Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluktaki Düzen kavramının İncelenmesi … 3  (Okunma sayısı 10938 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 27, 2013, 11:59:57 öö
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM'ın yazılarını okurken içimden tam '' Sayın ADAM, bu forumda konulara şekil verme, neyi nasıl yazacağımıza karar verme, yönlendirme ve hatta dikte etme yetkisini nereden alıyor'' diye sorarken aynı soruları başkası için sorduğunu  gördüm. Ve içim rahatladı. Başkası için sorduğu soruları kendi için de sormuştur dedim.

Paylaşımlarınız sayesinde çok şey öğreniyoruz Sayın ADAM.
Teşekkürler.

Saygılar.
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Temmuz 27, 2013, 12:07:32 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Benim bu Forumdaki yetkimi nereden aldığım belli: Forum yönetiminden... Ben bu yetkiyi kendi kafamdan ve kendi istediğim gibi oluşturmadım. Bana verildi.

Konuyu bireyselleştirmeden uzaklaştırıp odağına çekelim.

İngiltere Birleşik Büyük Locası'na o yetkiyi kim verdi?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 27, 2013, 12:13:57 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bugün bildiğimiz organizasyon şekli ile ilgili Modern veya Spekülatif Masonluk 24 Haziran 1717 tarihinde Londra'da kurulmuş olan  ilk Büyük Locadan dolayı verilmiş olablir mi Sayın ADAM?

Saygılar.

Temmuz 27, 2013, 12:39:51 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Dünya Muntazam Masonluğuna dahil olan Büyük Localar için her yıl ''List of Lodges'' adlı bir kitap yayınlanır.Bu kitaba göre 2011 yılında 170 civarında Muntazam Büyük Loca vardır.

Not: Google araştırması yapıldığında ( List of Lodges ) farklı kaynaklarda  Türkiye için farklı bilgiler bulunabiliyor.

Saygılar

Temmuz 27, 2013, 12:58:08 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırım zaten başka bir şey ya bulunamıyor ya da bu işin aslının ortaya konulmasından elden geldiğince kaçınılıyor. Şu sıralarda İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın 2017 yılında büyük bir kutlama yapmak üzere hazırlanmaya başlamış olması da bunun göstergelerinden biri sayılabilir. 

O zaman iki soru sormalı.

1- Madem öyledir, İngiltere Birleşik Büyük Locası neden Masonluğun 1717 yılındaki o ilk kuruluş amacını tümüyle göz ardı edip, her şeyi 1813 yılındaki kuruluşunun sonrasında oluşturulan ilkelere bağlıyor? Niçin o 1717 ruhunu sürdürmeye çalışan, 1723 tarihli ilk anayasayla bağlılığını sürdüren  mason kuruluşlarını düzensizlikle suçluyor? 1929 ile başlayan bildirgelerinin o anayasaya aykırılığını niçin umursamıyor?

2- İlk kuruluş kendilerinden sonrakilerin kendi sonraki tutumunu izlemesini zorunlu, ilk olana bir üstünlük ve ayrıcalık hakkı mı kılar? (Örneğin Türkiye'deki ilk futbol takımı Beşiktaş... Diğer futbol takımlarının her bakımdan Beşiktaş'ın belirlediği ilkeleri izlemesi zorunlu mu? Hıristiyanlık İzmik'te doğmuş olduğuna göre, başta Roma Katolik kilisesi olmak üzere dünyadaki tüm Hıristiyan mezhepleri lar İstanbul'daki Ortodoks Patrikhanesi'nin yönergelerine uymak zorunda mı?)

Kuşkusuz, bu tür sorular demagojik oluyor. Bundan sıyrılmanın tek yolu, dünyada Masonluğun tek tip olmadığını, hiç kimsenin bir diğeri üzerinde üstünlük iddialarıyla hegemonya kurma hakkının bulunmadığını, herkesin asal amaç ve ilkelerden sapmaksızın kendi düzenini kendisinin kurabileceğini kabullenmek, birlik ve bütünlüğü aramaktır.

Oysa Sayın irukanj'nin şu dediği gibi Amerika'daki Pantagraph'ın yayınladığı o "List of Regular Lodges Masonic" adlı kitap, bu ayırımcılığı bir bakıma sürdürüyor. Sadece regaüler olarak nitelenen yani İngiliz ve Amerikan büyük localarınca tanınanlara yer veriyor. Şu andaki durumu bilemiyorum ama geçmişte bu liste Evrensel Masonluk açısından bir utanç örneğiydi. Çünkü Amerika'daki 36 Prince Hall Büyük Locası'nı (600 bin kadar zenci masonun üyesi olduğu büyük localar) bile düzen dışı bırakıyordu.

