Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Üç Heykel .......  (Okunma sayısı 3564 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 04, 2010, 03:40:36 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 308
 • Cinsiyet: Bay

           İki komşu ülkenin hükümdarları birbirleriyle savaşmazlar ama her fırsatta birbirlerini rahatsız ederlerdi. Doğum günleri, bayramlarda ilginç armağanlar göndererek karşıdakine zekâ gösterisi yapma fırsatlarıydı.
          
           Hükümdarlardan biri, günün birinde ülkesinin en önemli heykeltıraşını huzuruna çağırdı. İstediği birer heykel, birer karış yüksekliğinde altından, birbirinin tıpatıp aynısı üç insan heykeli yapmasıydı. Aralarında bir fark olacak ama bu farkı sadece ikisi bilecekti.

           Heykeller hazırlandı ve doğum gününde komşu ülke hükümdarına gönderildi. Heykellerin yanına bir de mektup konmuştu. Şöyle diyordu heykelleri yaptıran hükümdar. “Doğum gününü bu üç altın heykelle kutluyorum. Bu üç heykel birbirinin tıpatıp aynısı gibi görünebilir ama içlerinden biri diğer ikisinden çok daha değerlidir. O heykeli bulunca bana haber ver.”

           Hediyeyi alan hükümdar önce heykelleri tarttırdı. Üç altın heykel gramına kadar eşitti. Ülkesinde sanattan anlayan ne kadar insan varsa çağırttı. Hepsi de heykelleri büyük bir dikkatle incelediler ama aralarında bir fark göremediler. Günler geçti. Bütün ülke hükümdarın sıkıntısını duymuştu ve kimse çözüm bulamıyordu. Sonunda hükümdarın fazla isyankâr olduğu için zindana attırdığı bir genç haber gönderdi. İyi okumuş, akıllı ve zeki olan bu genç hükümdarın bazı isteklerine karşı çıktığı için zindana atılmıştı. Başka çaresi olmayan hükümdar bu genci çağırttı. Genç önce heykelleri sıkı sıkıya inceledi. Sonra çok ince bir tel getirilmesini istedi. Teli birinci heykelciğin kulağından soktu. Tel heykelin ağzından çıktı. İkinci heykele de aynı işlemi yaptı. Tel bu kez diğer kulaktan çıktı. Üçüncü heykelde tel kulaktan girdi ama bir yerden dışarı çıkmadı. Ancak telin sığabileceği bir kanal kalp hizasına kadar iniyor oradan öteye gitmiyordu. Hükümdar heykelleri gönderen komşu hükümdara cevabı yazdı.

           “Kulağından gireni ağzından çıkartan insan makbul değildir. Bir kulağından giren, diğer kulağından çıkıyorsa o insan da makbul değildir. En değerli insan kulağından gireni yüreğine gömen insandır. Bu değerli hediyen için çok teşekkür ederim.”  

IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2010, 03:08:10 ös Gönderen: dogudan »
Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......


Ekim 04, 2010, 03:49:50 ös
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1731
 • Cinsiyet: Bay


Anladığım kadarıyla heykellerin gözleri kapalıymış.
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Ekim 04, 2010, 03:53:56 ös
Yanıtla #2
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3734
 • Cinsiyet: Bay

Beni çok meraklandiran bir husus var konudisi ama soracağım.

Sn. oasis, Turkce'de üç nokta olduğunu biliyorum. Dikkat ediyorum mesajlarınızda yedi nokta kullanıyorsunuz. Ozel bir sebebi var mı?

Saygılarımla.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Yeraltı Heykel Ordusu

Başlatan blossom Arkeoloji

6 Yanıt
8213 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 03, 2011, 04:01:15 öö
Gönderen: moonlight
17 Yanıt
9725 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 03, 2009, 08:46:28 ös
Gönderen: Lux_e_Tenebris
4 Yanıt
3215 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 27, 2015, 03:09:51 ös
Gönderen: Risus