Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Töresi Bakımından REGIUS … 19  (Okunma sayısı 6776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 02, 2012, 12:22:36 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forum üyesi olan masonlar yorum üretmekten kaçıyor.

Kapının önüne konulma çekingenliği mi var acaba?... Benim bildiğim o faşizan tutumlu günler geçti; en azından şimdilik…

Neyse, o kendi bilecekleri iştir; biz on ikinci maddeyle devam edelim.

On ikinci madde yüce onura ilişkin,
Her nerede olursa olsun bir mason için;
Bozmamalı işini diğer hiç bir masonun,
Bir değeri varsa eğer kendi onurunun;
Onu, korumalıdır dürüstçe sözleriyle,
Tanrı’nın ona vermiş olduğu bilgisiyle;
Böylelikle aranızda kurmuş olduğunuz
İlişkiler düzelmiş olacak hiç kuşkusuz.

Bence güzel bir deyiş. Günümüzde de geçerli olmalı. Siz ne dersiniz?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 02, 2012, 02:43:47 ös
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba,

Mükemmel bir bağa vesile olabileceek bir sistem/düzen.
Kendi aralarında yaşanacak tüm dünyevi etkileri yok edebilir, düzenleyebilir.

Saygılar..

Kasım 02, 2012, 08:45:54 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Alıntı
Tanrı’nın ona vermiş olduğu bilgisiyle;

Sayın ADAM ; Burada bahsedilen Bilgi Masonlukla ilgili bilgimi yada  Tanrı tarafından masonlara verilen farklı bir bilgimi var ? ???
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 02, 2012, 09:24:38 ös
Yanıtla #3

Sayın NOSAM33'un sorusunu ben kendi düşüncelerimle yanıtlamaya çalışacağım.

Tanrı tarafından Masonlara özel bir bilginin verilme durumunun söz konusu olması bana pek mantıklı gelmiyor. Eğer böyle bir bilgi var ise, Masonların da kendilerine has bir peygamberleri olmalı. Yahut Tanrı Mason üstatlarına yahut tüm Masonlara ayrı ayrı bilgi veriyor olmalı. Lakin, Masonluğun böyle bir iddiada bulunduğunu ve bulunacağını sanmıyorum. Belki geçmişte savunulmuştur, onu konunun üstatları daha iyi bilirler.

Benim çıkardığım şu: insana düşünebilme kabiliyetine veren Tanrı olduğuna göre, bilgi de Tanrının insanlığa armağan ettiği en güzel hediyedir. Haliyle "Tanrı’nın ona vermiş olduğu bilgisiyle" kısmında, Tanrının insana verdiği akıl ve o aklın ürettiği bilgi kastediliyor olmalı. Yani Masonlara verilmiş özel bir bilgi değil... Akıl yetisi ve o yetinin ürünleri...

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Kasım 02, 2012, 09:43:49 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Güzel bir açıklama , umarım açıklamanız yerinde ve doğrudur da ben pek tatmin olmadım.
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 03, 2012, 08:00:58 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Peacewings, bu maddeyi günümüze getirerek, günümüzün Masonluğun böyle olmalı diye bir yorum yapmış.

Ancak ondan önce düşünülmesi gereken, acaba bu madde günümüze getirilebilir mi, günümüzde geçerli sayılabilir mi?

Regius'un tümü gibi bu madde de Orta Çağ'da Avrupa operatif masonluğu hatta Avrupayı'da bırakın, İngiltere için yazılmış. Henüz İngiltere'de tek dinin tek mezhebi vardır: Katolik Hıristiyanlık. (İskoçya farklı olabilir.) Bu ortamda insanın kendi kendisine ya da diğer insanlardan bir şey öğrenmesine, bilgi edinmesine olanak var mı? Bilgiyi insana kim verir? O veren tüm insanlara mı verir yoksa kimine az kimine çok, kimine farklı mı verir?

Regius'un özgününe böyle bir yaklaşım ile bakmak gerek. Bir de bu dizelerin aslında bir opeatif mason tarafından değil, bir rahip tarafından düzenlenmiş olduğunu da anımsamak gerek.

İşte ancak ondan sonra bunların günümüzde de geçerli olup olmadığını, olup olamayacağını,  ayrıca günümüzün masonluğunun özelliklerine bakarak hangi mason kuruluşlarında geçerli olabilip hangilerinde olamayacağını (böyle bir ayrım gözetilebilirse) değerlendirmek gerek.

Bu dediklerim elbette sadece bu madde için değil, Regius'un tümü için geçerli.

O tarihteki Mason Töresi günümüzde aynen sürmekte mi? Aynen sürmekte değilse ne kadarı sürmekte ne kadarı artık tarihte kalmış?... Buna bakmamız gerek.

Şimdi diyeceksiniz ki, “O zaman bak be ADAM.”

Öyle olursa, hep ben anlatırım siz okursunuz. Burası bir forum. Siz de çalışmalısınız. Siz de görüş ve değerlendirmelerinizi bu foruma izleyenlere anlatmalısınız. (Hem bunu yaparsanız, bu esnada biraz özenli olup, yazdıklarınızı önce kendiniz okursanız anlaşılıyor mu diye, belki dilimizi kurallarına göre doğru kullanmak bakımından da biraz daha deneyşim elde etmiş olur, yazdıklarınızı düzeltirsiniz. ) Dolayısıyla ortak yarar bakımından bu foruma üye olanların katkıda bulunması gerek. Katkıda bulunmayan ve sadece izleyenlerin buradaki üyeliklerinin gerekçesini anlayamıyorum.

Haydi bakalım… Şu işe kimler bakıyor, görelim.

Kasım 04, 2012, 01:28:09 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sayın ADAM; bu yazacağım bilginin doğruluğundan tam emin değilim , fakat ne olduğunu da yazmadan duramıyorum.Baştan söyleyeyim yanlışsa kaldırabilirsiniz yazımı ...

Konumuza dönersek ;  Cizvitlerin kurucusu
Ignacio De Loyola
Vikipedi’deki verilere göre Cizvit tarikatının kurucusu Bask kökenli İspanyol din adamı Ignacio De Loyola’dır. 1491’de İspanya’da doğmuştur. Navarre Krallığı ’nın hizmetinde Basklı bir soyluyken Katolik oldu. 1534’te yedi arkadaşıyla birlikte Cizvit tarikatının temelini attı. 1540 ’ta Papa’nın izniyle resmen kurulan tarikatın başına geçti. Kurduğu tarikat Protestanlığın yayılmasını önlemede rol oynadığı gibi dinde her türlü reform düşüncesinin ezilmesini sağladı. 1556 yılında Roma’da ölen Ignacio De Loyola 1621 yılında aziz ilan edildi.

Ignacio De Loyola, “Çayın kenarında giderken, durup suya baktım. Birden basiret gözüm açılmaya başladı ve bana çeşitli dini ve dünyevi meseleleri anlama gücü verildi. Eğer şu anda aldığım ilmi ve gücü, ömrüm boyu Tanrı’dan aldığım yardımla karşılaştırırsam; o anda aldığım ilmin çok daha üstün olacağına hiç şüphem yoktur. Bana öyle geliyor ki, tamamen başka bir insana dönüşmüşüm. Tüm bunlar üç dakikadan kısa sürdü”  diye nasıl dönüştüğünü anlatır.

ALINTIDIR ...

Alıntı
Regius'un tümü gibi bu madde de Orta Çağ'da Avrupa operatif masonluğu hatta Avrupayı'da bırakın, İngiltere için yazılmış. Henüz İngiltere'de tek dinin tek mezhebi vardır: Katolik Hıristiyanlık.

Şimdi diyeceksiniz ne alaka  ; '' Tanrı’nın ona vermiş olduğu bilgisiyle '' dizesindeki satırdan dolayı  ...
Sizce Yanlış yoldamıyım... :-[ Saygılar
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2012, 01:30:31 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 04, 2012, 03:27:56 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Avrupa Tarihi'nde Cizvit örgütünün oluşumu başlı başına bir olay ama ardından bu örgütün gelişimi ve yapıp etmeleri daha da bir olaylar/serüvenler dizinidir.

