir bu.!
 19 nisan 1919 kazım karabekirin Anadoluya hareketi ,19 mayıs 1919 Mustafa Kemalin hareketi  vs Osmanlının yıkılışı ve cumhuriyetin ilanı süreci gibi .
Dünya yine böyle bir yıkıma corona virus dalgasıyla girdi .sürec devam ediyor.

 Zelensky  konusunda hissiyatınız sizi yanıltmış. Malesef ülkesini yıkıma sürükledi .Kendi donanımlı ordusu yerine paralı askerleri toplaması ,yagma, talan ,tecavüz vs hepsine kapı açtı ,bunda etken olan  güçler vs baslı basına ayrı baslıkta degerlendirilir.

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10