Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hz. İsa hangi dine mensuptur?  (Okunma sayısı 128986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 10, 2013, 12:39:17 öö
Yanıtla #110
  • Ziyaretçi

Hristiyanlık kelimesi İsa öldükten yıllar sonra Antakya'da türetilmiştir, bu İncil'in Elçilerin İşleri kısmında yazar. İsa'nın takipçilerine buradaki karardan sonra Hristiyan denmeye başlanmıştır. Hristiyanlık ise şeklini yine İsa'dan sonra Pavlus'tan başlayarak 300'lerdeki konsüller sonucunda almıştır.

Yani Hristiyanlık ismini de cismini de İsa'dan sonra kazanmıştır.

İsa'ya gelirsek, İsa yasa denilen, Tora denilen, Tevrat denilen Musa'nın şeriatına uyan, dinin zahirine uyan fakat dinin bâtınını yaşayan ve bunu önplana çıkaran bu yüzden de sûfilerce tasavvufun kalbi olarak anılan bir zat olarak Yahudice yaşayan bir zattır.

Dışlandıkları için farklılaşmıştır İsa ve havarileri. Mesela İsa ve havarileri cumartesi günü ibadet etmiştir diğer Yahudiler gibi. Yani bir fark yoktur. İsa sadece dinin ruhunu hatırlatmıştır çevresine. Dinin hikmetinden haber vermiştir. Fakat dışlandıkları için mesela pazar günleri toplanmaya başlamışlardır. Yani farklılıklar böyle dışlanarak başlar.

İsa a.s. Musa'nın a.s. yasasına uyan, bir Yahudi'dir, bir peygamberdir.

Saygılarımla.

Mayıs 10, 2013, 07:48:15 öö
Yanıtla #111
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu üzerinde bu Forumda daha önce o kadar çok durduk ve öyle geniş tarihsel anlatımlar yaptık ki, onları yinelemenin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Kimileri İsa hakkında bir şey yazarken, hem doğruları hem doğruymuş gibi kulaktan dolma bilgiler yazıyor.

Anlaşılamayan ya da beni blmediğim için anlayamadığım  şeyler de yazılıyor:  "a.s. Musa'nın a.s. yasas" gibi... Bilgisizliğime verin lütfen:  Hangi Musa'nın hangi yasası bu? Ne demek bu "a.s."?

İsa'nın Yahudi olduğu doğru da, önce hangi aileden gelme olduğunu, sonra hangi tarikatın hangi nitelikte bir inisiyesi olduğunu anlatmak gerek ki, kimliği açıkça ortaya çıksın.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 10, 2013, 07:18:13 ös
Yanıtla #112
  • Ziyaretçi

Sanırım İslami kültürden haberiniz yok, belli ki araştırmamışsınız, a.s. aleyhisselam demektir ve peygamberlere saygı ifadesidir, selam üzerinize olsun mânâsında.

İsa'nın a.s. bir tarikattan gelmesi ise bir ayrıntıdır. Esseni tarikatı. Ferisiler vardır, onlar daha şekilcidir, Esseniler daha batıni yaklaşır dine, vs. vs. bunlar ayrıntı.

Ayrıca İsa ve havarilerinin durumu da zaten bir dini durum değil tarikatvari bir durumdur. Yahudiliğin bir tarikat gibi ortaya çıkmışlardır. Ayrı bir din iddiası yoktur, nitekim "ben tamamlamaya geldim" der İncil'de İsa.

Musa'nın a.s. yasasına gelirsek. Hristiyan, Yahudi terminolojisinde kullanılır bu tabir. Yasa=Tora=Tevrat... Fark etmez, aynı şeydir. Tevrat Arapça, Tora İbranicedir. Yahudiler Tora der. Tora Eski Ahit'in ilk beş kitabıdır. 10 Emir üzerine kuruludur. Bir sene boyunca Tora okunarak tamamlanır havralarda falan filan. İsa da bu yasaya uyan bir Yahudidir fakat yasanın hikmetini bildiğinden, batıni yaklaştığından yorumları Ferisilerce idrak edilememiş ve İsa dışlanmıştır. Hikâye bundan ibarettir.