Temmuz 27, 2013, 01:18:35 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Kuşkusuz, birlik beraberlik adına karşılıklı saygılı davranmak en akılcı yol. Demagojik sorulara karşı demagojik sorular varlığını yıllardır sürdürüyor.

Kendi isteğimizle üye olduğumuz bu forumda bile Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasına üye olanlara Mason denilip diğer kurum üyelerine Mason denilmiyorsa, buradaki söylemlerin H.K.E.M.B.L. yayınlarında ki söylemlere biraz daha saygılı olması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılar.

Temmuz 27, 2013, 02:18:18 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın irukanji ne kadar haklı. Ellerine, emeğine sağlık. Tabii ki burası HKEMBL tutumunu benimseyen ve dünya düzenli Masonluğunca tanınmış localara üye masonların kurduğu bir forum burada yayınlananlara saygı duymalıyız.

Yayın deyince benim başka bir başlık altında yayınlamış olduğum HKEMBL önceki En Muhterem Büyük Üstadı Sayın Remzi Sanver'in HKEMBL yayın organı olan Mimar Sinan dergisinde HKMBL üyesi masonlara seslenişi geldi. Eh! Mimar Sinan dergisi de bir HKEMBL yayını olduğuna göre sanırım Sayın irukanji saygı duyacaktır. Ben Sayın irukanji'nin önerdiğince çok büyük bir saygı duyuyorum mesela. Tekrar yayınlamanın bir sakıncası olmaz sanırım.

Buyrun...

Sevgili Kardeşlerim,

Masonluk insan aklının ürünüdür. Masonluğun ritüellerini, temel ilkelerini, değişmez addedilen kurallarını hep insan aklı üretmiştir. İnsan aklı ise üretir ve çeşitlendirir. Dolayısıyla, Masonluğun doğuşundan bu güne geçen asırlar içerinde birbirinden farklı Masonluk anlayışlarının ortaya çıkmış olması gayet doğaldır.

Anlayışlarında farklılaşan Mason örgütleri arasındaki ilişkilerin mahiyeti, kısmen yerel tercihler, kısmen de dünyadaki gelişmelerle alakalıdır. Muntazam Masonluk anlayışını benimseyen Büyük Locaların konuya ortak yaklaşımı, kendi temel ilkeleri dışında faaliyet gösteren Mason örgütlerinin üyeleriyle, Loca çalışmalarında bir araya gelinmemesidir.Öte yandan, bu kurala uyulduğu müddetçe, bu örgütlere mensup Masonlarla kurulacak ilişkilere getirilen herhangi bir kategorik kısıt yoktur.

Dünya ölçeğinde kabul gören bu yaklaşım, Muntazam Masonluğun Türkiye'deki yegane hakimi ve temsilcisi olan Büyük Locamız tarafından da benimsenmiştir.Yasalarımız, ülkemizde farklı temel ilkelerle faaliyet gösteren Büyük Locaların mensuplarıyla Loca çalışmalarında bir araya gelinmesine izin vermemektedir. Diğer yandan bu durum, ortak değerlerimizi güçlendirmeye yönelik işbirliklerine mani değildir. Bilhassa, bir asrı aşkın tarihimizin yarısından fazlasının ortak olduğu Özgür Masonlar Büyük Locası ile dostane ilişkiler içerisinde olmamamız düşünülemez. Bu Büyük Loca ile yıllar önce haricilere dair kritik bilgilerin paylaşılması ile başlayan ve son zamanlarda ortak arşiv çalışmaları ile devam eden karşılıklı ilişkinin, önümüzdeki yıllarda gelişerek süreceğini umuyorum.

Yeri gelmişken Türkiye'de Kadın Masonluğu konusunu da değerlendirmek isterim. Kadınların tekris edilmeleri temel ilkelerimizin dışındadır. Dolayısıyla, Kadın Masonluğu'nu temsil eden Mason örgütleriyle ilişkilirimiz, Loca çalışmalırında bir araya gelmeme kuralımıza uygun olmak zorundadır. Ancak bu durum, Cumhuriyet Türkiyesi'nde Masonluk yolunda yürümek isteyen kadınları yok saydığımız anlamına gelemez elbette. Aksine bize yakışan bu varlıktan mutluluk duymak ve kadınlarımıza bu imkanı sağlayan Mason örgütlerine saygıyla bakmaktır.

Sevgili Kardeşlerim,

Muntazam olan ve olmayan Masonluk ayrımı Türkiye'ye nispeten geç gelmiş ve dünya örneklerinin aksine, tek bir kurumun içinde yaşanan kavgalı bölünmeyle ortaya çıkmıştır. Bu da, ülkemizdeki farklı Masonluk anlayışları arasındaki ilişkilerin, dünya normlarının dışında bir gerginlikle başlamasına ve sürmesine yol açmıştır. Tarihimizin kendimize özel şartlarından kaynaklanan bu durum artık geçmişte kalmıştır. Bu günden geleceğe baktığımda, Türkiye'deki farklı Mason örgütlerinin kendi anlayış ve kurallarıyla kendi yolarında yürüdükleri, ancak birbirleriyle dostça ilişkiler içerisinde oldukları; Nazımca söyleyecek olursak " Bir ağaç gibi tek ve hür; ve bir orman gibi kardeşcesine" var oldukları bir Türk Masonluğu görüyorum.
enelsır

Temmuz 27, 2013, 03:02:31 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın enelsir,

Konudan ne kadar sapmış olsak da, paylaştığınız alıntının altında bende imzamı atarım.

Paylaştığım alıntı, üyesi olduğum Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası bünyesinde bulunan bir Locasının çalışması ve H.K.E.M.B.L. 'nin üyelerine verdiği bir kitapta bulunmaktadır.Bu kitap içinde bulunanlar her ne kadar H.K.E.M.B.L. 'nin resmi görüşlerini yansıttığı iddia edilemez ise de, konu hakkında bizlere bilgi vermekte.

Takip ettiğim konularda Masonlukla ilgili konular hep hariciler içerisinde tartışılıyor ve Masonlar girişken olmamakla adeta suçlanıyor. Bir konu hakkında bir Mason konuya H.K.E.M.B.L. 'nin bir kitabından alıntı yapıyor ve karşılığında ''Sayın irukanji'nin yazısını okurken, içimden tam "İşte tipik bir İngiliz hayranı Anglosakson Masonluğu destekçisi. Tipik Emperyalist sömürü düzeninin kraldan çok kral yandaşı. Egemenlik tutkusuna tutsak olmuşların yardakçısı." diyordum.'' şeklinde bir söylem ile karşılaşıyorum.

Sizlerden ricam beni anlamaya çalışmanız.Geçen hafta tartışmaların merkezinde tutulan forum mottosunu hatırlayarak benim çabamı anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Saygılar

Temmuz 27, 2013, 04:33:42 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Edilen sözler bireyselleştiği için, bundan sonra ne desem olmayacak. Bu yazılmış olanlar da burada böylece kalsın, daha iyi.

Dolayısıyla bu konu başlığının bu bölümünü burada kapatıyorum.  İzleyecek bölümde Sayın enelsır'ın aktarımının sonrasına bakarız.
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2013, 04:40:35 ös Gönderen: ADAM »

Temmuz 28, 2013, 01:02:49 öö
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Alıntı
Fakat bundan türü Sayın irukanji'nin girişi pek ters sayılmaz. Şöyle ki, örgüt bundan ötürü düzensiz ise, örgütün üyesi olan mason da düzensizdir; düzenini sağlayabilmek için kendisine düzenli bir örgüt bulmalıdır.

Iste bu, sordugum sorunun cevabi tamda bu sayin ADAM.
Yani burada bahsi gecen düzen Masonun bagli oldugu Büyük Loca"nin düzenli olarak taninmasiyla ilgili.
Ve yazdigim ilk iletide "sorularimin devam edecegi"ni yazmistim.
Böyle bir cevabin gelme ihtimaline karsi su sorulari sormak istiyordum.
Kim kimi hangi hakka ve yetkilere dayanarak düzenli veya düzensiz sayiyor.
Ama siz benim bu sorulari sormama firsat vermeden, yani leb demeden leblebinin gelecegini anlamis gibi, olayin nerelere gittigini, nerelerden, nasil "onay" alindiktan sonra "düzenli" veya "düzensiz" sayildigini filan hatta olayi Emperyalizme filanda baglayarak güzel bir yazi yazi yazmissiniz ( enazindan ben öyle anladim)
Bunu böyle anlamama sebep olan cümleler sunlardir.

Alıntı
"İşte tipik bir İngiliz hayranı Anglosakson Masonluğu destekçisi. Tipik Emperyalist sömürü düzeninin kraldan çok kral yandaşı. Egemenlik tutkusuna tutsak olmuşların yardakçısı."
Alıntı
İngiltere Birleşik Büyük Locası kendisini Masonlukta dünyanın hamisi ve tek otoritesi olarak ilan etme, dikte ettirme hakkını nereden alıyor?

Ama tabi sayin ADAM herzamanki gibi tam "tadinda" ve "püfnoktasi"nda birakmis.

Alıntı
Bu Forum'da bu gibi sözleri epeydir kullanmıyoruz. Nedeni de ayırımcılığın varacağı bölücülüğü gidermek, birlikten ve bütünlükten yana olmak.
. Hakli olarak.

Tabi harici olarakta bize ancak bunu bilmek ve anlamaya calismak düsüyor. Degistirme eylemine hic bir katkimiz olamiyacagina göre!.

Saygilarimla