Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Aleister Crowley mason muydu ?  (Okunma sayısı 12711 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 01, 2011, 11:55:28 öö
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 879
 • Cinsiyet: Bay

ALEISTER CROWLEY internetteki bazı kaynaklara göre mason olduğu söylenen bir isim. Ancak bu insanı biraz araştırdığımız zaman yaptığı işlerin , inandığı değerlerin masonluğun savunduğu değerlerle zıt bir durumda olduğu görülüyor. Bu konu hakkında bilgisi olan forum üyelerini bilgilerini paylaşmaya davet ediyorum.

Saygılar..
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2011, 01:50:43 öö Gönderen: dogudan »


Şubat 01, 2011, 12:02:43 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 205
 • Cinsiyet: Bay

ayrıca bu şahıs oğluna Attaturk ismini vermiştir.. bunun da nedenini bilen yok..
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2011, 01:51:05 öö Gönderen: dogudan »
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!


Şubat 01, 2011, 12:07:24 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Ezoterizmin ve Okültizmin tarihçesine bir göz atarsak, düşünceleri ve yapıp etmeleriyle pek ilginç tiplerle karşılaşırız.

Aleaster Crawley de işte bunlardan biri... Üstelik diğerlerinin birçoğundan farklı olarak o kadar çok kuruma giriş çıkmış, kendi başına o kadar çok örgüt kurmuş ama sonra bunlardaki yetki ve otoritesini yitirdiği ya da bir başka açıdan kırıldığı için onu terk edip bir başkasını oluşturmuş ki...

İşte tüm bu serüvenleri sırasında, gençlik döneminde Masonluğa da girip çıkmış olduğu söylenir. Elbette onun yönelimi Masonluk ile pek çelişir hatta hiç uyuşmaz ama dendiğine göre onu da bir denemiştir işte.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2011, 01:51:27 öö Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Şubat 01, 2011, 12:10:55 ös
Yanıtla #3

Edward Alexander Crowley, 12 Ekim, 1875 tarihinde Warwickshire’de doğmuştur. Cambridge'deki yatılı Darbyite mezhebi (Plymouth Kardeşliği olarak da bilinen ve John N.Darby tarafından kurulmuş, kendileri dışında (Katolik, Protestan, Metodist, Anglikan, vb) tüm diğer Hıristiyan mezhepleri dışlayan, fanatik evangelist bir mezhep. Crowley’in annesi ve babası da bu mezhebe üyeydi.) okuluna gitti. Bu okulda gördüğü kötü muamele sebebiyle kaçarak 1892 yılında Malvern Erkek Lisesine gönderildi. Annesinin ölümüyle büyük bir miras konan Crowley, şair olmaya karar verip tekrar Cambridge'e döndü. İngiltere'nin Viktorya çağı ahlaki tutuculuğuna karşı tepki gösteren dönemin entelektüel ve sanatsal çevrelerine uyum sağlamakta zorluk çekmiyordu. Biryerlerde üç heceli isimle daha kolay ünlü olacağını okuduktan sonra Edward Alexander olan ismini "Aleister" olarak değiştirmişti.

“Aleister Crowley’nin İtirafları” adını verdiği otobiyografisinde, doğduğu kentle ilgili ilginç bir tespiti vardır.  İngiltere'nin  kendisinden sonra “en iyi ikinci” şairi olarak nitelendirdiği Shakespeare'in de aynı yerde doğmasının garip bir tesadüf olduğunu söyler.  

Simya konusunda çalışmalar yaparken George Cecil Jones ile tanıştı. Crowley'nin kültürü ve ezoterik konulara karşı azminden etkilenen Jones, kefili olarak 1898 yılında Altın Şafak Hermetik Cemiyetine inisiye olmasını sağladı. 1888 yılında Westcott, Mathers ve Woodman tarafından kurulan bu cemiyet gizli öğreticilik çerçevesinde Masonluğa benzer inisiyatik dereceler aracılığı ile teurji, ritüel maji, durugörü, astral seyahat, astroloji, Tarot, Kabala, Hermetizm, remil gibi okült ilimler öğretiyordu.

1904 yılında Rose Kelley ile yeni evlenen Crowley, balayına gittiği Kahire'de Aiwaz adında bir bedensiz varlıktan Kanun Kitabı başlıklı bir kitabı tebliğ aldığını iddia etti. Şiirsel ve etkileyici bir dile yazılmış bu kitap, çarpıcı bazı dizeler yanında, şok edici ve dehşet verici sözlerle doluydu ve dünyanın yeni bir çağa girdiğini ve Crowley'nin bu çağın peygamberi olduğunu ilan ediyordu.

Crowley bu kitabı yazdıktan hemen sonra Altın Şafak Cemiyeti’nin başında bulunan Mathers'e bir mektup göndererek, "Gizli Şeflerin" Mathers'i görevden düşürdüğünü ve yerine kendisini tayin ettiğini beyan etti. 1905 yılında Mathers Cemiyete zarar verdiğini ve kişiliğine karşı ağır karalamalar yönelttiği gerekçesiyle Crowley'i Cemiyet’ten kovdu. Crowley'nin tepkisi Equinox adında yılda iki kez çıkarılan bir yayınında Altın Şafak Cemiyetin gizli dokümanları açıklamak oldu. Crowley daha sonra, Altın Şafak öğretilerini içeren kendi cemiyeti Gümüş Yıldızı (A.A.) kurmuştu. Ayrıca sonradan başkanı olduğu Alman asıllı O.T.O. (Ordo Templi Orientis, Doğu Tapınakçılar Cemiyeti) isimli diğer bir cemiyetin "cinsel maji" öğretilerini ön plana alarak ün salmıştı.

Kendisi Mason olduğunu iddia etse de, Crowley hiçbir zaman muntazam bir Mason teşkilatına üye olmamıştır. Kendilerine Mason diyen bazı kuruluşlara üye olduğu doğrudur ama, bu kuruluşların hiçbirisi İngiltere Büyük Locası ve diğer muntazam Büyük Localar tarafından tanınmamaktadır. Kendi iddialarında yer alan üyelikleri şunlardır:

- Meksika, Don Jesus Medina Skoç Riti, 33°.
- 17 Aralık 1904’te Paris Grande Loge Nationale Francaise tarafından 1899 yılında kurulan No. 343 Anglo-Saxon  Locası, 3°
- 'Cerneau' Skoç Riti, 33°
- Memphis/Misraim Riti, 90°/95°.

Otobiyografisinde Masonluk hakkında bazı yorumlar yapmıştır. Ancak hiçbir zaman gerçekten Mason olmadığı ve Masonluk tarihi, gelenekleri ve kuralları hakkında aslında hiçbir bilgisi de olmadığı için, yazdıkları adeta bu durumun ikrarı olmuştur. Dahası, kendi fikri olarak ortaya sürdüğü, ancak aslında uzun yıllardır ortada dolaşan iddialar da (Crowley’in büyük iştahla ele aldığı konuların başında Masonik sembollerin phallic (yani penisle ilgili) kavramlarla izah edilmesi vardır.), Crowley bu konuları ele almadan onlarca yıl önce Pike ve Mackey gibi yazarlar tarafından çürütülmüştür.

Alaister Crowley’i biraz daha iyi tanıyabilmek için, 1934 yılında aleyhine açılan bir davaya bakmakta olan Hakim Swift’in, hakkında söylediklerini aktarmak istiyorum:

Kırk yılı aşkın bir süredir şu veya bu yetki ile yasaların tatbiki ile uğraşmaktayım. Şu ana kadar akla gelebilecek her türlü sapıklığı bildiğimi düşünmekteydim. Düşünmekteydim ki habis ve kötü olan herşeyin şu veya bu zamanda benden önce üretilmiştir. Bu davada şunu öğrendim ki bizler eğer yeterince uzun yaşarsak yeni birşeyler daha ögrenebilmekteyiz. Şimdiye kadar kendisini yaşayan en büyük şair olarak tarif eden bu adamın ürettikleri kadar sinsi, korkunç ve küffar ve mide bulandırıcı şeyler duymadım.

Hayatta tek kalan oğluna da Atatürk adını koymuştu. Ne var ki, özgeçmişi ile ilgili izlerini silen bu kişi ortadan kaybolmuştur. Bir Atatürk “hayranı” olan Crawley, 1945'te yayınlanan Oriflame adlı kitabında yer alan “Gone are the Ghosts and Gods (Gidenler Hayaletler ve Tanrılardır)” adlı şiirini Mustafa Kemal Atatürk'un anısına ithaf etmiştir.

Crowley'in en çok anıldığı fenomenlerden birisi de, 2. Dünya Savaşında Nazi Okültislerine karşı yaptığı söylenen büyülerdir. Bakire ve çocuk kurban ederek yaptığı söylenen büyüler ile Nazilerin Britanya adasına yaklaşmasını engellediği söylenir. Fenomenin ilginç yanı, bunu İngilizlerin değil, Almanların iddia etmesidir.

Aleister Crowley'in 1947'de Hastings'de öldü. Son günlerinde büyük dozlarda uyuşturucu kullanıyordu. Cesedi dört gün sonra yakılırken, başucunda istediği gibi kitaplarından bölümler okundu.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2011, 01:49:48 öö Gönderen: dogudan »
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Şubat 01, 2011, 12:12:13 ös
Yanıtla #4

Mr. Crowley, what went on in your head? (Mr.Crowley, kafandan neler geçiyor)
Oh, Mr. Crowley, did you talk to the dead? (O Mr.Crowley, ölülerle mi konuşuyorsun)
Your life style to me seemed so tragic (Yaşam tarzın bana çok trajik geliyor)
With the thrill of it all (Ve bunun yarattığı heyecanla)
You fooled all the people with magic (Bütün insanları büyüyle kandırdın)
Yeah, you waited on Satan's door (Evet sen Şeytan’ın kapısında bekliyorsun)

Eklemeyi unuttum. Ozzy Ousborn’un meşhur şarkısı Mr. Crowley ’de bahsedilen Mr. Crowley bu Crowley’dir. :)

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2011, 01:49:17 öö Gönderen: dogudan »
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Şubat 01, 2011, 12:29:37 ös
Yanıtla #5
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 879
 • Cinsiyet: Bay

Atatürk e yazmış olduğu şiirin türkçesi var mi sizde ?
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2011, 01:48:56 öö Gönderen: dogudan »


Şubat 01, 2011, 12:41:33 ös
Yanıtla #6

Kaydetmemiştim, tekrar bulmaya çalıştım. Imarım hatalı bilgi olmaz.

gone are the ghosts and gods,
fear's strangled emerods,
thought's spider snares;
dead are the craven creeds;
truth demands noble deeds,
all free man dares.

men, be your own recourse!
waste not your fire and force
in fatuous prayers!
better, come cannily
down on the enemy,
set them to theirs

free from the bogie faith,
false fear and wastrel wraith,
from shame and guilt,
rise, in thine own self-awe,
live to the living law:
do what thou wilt!

to the memory of
mustapha kemal pasha ataturk:
for my old friend and pupil
major-general john charles
frederick fuller
and my son aleister ataturk.

Türkçeye çevrildiğini zannetmiyorum.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2011, 01:48:29 öö Gönderen: dogudan »
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Şubat 01, 2011, 01:20:12 ös
Yanıtla #7
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Mustafa Kemal, .u başlık altında açılmış olan soruya pek ayrıntılı bir yanıt vermiş. Konu benim pek fazla ilgimi çekmiyor aslında ama umarım zoruyu soran Sayın Waldow beklediğinden de fazlasını bulmuştur.

Ancak bu arada niçin konu dışı lâflar edilir, niçin belli birtakım öszler çiklet çiğner gibi yinelenerek ara yerde anımsatmalarrda bulunulur, bunu anlamakta güçlük çekiyorum doğrusu.

Sayın Waldow, Aleaster Crawley'in mason olup olmadığını sormuştu;  Anglosakson Masonluğunu'nun tutumu ve tanımlayışı uyarınca bir muntazam mason örgütünün üyesi olup olmadığını değil. Ufak tefek ayrıntılar bir yana bırakılacak olursa, ha muntazam denilen Masonluk olmuş ha denilmeyen; fark etmez. Aleister Crawley, Masonluğa girmişse, bu muntazam denilen Masonluk da olabilirdi; onun için bir şey değişmezdi.

  
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2011, 01:47:38 öö Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
7 Yanıt
8983 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2016, 12:10:38 öö
Gönderen: park10
39 Yanıt
43275 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2017, 11:19:30 öö
Gönderen: gfeenatre
Atatürk Mason muydu?

Başlatan bilmeliyimgalilei « 1 2 » Masonik Kitap Tanitimlari

13 Yanıt
15050 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 30, 2008, 02:30:04 ös
Gönderen: bilmeliyimgalilei
21 Yanıt
26655 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 03, 2013, 02:11:33 öö
Gönderen: NOSAM33
4 Yanıt
6050 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 02, 2009, 03:23:38 öö
Gönderen: quadriga
1 Yanıt
4387 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 02, 2012, 09:44:23 öö
Gönderen: ERDEM ATALAY
4 Yanıt
7306 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 08, 2011, 04:51:49 ös
Gönderen: shakespeare
6 Yanıt
12748 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 19, 2017, 11:51:37 ös
Gönderen: karahan
Atatürk mason muydu?

Başlatan ES « 1 2 ... 9 10 » Turkiye`de Masonluk

93 Yanıt
106289 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 14, 2012, 01:30:50 öö
Gönderen: NOSAM33
14 Yanıt
17161 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 15, 2020, 06:49:05 ös
Gönderen: Novayst