Nitekim tüm peygamberler tamamlamaya gelmiştir, hiç biri yeni bir din getirmeye, yeni bir şey söylemeye gelmemiştir.

Zaten filozoflar ile peygamberler arasındaki fark budur. Her bir filozof kendinden öncekini reddeder ve yeni bir şey söylediğini iddia eder fakat her bir peygamber ise kendinden öncekini tasdik eder.

Saygılarımla.

Temmuz 04, 2013, 11:19:30 ös
Yanıtla #113
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yahudi olmayan peygambermi var sorusuna şiddetli itirazım var hemde alabildiğine çok var.Sn.LOUS DEO BUNU NASIL ATLADI ANLAYAMADIM.Hz.ibrahim yahudimidir peki sorarım kendisine,yada hz.musa için ne diyecek musa yahudimidir?Hz.muhammed yahudimidir,nuh yada şit peygamber,yahudilik kavramı çok sonralara ait bir dinle değil bir kabile bir toplumla alakalı bir sözcüktür yahudi.Bir toplumu tanımlamak için kullanılan sonrada o toplum tarafından musanın vahyettiklerine verilen isimdir.

Lous eo nun söylediği zeitgeist belgeseline göre eksik kalıyor orada yanılmıyorsam 5 tane isa figürü vardı.

Aslında hem hz.isa için hemde hz.musa için şu soru sorulmalı bence hz.musa allah emirlerini israiloğlu kavmine vahyetmeye başladığı zaman yahudiliği bir din tanımı olarak hiç kullanmışmıdır ey israiloğulları size getirdiğim dinin adı yahudiliktir demişmidir yada hz.isa yaşadığı süre içinde hristiyan tanımından hiç haberi varmıydı.

Bunlar bu 2 peygamberinde kendi iradeleri dışında gelişen olaylar.
Yahudi derken yahudi ırkındandır deniyor yani millet olarak yahudidir diyor. İnançlarının durumu ayrı bir mevzu ama hikayesini bildiğimiz peygamberlerin hepsi yahudi milletine soyca bağlıdır. Hz.Muhammed dahi sonradan araplaşanlar sınıfına sokulur arap bilimcilr tarafından. (hz. ismailden dolayı)

Temmuz 04, 2013, 11:31:11 ös
Yanıtla #114
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hz. İsa hangi dine mensuptur ?

Bu soruyu sormadan önce açıkça şunu anlamamız gerekir. İsa'nın açıkça ve kelimelerle bir Hristiyan dininden bahsetti mi ? Neden doğrudan İsa'nın hangi dine mensup olacağını düşündünüz ?

Şunu düşünmeniz gerekir. İsayı hangi din benimsemiştir.

Saygılar.
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Temmuz 05, 2013, 12:11:13 öö
Yanıtla #115
  • Ziyaretçi

İsa a.s. Musa'nın a.s. yasasına uyan, bir Yahudi'dir, bir peygamberdir.

Saygılarımla.

Mesih'in bir yahudi olduğu bilinen bir gerçekliktir,ama yapmaya çalıştıkları hayli bir tartışma konusu olacaktır diye düşünüyorum Sayın Kaan

İsa dağdaki  vaazında şöyle der: "Kutsal Yasa'yı ya da peygamberlerin sözlerini geçersiz kılmak için geldiğimi sanmayın. Ben geçersiz kılmaya değil, tamamlamaya geldim (Matta 5:17) der.

Mesela recm cezası yahudilerin MUSA 'dan örnek aldıkları bir cezalandırma sistemi olduğu İnanlılarca kabul edilen bir şeydir(yahudiler buna nasıl bakıyorlar onu bilmiyorum ) çünkü incilde

şöylesi bir örnek mevcuttur

Din bilginleri ve Ferisiler ,zina ederken yakalanmış bir kadın getirdiler.Kadını orta yere çıkararak İsa'ya "öğretmen, bu kadın tam zina ederken yakalandı" dediler. "Musa , yasada bize böyle kadınların  taşlanmasını buyurdu , sen ne dersin? derler .

Bu bir yasadır ama  Mesih  bu yasaya şöyle cevap verip uymamaktadır

"İçinizde kim günahsızsa ,ilk taşı o atsın!"(YUHANNA 7,8) der.

Burdan şu sonucu çıkarmak mümkün mü acaba , İsa tamamiyle Musanın yasasına uyan biri değildir ? Yada İncil'de verilenler birbirleriyle çelişmiyor mu ?  Çünkü Mesih bir yandan Yasa tamamlayıcısı olarak amacını açıklıyor , ama öbür yandan da Bazı belli yasaları etkisiz kılıyor , peki burda bir paradoks mu var yoksa Gerçekten de bazı yasalar yanlış işlenip de onlar mı düzeltiliyor.Aslında çok farklı sorularda sorulabilir.  Konu tartışılırsa soruları sorabiliriz ...

Temmuz 05, 2013, 10:04:18 öö
Yanıtla #116
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hz.İsa Hz.Musa'nın söylediği iddia edilen recm cezasına inansa idi aynı cezayı verirdi ,dikkat ediniz orada başka birşey söylüyor,buda recm cezasını hz.musanın önermediği gerçeğini ortaya çıkarır.Bu peygamberlerin hepsi tamamlaycı peygamberdir.daha önce burada ve hayatım boyunca heryerde söylediğim ve tartışmasını yaptığım şey isanın hristiyanlıktan musanında yahudilikten haberi yoktu.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 18, 2014, 11:36:58 öö
Yanıtla #117
  • Aktif Uye

bu kadar okudum ve anladığım tek şey bizler tanrının parçasıyız, dinler de insan ürünü.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Temmuz 13, 2014, 10:12:22 ös
Yanıtla #118
  • Ziyaretçi

İsa Mesih Yahudi ırkındandı. İsa Mesih Tanrının beden alıp aramızda yaşamış halidir. Adem ile Havva'nın başlangıçtaki günahı ile Tanrı'ya karşı başkaldırmış olan insanlara Tanrı öyle bir plan hazırlamalı idi ki başlangıçtaki bu günahın yükümlülüğünden kurtulup Tanrı ile paydaşlık kurabilelim. Kutsal Kitapta '' Günahın ücreti ölümdür.'' diye yazılmıştır. Bu fiziksel ölümden ziyade ruhsal bir ölümdür. Adem ile Havva Tanrı'yı dinlemeyerek insanı bu ölüme bırakmıştır. Ancak Tanrı bu ayrılığı ancak günahsız birinin ölümü ile tamamlamalı idi ki Ölüm yerine yaşam bulabilelim . Bu sebeple günahsız olan Tanrı bizleri sevdiği için insan oldu , alçaldı. Sadece bizleri çok ama çok sevdiği için. Bizimle eski paydaşlığına dönebilmek  için... Başlangıçtaki ilişkimize geri dönebilmemiz için. Tanrının doğru  ve gerçek müjdesini duymuş olanlar ise '' Ben İsa'ya inanıyorum'' diyerek kendilerini tanımlamaktadırlar. Tanrı ile paydaşlık bir din değildir. O yaşamın ta kendisidir.

Ayrıca İsa Mesih hakkında KULAKTAN DOLMA BİLGİLER ile yazılan her türlü düşünce hakkında da dua ediyorum. Tanrım onların da düşüncelerini gören ve bilendir.
İsa Mesih'in dediği gibi ''Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, bu size ne övgü kazandırır? Günahkârlar bile kendilerini sevenleri sever.''

« Son Düzenleme: Temmuz 13, 2014, 10:18:34 ös Gönderen: glory »

Temmuz 13, 2014, 11:52:54 ös
Yanıtla #119
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.glory

Hz.isa tanrının isada bedeb alıp aramızda yaşamış hali değildir bu apaçık uydurmadır.Tanrı işi gücü bırakıp isanın bedenine neden girsin sdebebi ne olabilirki?hristiyanlar neden buna inanma gereği duyarlar?ayrıca çokta adil değil.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo