Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MAKALE/ KONFERANS  (Okunma sayısı 4149 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 22, 2011, 12:29:47 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygıdeğer Forum üyeleri,

Kafamda şekillenen bir fikir üzerine sayın MASON' a bir ileti gönderdim. Kendisi fikrimi beğendiğini ve bunu forumda bütün üyelere duyuyarak hem diğer yöneticilerin hemde siz değerli üyelerin görüşlerine açmamın uygun olacağını söyledi. Katkılarınız bu fikrin hayata geçmesi konusunda önemli bir faktör olacaktır. Evet bu forum Masonlar tarafından kurulmuş ve onlar tarafından yönetilen bir forumdur. Fakat bir harici forumudur. Bu foruma en çok ihtiyacı olan , bu konuyu derinlemesine öğrenmek isteyen biziz. O halde forumumuzu geliştirmek ve zenginleştirmek adına elimizi taşın altına sokmalıyız. Fikir/ önerim aşağıdadır.

Bir süredir gerçekleştirdiğim roportaj serisini biliyorsunuz. Bu serinin üyelerimiz ve yönetimimiz tarafından  beğenilmesi ve takdir görmesi beni çok mutlu ediyor, gururlandırıyor. Bu girişimimin forumumuza kattığı renk ve katkı beni gerçekten mutlu ediyor. Bunu gelen iletilerden anlıyorum. Bunu bir böbürlenme olarak algılamayın lütfen. İyi , doğru ve güzel bir şey yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Fakat bu iletiyi göndermemin sebebi bunları anlatmak değil.

Bu roportaj serisi benim bir şeyi fark etmeme sebeb oldu. Forumumuzun sosyalleşme açısından bazı eksiklikleri var. Belki bu roportaj serisinin ilgi görmesinin sebeblerinden biri de budur. Evet, forumumuz, üyelerinin düşüncelerini rahatça ve özgürce paylaşabileceği bir ortamı sağlıyor. Evet gerçekten bilgili ve kültürlü üyelerimiz var. Fakat resmin bütününe baktığımız da forum üyelerinin pek azının katılımını görüyoruz. Konuları açanlar ya yönetimimizden oluyor, ya da belli başlı birkaç isim. Üyelerimizin ekserisi açılmış olan konular üzerinden yorumlar yapmak, cevaplar vermek cizgisinden daha öte gitmiyor, belki de gidemiyor. Forumumuzun üye sayısı göz önünde bulundurulduğunda aktif katılımın çok az olduğu görülüyor. Bana göre bu potansiyel daha çok üyenin proaktif bir hale getirilmesi ile daha verimli kullanılabilir. Bu forumumuzu daha canlı ve verimli bir hale getirir düşüncesindeyim. Roportajlarıma üyelerimizin ilgisini referans olarak kullanıyorum.

Peki neler yapılabilir? Bu iletiyi yazmamın da sebebi bu ,benim bir önerim var.

Her ay bir üyemiz daha önceden belirlenmiş bir konuda bir makale yazsın. Bunun işleyişi şu şekil de olabilir:

1- Bu konu hakkın da bir başlık açılır.
2- Bu bütün üyelere duyurulur.
3- Her ayın sonun da değişik birkaç konu belirlenir ( konu herşey olabilir) ve bu konulardan herhangi biri üzerine makale yazmak isteyen üyelerden talepleri alınır.
4-Yönetim bu seçenekler içerisinden seçtiği konuyu ve seçtiği üyeyi gelecek ayın sonun da o konu hakkın da bir makale yazmak (sanal bir konferans vermek) konusunda görevlendirir.
5- Üye bir ay boyunca araştırmalarını yapar ve kaynaklarını da belirterek makalesini yazar ( konferansını verir).

Bunun forumumuz için çok faydalı ve canlandırıcı olacağını düşünüyorum. Fikir geliştirilebilir.

Bu forumda bulunmayı çok seven ve bundan büyük bir mutluluk duyan forumumuzun daha da gelişmesini samimiyetle isteyen bir üyesi olarak önerim budur. Katkılarınızı ve önerilerinizi rica ediyorum.

Saygılarımla.

enelsır

Nisan 22, 2011, 01:08:56 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın enelsır, sanırım form yöneticileri konuyu değerlendireceklerdir.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 22, 2011, 06:06:14 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın enelsır yine güzel bir fikirle ortaya çıkmış ama malesef diğer üyeler kendisi kadar calışkan ve azimli değil. Bunu zamanla kendiside görecektir. O yüzden bu fikir olsada kimsenin verilen odevi yapacağını sanmıyorum. Sevgilerimle.
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Nisan 22, 2011, 12:52:00 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Enelsır,

Fikriniz, tartışılmaya ve üstünde durulmaya değer.Üstelik, forumu canlı tutacağı da aşikardır.Sistemli ve  birikimli bir çalışma gerektireceği için; iyi bir planlama ve düzenleme lazım gelmektedir. Tüm bu konularda yanınızda olduğumu ve yardıma hazır olduğumu belirtmek isterim.

Saygılarımla

Nisan 22, 2011, 01:05:02 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkür ederim sayın Nomen est omen. Yardımcı olacağınıza hiç şüphem yok. Ayrıca konu hakkında siz yöneticilerin daha çok katkı yapması bu fikrin olgunlaşması açısından çok faydalı olacaktır. Sizin aracılığınızla yöneticilerimiz ve forumda aktif olan üyelerimiz bunu bir çağrı olarak kabul etsinler.

saygılarımla.
enelsır

Mayıs 01, 2011, 12:26:15 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

bence bu konuları reel de görusmemız daha mantıklı olur toplantı tarzında dostuluklarımızı daha ileri seviyelere taşıyarak daha isimlerimizi bile bilmiyoruz yüz yüze görusmek en faydalı şeydir saygılarımla

Mayıs 01, 2011, 11:46:09 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın felluce34,

Forum üyelerinin yüz yüze görüşmeleri konusunda bir öneri yanılmıyorsam forum da daha önce ortaya atılmıştı. Ben bu konu başlığını forumumuz da aktif katılımı arttırağını ve belli konular da söyleyecek çok şeyi olup da uygun başlık bulamamak ve belki de diyer üyeler tarafından gereksiz bulunmak endişesini ortadan kaldırarak paylaşabilecekleri bir yol olabileceğini umarak açmıştım. Çok da önemsediğim bir öneriydi ( hala da öyledir). Hem üzerinde ciddi bir araştırma ve çalışma gerektireceği için , bize bilgi dışında da çok şey katacağına inanıyorum.

Fakat bu önerinin hayata geçmesi için forum üyelerinin göstereceği ilgi çok önemliydi. Ben umduğum ilgiyi gördüğünü söyleyemem. Sebebi ile ilgili de bir fikrim yok.

İletinize bu konu başlığına uymayan bir dilekte bulunarak katıldığınız için sizi tenkit etmek için cevap vermiyorum. Bilakis , benim için küllenmekte olan bir ateşi tekrar canlandırdığınız için size teşekkür etmek için yazıyorum. Bana bu konu başlığını canlı tutmak için yardımcı bile oldunuz :). Teşekkür ederim...

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2011, 11:48:35 ös Gönderen: enelsır »
enelsır