Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nadir ve Zenit  (Okunma sayısı 7588 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 09, 2012, 06:32:08 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir açıdan bakıldığında bu iki sözcük, Nadir ile Zenit hiç de masonik değil.

Zaten o açıdan bakıldığında hangi sözcükler masonik ve salt Masonluğa özgü ki!... Binlerce sözcük ve terimin arasında belki birkaç tane gösterebiliriz.

İşin ilginç yanı birçok mason, Masonlukta bu iki sözcüğün kullanımına rastlamamış ols gerektir.

Burada yönlerden söz edeceğiz; coğrafi yönlerden...

Sanki dünya o eskiden varsayılmış olduğu gibiymiş ve Öklit geometrisi dünya yüzeyinde büyük boyutlar için de geçerliymiş gibi, geçerli olmasa da kolaylık olsun diye, dört asal yönü doğu, batı, kuzey ve güney olarak belirtiriz. Dünyanın neresinde olursak olalım geçerlidir bunlar.

Masonlukta da, bir mason mabedi dünyanın her neresinde olursa olsun, boyutlarının simgesel olarak doğudan batıya, kuzeyden güneye uzandığı söylenir.

İşte masonların genel olarak bildiği ya da alışagelmiş olduğu budur. Nadir ile Zenit pek ender olarak gündeme gelir; ancak işin yüzeyde bırakılmayıp uzay geometriye de geçilerek mabedin eni ile boyunun yanı sıra yüksekliğinden de söz edilecek olduğunda. Nitekim simgesel olarak bir mason mabedinin yüksekliği nadirden zenite kadardır.

Ne demek nadirden zenite?... En aşağı olandan en yukarı olana kadar demek.

Doğu, batı, kuzey ve güney… Hiçbirine ulaşamazsınız. Çünkü onların sonu yoktur. Söz o yöne gittikte o yön hâlâ vardır.

Ya nadir ile zenitin durumu?

Tamam zenit için aynı şeyi söyleyebilirsiniz. En yukarıda olana doğru gidilebilir de bunun sonu gelmez. Ancak en aşağıda olan işte orada, ayaklarımızın altındadır. Demek ki nadirden zenite olan boyut aslında buradan oraya olandır.

Sahi, öyle mi? Nadir burası mı? Biz en aşağıda mıyız?

Bunun yanıtını isterseniz siz verin. İster dinsel açıdan verin, ister yanıtınız bilimsel olsun, isterse felsefî.

Sanki nadiri anlamak çok daha kolay da zeniti anlamak zor gibi görünüyorsa da, aslında belki nadiri anlayailmek zeniti anlamaktan daha zor.

Masonlar da bu konuda kafa patlatıyor mu acaba?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 10, 2012, 03:21:24 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM böyle konu başlıkları açınca bir şey düşünüyorum. Masonluk hakkında konuşulacak, üstünde düşünülecek ne kadar da çok şey var! Bakın işte çok ilginç bir konu başlığı daha.

Ben bu konuda düşündüm.

Mason localarının boyutları üzerinden  çıkılacak bir simgesel yolculuk söz konusu değil mi?

Mesela " Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye" derken aslında bir merkezden ve o merkezinde mason locası yani tam bulunduğumuz yer olduğu anlatılmaya çalışıyor olabilir mi?

Ya da başka bir anlatımla, asıl merkezin kişinin kendisi olduğu, her şeyin bu merkezde yani kişinin kendisinde olup bittiği yapılacak ne varsa burada yapılacağı, değişecek bir şey varsa değişimin buradan başlayacağı vurgulanmak isteniyor olabilir mi? Her masonun kendi ham taşını kendisinin yonttuğunu, dışarıdan istediği kadar yardım alırsa alsın asıl işçiliğin kendisine düşeceğinin kaçınılmaz olduğunu düşünürsek, bu pek de aklıdan uzak bir bakış açısı değil sanırım.

Peki bu bakış açısıyla " Nadir ve Zenit " nasıl yorumlanır? "Zenit" zaten sonsuz bir ölçüye işaret ettiği için anlamak daha kolay. Fakat "Nadir" üstünde durmaya ve düşünmeye değer bir konu. Üstelik beyin fırtınasına da olanak sağlıyor.

Şimdi, "Nadir" yani en aşağıda olan. Burası neresidir? Bir yer midir? Bir durum mudur? Her ne olursa olsun Nadir bizzat bizim bulunduğumuz yer olmalıdır. Biz kendimizi ne kadar geliştirip, ne kadar ilerliyor olursak olalım, bulunduğumuz yer hep " Nadir" dir. Öyle olmalıdır. Çünkü biz kendi gelişimimizden sorumluyuz. Kendi kapasitemizce bunu ne kadar ileri götürebilirsek götürebiliriz.

Bu noktada düşülebilecek bir yanılgı olabilir. Biz ilerledikçe ardımızda kalanları geride görebiliriz. Bu yanılgıdır. Onlar bizden geride değil kendi "Nadir"lerindedir, bizim bulunduğumuz yerse bizim "Nadirimiz" dir.

Yani iş en sonunda dönüp dolaşıp bize ve bizim bulunduğumuz yere gelir. Fakat bu bir sorumluluğu da, yani bütün bu anlatmaya çalıştıklarımın farkında olma sorumluluğunu da beraberinde getirir.

Hepsinin sonu, kimi zaman Masonlukta da karşımıza çıkan şu önermeye çıkıyor olabilir mi?: " Kendini Bil"

Sayın ADAM'ın açtığı bu başlık bana bunları düşündürdü.
« Son Düzenleme: Mart 10, 2012, 03:45:52 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Mart 10, 2012, 03:53:42 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır çok güzel bir düşünü zinciri oluşturmuş.

Ancak ben yine onun bir düşüncesiyle çelişeceğim; o da nadir bağlamında olacak.

Mabette bir mason; bulunduğu yer doğudan batıya, kuzeyden güneye uzanıyor; o bunların ortasında, hiçbirinde değil.

İşte o mabet Öklit geometrisine göre üçüncü boyutta da nadirden zenite uzanıyor. Bu durumda o mason niçin nadirde olsun ki? Bence nadir ile zenitin arasında.

Ben demiştim ya zeniti anlamak daha kolay ama nadiri anlamak daha zor diye. Bunu deyişimin nedeni, bilimsel ereşimlerde insan makrokozmosta 10 üstü 23 m (yanlış hatırlamıyorsam böyleydi) uzaklığa kadar bilgi edinebilmiş durumda yani 10 Milyon ışık yılı uzağını gözlemliyor iken, küçüğe baktığında gözlemleyebildiği 10 üstü eksi 16 m küçüklüğe kadar, ki bu da ancak bir kuark partikülüne kadar uzanmak anlamına geliyor.

Bu fizik, bir bilimsel bilgi olduğu kadar, Sayın enelsır'ın yaptığı değerlendirme tarzında bir simgesel anlatımdır. İnsan kendisinden ötesini kendi iç âleminden çok daha iyi biliyor ama aslında gereksinmesi, -farkında olsa da olmasa da- kendini bilmek.

Dolayısıyla ben derim ki nadir kişinin kendi olduğu yerde deği, kendinin derininde ola gerek, hani Yunus'un dediği gibi.

« Son Düzenleme: Mart 10, 2012, 03:55:57 ös Gönderen: ADAM »

Mart 10, 2012, 04:10:23 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yani Sayın ADAM " Bir ben var benden içeri" diyor.

Bunun üstüne ne söylenebilir? Susmanın erdemini daha önce başka konu başlıklarında tartışmıştık. Ben de sustum. Öğreneceğiz... Öğreneceğiz.
enelsır

Mart 10, 2012, 07:58:09 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Ben derimki herkes veya bu baglamda bir Mason tam Nadir"le Zenit"in tam ortasindadir ve her iki tarafada ilerlemesini ayni anda ve paralel yürütecektir veya yürütmek zorundadir.
Nadir kendisidir kendi icidir, Zenit kendi disidir. Kendi icine yani diger bir deyimle kendisiyle nekadar barisik ve uyusuksa ve bu baglamda kendisini nekadar iyi taniyabiliyorsa, disina yani disa karsi okadar tutarli olur.
Buna paralel karsisindaki insani kendisinden 10 Milyar isikyili uzaktaki bir yildiz gibi görüp, onun isigini görüp aydinligindan yararlanip, isisindan isinip, onun Zenit"inden birseyler alabilmeli.
Ben Zenit"i hicte Nadir"den hafif görmüyorum ve bence ikisi paralel gidip bir birini tamamlarlarsa bir anlam ifade ederler.

Saygilarimla

Nisan 08, 2012, 05:33:49 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Ben, bircok kazanimin Masonluk kurumuna sonradan girdigini/alindigini dusunuyorum, bu orgutlu kollektif calisma "is gruplari" ilklerden aldiklari onlarca calismayi sadece sistemli hale getirmislerdir . Bu "calisma gruplarinin" kendi aralarinda yilda en az bir adet "yeni is/calisma konusu" cikartabildiklerini gercekten ogrenebilmeyi ne cok isterdim.

Bu kadar kavram ve terim arasinda nasil "isler" ortaya cikarabildiklerini gormeyi isterdim. Fakat sadece Mason olanlarin ogrendigi bilgilerle yuklu bir saha olmadigini biliyorum masonmugun, onemli olanin "calisma grubunun" oraya cikarilmasi oldugu kanisindayim. Sosyo- ?.... birlikler...

Nisan 09, 2012, 08:10:18 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Rohani bu başlık altında yazdığıma bir katkıda bulunmuş ama ben katkısının Zenit ve Nadir kavramlarıyla bağlantısını çözemedim. Anahtarını belki kendisi verir.

Bu başlık altında Sayın Rohani birçok kazanımın Masonluğa sonradan alındığını düşünmekte olduğunu söylemiş.

Ben ise derim ki bu iş öyle düşünmekle ya da tasarlamakla, sanmakla olmaz; bilmekle olur.

Öyle midir değil midir? Ya öyledir ya değildir. Bunu açıkça belirtmeli. Çünkü bu bir bilgiir.

Bu konu Nadir ve Zenit ile mi bağlantılı? Bir diğer deyişle Sayın Rohani şunu mu söylüyor: "Başlangıçta Masonluğun öğretisinin kapsamında Zenit ve Nadir diye kavramlar yoktu. Bunlar sonradan alındı."

Elbette, olasıdır ki  öyledir... Masonluğun öğretisi statik, önceden belirlenmiş, kararlaştırılmış ve pat diye ortaya konmuş bir şey, bir dogma değil ki... Zaman içinde geliştirilmiş; bu yüzden ortaya çeşitli ritler çıkmış... Bu gelişim/değişim günümüzde de sürüyor.

Şu çalışma grubu sözünü de pek çözemedim.

Masonluktaki çalışmalar hep localarda ve benzer birimlerde yapılır. Onlar birer çalışma grubu değil mi?

Bir de şu "işler"...

Masonluğun ortaya çıkardığı "işler" vardır. O işlerin her biri bir masondur. Masonluk insanı işler. Ayrıca her bir masona yakın olan diğer kişiler de ortaya çıkar bir "iş" olur. Masonluğun amacı, ortaya çıkardığı "iş" ya da "yapıt" ve yöntemi böyle... Bir başka kurum bir başka amaçla, bir başka tarzda, bir başka yöntemle çalışmakta olabilir. Dolasıyla ortaya çıkardığı iş ya da yapıt da farklıdır. Masonuluğu onlardan farklı, olduğu yerde tutmak ve anlamak gerek. Unutmayalım ki Masonluk bir iyilik işleri kurumu değildir; bir sivil toplum örgütü de diğildir. Masonluk, o iyilik işleri kurumlarına, o sivil tophlum örgütlerine eleman yetiştiren bir kurumdur; bilimsel yötem, akıl ve .bilgeliği kendilerine rehber edinen elemanlar...

Konu başlığından kopmamak için şöyle demeli: Masonluktaki o "iş", doğudan batıya, kuzeyden güneye, nadirden zenite kadar sürdürülüyor ama biz hariciler bunu görememekte olabiliriz.   

Nisan 09, 2012, 11:22:10 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Nadir Ve Zenit ucsuz bucaksiz yonler,icine yukledigimiz yorumla beraber guclenen kavramlar. pek ciddi gizemli bir tarafi olmayan Masonluk galiba sadece Turkiyede veya Arap cograflarinda bu kadar ilgi celbediyor. Hangi Vizyon icin calistiklari dahi belli olmayan sosyo ekonomik ve politik grublarda kendilerine Mason demektedir.

Nadir ve Zenit icin "Assagisida yukarisi gibidir." demekten baska soz bulamiyorum.