Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Töresi Bakımından REGIUS … 16  (Okunma sayısı 4855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 13, 2012, 10:44:06 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanılmasın ki bu başlığı unuttuk.

Onuncu madde:

Bilinmiş olması içindir onuncu madde,
Tüm zanaatta, hem alçak hem yüksek yerlerde,
Bir üstat diğerinin yerini kapmamalı,
Fakat kardeş olarak hep birlikte olmalı,
Bu özenli zanaatta, bir üstat mason için,
Bazısı ya da hepsi, nasıl olsa kendinin.
Ne de yerini kapmalı bir diğer adamın,
İşi kendinden önce alabilmiş olanın,
Bundan kaynaklanarak çok üzüntü çekse de,
Öyle ki ağırlığı on libreyi geçse de,

Bir yer kapmadır gidiyor… Ne oluyor acaba? Anlayabilen var mı?

Hadi diyelim ki anlaşıldı. Diyelim ki 14. Yüzyılda böyle bir yer kapma olayı olabiliyormuş meğer. Acaba bu günümüzde de geçerli mi? Bir üstat masonun bir diğerinin yerini kapsamı söz konusu olabilir mi? Olursa, nasıl bir yerdir bu kapılan? Dolayısıyla bu eski yükümlülüğün bugün de geçerliği var mı?

On libreden daha ağır yani beş kilo kadar çeken bir üzüntü… Ne demek acaba?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 13, 2012, 11:38:35 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

Sayin Uyeler;
Benim anladigim sekilde ise o yuz yilda zanaat ustalarina verilen isler siklikla ya memnuniyetsizlik , yada daha iyi bir ustanin bulunmasi sebebiyle isin el degistirmesi dusunulup ustada teklif edildiginde , ucret ne olursa olsun
etik olarak isin kabul edilmemesi gerektigi vurgulanmis. O donem itibari ile ustadlarin cogunlukla meslek erbabi oldugunu dusunerek bu kaniya variyoruz. Kaldiki olusabilecek mesleki cekismeler gunluk loca yasantisi , uye ve ustadlar arasindaki kardeslik baglarini zedeleyecegi gibi , localar arasindaki iliskileride etkileyebilirdi.

Benim sahsi kanaatim anlatilmak istenenin bu oldugu yonundedir.

Saygi ve Hormetlerimle;

Kerberos
« Son Düzenleme: Ekim 13, 2012, 12:16:20 ös Gönderen: kerberos »

Ekim 13, 2012, 11:54:04 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Uyeler;
Yazilanlarin guncelligi konusuna gelindiginde elbette bu gunde gunceldir, global gunumuz dunyasinda Mason bir ustad , birader yahut mensubu yada sahibi oldugu isletme'ye verilen is yade ihale edilen proje icin hangi kosullar dahilinde olursa olsun diger bir ustad yada birader'e teklif goturuldugunde geregi etignce ve Mason Anayasasi , talimat ve duzenlemeleri neyi gerektiriyor ise o sekilde yapilmalidir.

Ancak tek bir konu bu isleyise mani olabilir. O da is yada projeyi veren tarafin da Mason olmasi ve isin yada projenin yapim yada isleyisi sirasinda isin aksatilmasi, isin is ve Masonik ahlaka uygunsuz bicim almasi gibi durumlarda Ustadi Muhtereme uygun sekilde danisilarak gunluk hayattaki bu islerin duzene sokulmasi vuku bulabilir.

Bu konu cok dikkat edilmesi gereken bir noktadir.

Saygi ve Hormetlerimle;

Kerberos
« Son Düzenleme: Ekim 13, 2012, 12:16:54 ös Gönderen: kerberos »

Ekim 13, 2012, 12:32:04 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Uyeler;
Simdi bu yazilanlari haddim olmayarak birde loca icindeki derece ve konumlar konusunda degerlendiriyorum.
Zaman icinde farklilasmis olsada loca icinde farkli dunya , politik yada yonetim gorusunu paylasan Mason guruplari yada bireysel farkliliklarin vuku bulmasindan oturu ; makam yada mevki , acikcasi gorev degisiklikleri gibi olaylar istemdisi sekilde olabilir. Bu gibi durumlar vuku buldugunda da gene ayni yukaridaki sekilde davranilmali Mason Anayasasi , tuzuk ve yurutme kural ve kaidelerine aykiri uygulamalar isine girilmemesi , baska bir mason biraderin yada ustadin mevkisinin yada gorevinin size teklifinde bunun getirilerinin iyi irdelenmesi gerektigi aciklanmistir.

Saygi ve Hormetlerimle;

Kerberos

Ekim 13, 2012, 12:37:41 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Locanın dışında, iş hayatında veya sosyal hayatta mason üstadları  arasındaki ilişkiler Mason Anayasasının konusu içine girmez.

Anayasa, yönetmelikler, tüzükler ve yazılı olmayan kurallar masonluğun işleyişi ile ilgilidir.

İş hayatında etik kurallar ve kardeşlik anlayışı haklmdlr.

Bu nedenle sayın Kerberos'a katılamıyorum

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ekim 13, 2012, 07:13:19 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerl Üyeler;

Elbette Saygıdeğer Asimov benden çok daha bilgili ve tecrübe sahibidir.

Tüm görüş ve düşüncelerine sonuna kadar saygılıyım. Ancak benim irdelemek istediğim ve düşündüğüm zaten 14. yüzyıl 'da ki işleyiş ile ilgilidir.

O zaman bile Sayın ADAM'ın alıntısındaki gibi aslında kural ve kaideler ince ve naif bir dille naksedilmektedir.

Üstad derken aslında neyin ima edildiğini irdelemek lazım gerçekten şu an ki karşılığı " Üstadı Muhterem'mi " yoksa günlük konuşma dilinde

biraderlerine " Üstadlar " diye nakşedip onları yüceltme yolunumu çiziyor sayın GERIUS!un yazarı..

Bu nuansı iyi anlamak lazım yazanı irdelemek için ..

Çünkü Metnin basında zaten hitaba mazhar olan kişileri net olarka belirtmiş;

" Tüm zanaatta, hem alçak hem yüksek yerlerde,
    Bir üstat diğerinin yerini kapmamalı, "

Burda asıl ima edilen kişiler Mason Locasının üyeleri arasında derece, mevki farkı olmaksızın yazılan kaidelerin hepsini kapsadığını göstermektedir.

Burda benim net anladğım;
 " Tüm zanaaatler için ( Hangi zanaatten olursa olsun ) yaptığı işte ( mesleğinde ) hangi konumda olursa osun ;
   Bir zanaatkar ( Usta ) diğerinin yerini ( işini - mevkiini ) kapmamalı , "

Bir altta söylenen'se;
Burda Mason Biraderlerin bir kardeşlik içinde çalışması gerektiğinin altını çiziyor.
Yapılan ; icra edilen hangi zanaat olursa olsun yapılan işin kalitesinin Ustayı ( Ustadı ) aynı zamanda tüm masonları yücelttiğinden dem vurur.
Ustadların birbirinin işini kpamak yerine yardımlaşmaları ve diğerinin yaptığı işe destek verilmesi gerektiği irdeleniyor ve son olarakta bunu yapmıyarak diğer bir Mason Biraderinin işini kapmanın o zamanki bedelini anlatıyor.

Sanırım Bu en ağır cezalardan biri olsa gerek bir dönem Japon Kılıç sanatı olan KENDO'ya merak sardım.. Japon Kılıcının adı Katanadır ve boyu 1mt-1.20 cm kadardır. 3 farklı celik alısımından olan bu kılıc ince ve ağırlığı 2.5kg -3 kg civarındadır.

Fransız ve ingiliz , Avrupada kullanılan dönem kılıclarının daha kalın ve kaba görünümlü oldugunu düşünürsek 10 lb = 4.5 Kg. civarında olmalılar.
Yani ihanet yada baska bir ustanın yerini , işini çalmanın cezası kılıc ile ölüm dür diyebiliriz. yada gizli de olsa aba gösterilerek aslında kılıcın agırlıgı altında ezileceği irdelenmiş olabilir.

Umarım dogru anlamısımdır..

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos
« Son Düzenleme: Ekim 13, 2012, 07:15:34 ös Gönderen: kerberos »

Ekim 14, 2012, 10:10:22 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Kerberos'un pek ilginç bir yorumu var bu konu üzerinde.

Dikkatle okunası, değerlendirilesi bir yorum.

Ancak bana Sayın Kerberos'un bir noksanı var gibi geliyor. Gerek Regius'un ne olduğunu gerekse buradaki irdelemenin niçin yapıldığını anlamamış gibi geldi bana.

Yanılıyor muyum?

Sayın kerberos beni yanıltsın. Desin ki "Ben Regius'u baştan sona okudum. Ne olduğunu biliyorum. Bu yazı dizisinin önceki irdelemelerini de okudum. bu çalışmanın niçin yapıldığını biliyorum. Bu son yazımı bu bilgilerle donanmış olarak yazdım."

Öyle derse, o zaman dediklerini tartışalım.

Öyle demez de, okumaya ve incelemeye gereksinme duyduğunun bilincine vararak bunu yapar, sonra buraya dönerse, sanırım bu yorumu üzerinde biraz değişiklik yapma gereğini duyacak. Tartışmamızı ondan sonra yapalım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 14, 2012, 07:04:03 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Üyeler;

Değerli ADAM'a yazdıklarımı okudugu ve yorumu icin cok tesekkür ederim.

REGIUS  Masonluk hakkında bilinen en eski el yazması olmasada bircok masonik kaynakardan yararlanılarka yazılmıs şiir seklinde bir kaynak metindir. Bunu zaten Sayın ADAM basta degerlendirmisti.

Bu yüzden ben yazıyı anlamaya calısırken bir yandan da bunun Mason töreleri ve geleneklerinin , günlük yasayıs ve kurallarının birraraya getirilerek siir vezninde rahat anlasılır ve o günün kosullarında en iyi anlatım ve ifade sekillerinden biri olarka düşünüldügünü öngördüm.

Sayın ADAM yazılarının basında ; REGIUS için eski töreler şimdi de gecerlimidir diye kendi kendine soruyor ve cevaben evet gecerlidir diyor.

O zaman ben bu 16 numaralı mısra yada metni değerlendirirken önce o yuzyılda anlatılmak istenen nedir diye irdeledim. 

Sonra bu yüzyıldaki gecerliliğini düsünüp yazdım. Ardındna tekrar asri metne dönüp kendi kendme yorumladım.

Lütfen anladığımı sandığım metne ilişkin düzeltmeler varsa yapmanızdan büyük bir sevinc duyarım.

Elbetteki metni anlamaya calısırken kendi bilgim dahilinde anlamaya calıstım.

Sizlerin benden çok daha derin bilgi ve tecrubenize sıgınırım.

Umarım benim anladıgım yani metinden cıkardıgım fikir asri olan " sizin blginiz dahilinde olandan " uzaklasmıs degildir.

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos
« Son Düzenleme: Ekim 14, 2012, 07:16:33 ös Gönderen: kerberos »

Ekim 14, 2012, 11:59:32 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Burdaki söylem sonuçta tüm masonların aynı Ülkünün etrafında olmasından dolayı hiç bir şekilde ama hiç bir şekilde aralarına NİFAK sokmamaları gerektiğini Önemle belirtiyor.Kısaca günümüze uyarlarsak '' Nerde Birlik , orada DİRLİK'' var mantığını güdüyor bence.

Sayın ADAM , Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus