Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gul ve Hac  (Okunma sayısı 9120 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 22, 2011, 08:39:01 ös
  • Ziyaretçi

"Gül ve haçı bir araya getirebilmek, yüksek aydınlanma derecelerinin asıl hedefidir.''
« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2011, 01:19:36 öö Gönderen: Noah »

Temmuz 22, 2011, 10:25:51 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. karaimzvi,

Bu yazdiginiz cumle sizin dusunceniz mi, yoksa bir referanstan mi aktardiniz?

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Temmuz 22, 2011, 11:46:39 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sn. karaimzvi,

Bu yazdiginiz cumle sizin dusunceniz mi, yoksa bir referanstan mi aktardiniz?

Sevgi ve saygilarimla

Sn Noah,

Şahsi sözüm değil tabiki, lakin bu Üstadlarımdan öğrendiğim ve  benimsediğim güzel bir öğretidir.

Temmuz 23, 2011, 12:41:28 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. karaimzvi,

Ustadlarimdan kastiniz kim rica etsem soyleyebilir misiniz? Ayrica bahsini ettiginiz Gul Hac Sapitri (Rose Croix Chapter) sadece Skoc Ritinin ABDdeki 4 Vucudundan birisidir. Yani Masonluk icin oyle inanilmaz bir hedef degildir. Ana hedef ise hic degildir. Yuksek derece olarak nitelemissiniz ancak Skoc Ritindeki veya York Ritindeki herhangi bir derece 3. Derece olan Usta Mason dan daha yuksek degildir. Sadece felsefi derecedir, herhangi bir hiyerarsi soz konusu degildir. Bilgilerinize..

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Temmuz 23, 2011, 01:12:38 öö
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Iletiler ilgili konuyla alakasiz olduug icin konu bolunmus ve tasinmistir. Bilgilerinize..

Temmuz 23, 2011, 01:41:03 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin karaimzvi,

Size onerim, bir kaynaktan alinti yaparken, kaynagi belirtmeniz. Bir de, su meshur Ustadlarinizdan duydugunuz herseyi, kabullenmemeniz. Masonluk, mistisizm ekollerinin aksine, akilciligi on plana cikaran bir ogretidir. Sizde gozlemledigim "Ustadlarin ogretilerine kendini kayitsiz sartsiz teslim ile kabullenme" turu diger bazi mistik akimlardaki yaklasima pek fazla prim vermez. Modern Masonluk, tam olarak o teslimiyatci yaklasimin ve ondan faydalanan kurumlarin mutlak hakimiyet kurdugu caglarin sonunu mujdeleyen Ronesans ve Aydinlanma yuzyillarinin mamuludur.

Masonlukta Ustadim kelimesinin kullanimi da, bu anlamda mistik okullardaki Ustadim kelimesinin kullanim sebebinden farklidir. Mason, saygi ile, tapinma veya boyundurugu kabul etmek arasindaki farki cok iyi bilir. Her Mason'a, hayatindaki her asamada ve iliski kurdugu her kurum ve kisi karsisinda, dimdik durmasi gerektigi anlatilir.

Bir de su konu var. Benim veya tanidigim Kardeslerimin hicbiri "Gül ve haçı bir araya getirebilmek'' turu bir asil hedef sahibi degiller. Acikcasi ben bunun anlamini bile bilmiyorum. Siz, belli ki biliyorsunuz. Aksi takdirde, bilmediginiz bir seyi biliyor gibi bu sekilde one surmeniz, herhalde hata olurdu.

Dolayisiyla bu konuyu acarsaniz sevinirim. Gul nedir? Hac nedir? Bunlarin ayri durmasi ve bir araya getirilmesi ne demektir?

Hosgorulu olabilmek guzel bir erdem. Ancak hosgoru, yanlis bir sey goruldugunde ses cikarmamak kesinlikle degil. O yuzden bu iletiyi gondermek durumundayim, umarim hepimize bir faydasi dokunur.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Temmuz 23, 2011, 01:54:02 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Fikirlerimin temeli "Fama Fraternitatis" kaynaklıdır...

Temmuz 23, 2011, 02:00:49 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sn Noah,
3. dereceden sonraki her Mason'un Gül-Haç şövalyesi olabileceğini belirtmişsiniz lakin Türkiye'deki Gül-Haç şövalyelerinin tamamı 33. dereceli Masonlardır...
Saygılar
« Son Düzenleme: Temmuz 23, 2011, 02:14:58 öö Gönderen: karaimzvi »

Temmuz 23, 2011, 02:12:09 öö
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. karaimzvi,

Oncelikle Eureka Kardesimin yazdigi yaziya bayildigimi ve kendisini butun Kardeslerimin ve uyelerimizin onunde tebrik ettigimi belirterek baslamak istiyorum mesajima.

Ben Profilimden de anlayacaginiz uzere Skoc Ritindeki calismalara da katilan bir Masonum ve ABD Kuzey Jurisdiksiyonu Cleveland vadisinde Eski ve Kabul Edilmis Skoc Ritinde calismalarimi 32. Derece olarak devam ettiriyorum. Yani bu su demek oluyor, sizin bahsettiginiz Gul Hac Sapitirindeki calismalara da vakifim. Yanildiginiz nokta zaten su, 33. Dereceler sadece Gul Hac sovalyesi olabiliyor demissiniz. Yanlis. EKSR'inde 18. Derecedir Gul Hac sovalyesi. 33. derece ile bir alakasi yoktur, ancak 33. dereceye gelebilmek icin 18 den gecilmesi gerektigi icin 33. dereceler ayni zamanda gul hac sovalyeleridir. Yani 18. derece Skoc Riti uyesi olan bir Mason Gul Hac sovalyesi unavanina sahip olacaktir.

sevgi ve saygilarimla,

P.S. Ustadlarinizin kim oldugunu bizlerle paylasirsaniz sevinirim

Temmuz 23, 2011, 02:18:17 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sn. karaimzvi,

Oncelikle Eureka Kardesimin yazdigi yaziya bayildigimi ve kendisini butun Kardeslerimin ve uyelerimizin onunde tebrik ettigimi belirterek baslamak istiyorum mesajima.

Ben Profilimden de anlayacaginiz uzere Skoc Ritindeki calismalara da katilan bir Masonum ve ABD Kuzey Jurisdiksiyonu Cleveland vadisinde Eski ve Kabul Edilmis Skoc Ritinde calismalarimi 32. Derece olarak devam ettiriyorum. Yani bu su demek oluyor, sizin bahsettiginiz Gul Hac Sapitirindeki calismalara da vakifim. Yanildiginiz nokta zaten su, 33. Dereceler sadece Gul Hac sovalyesi olabiliyor demissiniz. Yanlis. EKSR'inde 18. Derecedir Gul Hac sovalyesi. 33. derece ile bir alakasi yoktur, ancak 33. dereceye gelebilmek icin 18 den gecilmesi gerektigi icin 33. dereceler ayni zamanda gul hac sovalyeleridir. Yani 18. derece Skoc Riti uyesi olan bir Mason Gul Hac sovalyesi unavanina sahip olacaktir.

sevgi ve saygilarimla,

P.S. Ustadlarinizin kim oldugunu bizlerle paylasirsaniz sevinirim

Sn. Noah,
Ben Türkiye'deki Şövalyelerin tamamı 33. dereceden Masonlardan oluşmaktadır demiştim.