Bunu belki bir başka başlık altında ayrıntılarıyla incelemenin yararı olabilir. Üstelik bu konu gerek tüm tarihçesi boyunca gerekse günümüzde Spekülatif Masonluğu da yakından ilgilendirir.

Ancak buradaki bağlantı girişimi pek yerine oturmaz çünkü Regius'un yazım tarihi Cizvitlerin oluşumundan en az yüz yıl öncedir.  (Konumuz İngiltere'deki Anglikan Kilisesi'nin ve Avrupa'da Hıristiyan Protestanlığının doğuşu olsaydı, bu bağlantıyı kurmak ilgi çekici olabilirdi.)

Oysa konumuz Avrupa'da İleri Ortaçağ dönemindeki Operatif Masonluğu incelemek bile değil; onu bir nebze Regius yapıyor kendi açısından. Bizim işimiz/konumuz ise o deyişlerin günümüzdeki Mason Töresi bakımından geçerli olup olmadığı. 

O tarihte, bunu yazan din adamına göre, insanın (masonun) bir bilgisi varsa, o bunu Tanrı sayesinde, Tanrı ona bunu vermiş/bağışlamış olduğu için edinmiştir.

Şimdi bu günümüzdeki Mason Töresi bakımından geçerli sayılabilir mi, sayılamaz mı? Masonluğun asal düşünme ilkelerine, bilimsel yöntem akıl ve bilgeliğe sığar mı sığmaz mı?

Kimi mason örgütleri masonların teist nitelikli bir dinsel inancı olması gerektiğini ileri sürüyor. Günümüzde gelenekçi nitelikli Masonluk kanadında bundan daha yumuşak tutumlar da var elbette ama böylesine katı bir tutum da yok değil. Öyle bir Masonluk anlayışı çerçevesinde benimsenen töre uyarınca, bu deyiş geçerli sayılabilir.

Ancak, öyle bir masonluk anlayışı çerçevesinde yer alan masonlar özel yaşamlarında bunu bir töresel yüktümlülük olarak benimsiyor mu yani bilginin tanrı'da gelme olduğuna inanarak mı yaşıyor; bakın işte orası sorgulanabilir.     

« Son Düzenleme: Kasım 04, 2012, 03:35:40 ös Gönderen: ADAM »

Kasım 04, 2012, 06:56:41 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM'ın "gelenekçi masonluk kanadı" şeklinde nitelediği muntazam obediyansın da üyelerinin bilimsel bilgiyi önde tuttukları yadsınamaz. En azından Türkiye için diyelim.

Bir yaratıcının varlığını kabul ediyor olmak akıl ve hikmet yolundan ayrılmayı gerektirmediğini, nakil yoluyla değil akıl yoluyla edinilen bilginin aydınlığında yol almak gerektiğini düşünüyorum.

Sevgi ve saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2012, 07:00:24 ös Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Kasım 04, 2012, 07:44:40 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Alıntı
Bu kitap keşfedildiğinde, sonradan yapılmış olduğu anlaşılan bir cildi olduğu görülmüş. Bu cildin her iki kapağına da İngiltere Krallığı'nın mührü ile birlikte "G.R. II." yazısı ve "1757" tarihi işlenmiş. Yalnızca ön yüzüne ve tam ortaya "REGIUS" yazılmış.

Sayın ADAM haklı ben gene hata yaptım , oysa daha dikkatli okusaydım yazıyı daha doğrusu Sayın ADAM ' ın masonlar org.  daki yazısında açıkça
Alıntı
'' Gelelim Regius'un olası tarihine…

Hangi tarihte yazılmış olduğu da kesin değil; 1390 yılı dolaylarında yazılmış olduğu sanılıyor. ''
yazıldığını görürdüm .Kaynak yanlış olunca bende yanlış yorum yaparak bilgi kirliliğine sebep oldum. AFFINIZA sığınırım Sayın ADAM .
Saygılar
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2012, 07:48:14 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus