Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hz. İsa hangi dine mensuptur?  (Okunma sayısı 128631 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 23, 2011, 10:47:05 ös
Yanıtla #100
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Neden bu yaratıcı bütün elçilerini sadece ortadoğudan ve İbrahim(abraham) soyundan seçiyor acaba? İbrahim dahil Kuranda adı geçen 23 peygamber neden hep aynı soydan geliyor, bu işte bir tuhaflık yokmu sizce?

toplumda çok dillendirilen ama yanlış varsayımlı bir sorudur bu.Hayır öyle değildir aksine tam tersi açık açık ayeti bile var elçi yollamdığım kavimlerden sorgu istemeyeceğini bildirir yani dünyanın her bölgesine muhakkak bir elçi gitmiştir.ortadoğudakiler genelde en bilinenleridir.

"açık açık ayeti bile var" demekten kastettiğiniz Kuran ise, kesinlikle yanılıyorsunuz Sayın Karahan! Semavi yaratıcı, bütün elçilerini İmrahimin soyundan seçmiştir ve sadece ortadoğuya göndermiştir.  Aksi bir durum sözkonusu bile değildir..!
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Kasım 24, 2011, 10:29:50 öö
Yanıtla #101
  • Aktif Uye

Yehova Şahitleri bu konuda görüşleri şu şekilde bildiriyor.Hz. İsa hristiyanlığı yaymaya başlamadan önce kendisi ve ailesi yahudi idi.Bu konuda mason olan olmak isteyen ve masonluğu araştıran arkadaşlarımın görüşleri ne şekildedir bilmiyorum.Sadece yeri gelmişken böyle bir yorumu foruma göndereyim dedim.Ayrıca bedenen olmasa da ruhen dünyada yaşayan ilk insanın hz. isa olduğu kabul edilir.Sonuc itibari ile hz. isa'nın mensub olduğu din yahudilik imiş.Ne derece doğrudur bilmiyorum.Bir görüş.

foruma saygılarımla.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Şubat 09, 2013, 07:44:02 ös
Yanıtla #102

Hz. Isa bir dine mensup degildir, cunku Hz. Isa zaten dinin kendisidir.

Ama klasik anlayisa bakacak olursak Hz. Isa'nin dini Museviliktir.

Ancak bu Musevilik revize edilmis bir Museviliktir elbette.

Dedigim gibi Isa gunahsizdir ve vahiyi bunyesinde bulundurur, bir diger baslikta dedigim gibi o zaten Tanri'nin kuzusudur ve herhangi bir dine mensup degildir, cunku dinin kendisi zaten odur.

Umarim anlatabilmisimdir.

Esenlikler,
Laus Deo.

Bunun  üstüne söz söylemem. Söz bilmediğimden değil geriye birşey kalmadığından. Esenlikler dilerim.
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Şubat 09, 2013, 08:12:38 ös
Yanıtla #103
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hz. Isa bir dine mensup degildir, cunku Hz. Isa zaten dinin kendisidir.

Ama klasik anlayisa bakacak olursak Hz. Isa'nin dini Museviliktir.

Ancak bu Musevilik revize edilmis bir Museviliktir elbette.

Dedigim gibi Isa gunahsizdir ve vahiyi bunyesinde bulundurur, bir diger baslikta dedigim gibi o zaten Tanri'nin kuzusudur ve herhangi bir dine mensup degildir, cunku dinin kendisi zaten odur.

Umarim anlatabilmisimdir.

Esenlikler,
Laus Deo.

Bunun  üstüne söz söylemem. Söz bilmediğimden değil geriye birşey kalmadığından. Esenlikler dilerim.

Alıntının alıntısına ilk kez yazıyorum itirazım olan kabul etmediğim yönler var ama ilk alıntıdan oda.
Hz.isa herhangi bir dine mensup değildir oda tıpkı diğer peygamberler ne yaptı ise onu yapmakla görevli idi ve sadece onu yaptı.
Doğrudur isa nasıralı isa yahudidir ve musanın sözünü tamamlamaya gelmiştir.İsa ile revize olmuştur tıpkı hz.muhammedinde isayı revize ettiği gibi.
Bizim inancımıza göre kimin günahsız olabileceğine ancak allah bilir ve karar verir bir peygamber uyarıcıda olsa tıpkı diğer insanlar gibi bu dünya için ve içinde yaşamışlar tıpkı diğer insanlar gibide yaşayarak hayatlarını tamamlamışlardır.

Yani bir garantileri yoktur.Hristiyanlık inancındaki şu kluzu hikayesine bayılırım doğrusu ama ben şahsen ayrımcı bir allahı düşünemiyorum bile,örneğin islamdada hz.muhammed için ben kainatı senin için yarattım diyorlar.Bizimki daha fazla kuzumu ne?Hz.isa ruhen nasıl dünyada ilk yaşar ademin ruhu reankarne ola ola her peygamberde zuhur ettı demek gibi bir şey bu.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Şubat 09, 2013, 09:15:48 ös
Yanıtla #104
  • Uzman Uye

Hz.İsa Yahudi olarak doğmuş,Yahudi olarak ölmüştür.

Başka bir din oluşturma iddiası da yoktur;Hz. Musa'nın getirdiği dini tamamlamak için geldiğini savunmuştur.

Hırıstiyan'lık dinini inşa eden,İsa'yı bile görmemiş olan tıpkı İsa gibi Yahudi olan Aziz Pavlus'tur.

Bu konunun tartışılması bile abestir;zira,tarih bunu söyler,İncil'i bilen herkes de bunu bilir.

Enerjimizi boşuna harcamıyalım,isterim.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 09, 2013, 09:21:11 ös
Yanıtla #105
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hatta hz.isanın hristiyanlık kelimesinden bile haberi yoktur tıpkı musanın yahudilikten haberinin olmadığı gibi.İsanın kuzuluk hikayesi ise ona atfedilmiş bir sunumdur sadece.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 09, 2013, 11:00:53 ös
Yanıtla #106

Hep sunu soyluyorsunuz Jesus hangi dine mensuptur peki ; Hangi dine mensup degildir ?
Ne gündüz uçan oktan,

Mayıs 09, 2013, 11:18:14 ös
Yanıtla #107
  • Seyirci
  • Uzman Uye

hristiyanlık dinine mensup değildir hz.isa

EDMUND BURKE

Mayıs 09, 2013, 11:23:36 ös
Yanıtla #108

Ne gündüz uçan oktan,

Mayıs 09, 2013, 11:33:49 ös
Yanıtla #109
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Daha ne olsunki şaşırdınız sanırım tabi o söz bence ve inandığım hali ile.
Peygamberlerin görevi zaten din getirmekmidirki? yoksa tebliğmidir?

EDMUND BURKE