Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Beyninizin hangi yanını kullanıyorsunuz? (Test)  (Okunma sayısı 1677 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 11, 2016, 06:05:54 ös

Vücudumuzun patronu olarak nitelendirebileceğimiz, en önemli organımız beyin. Genel olarak bir bütün olsa da, sağ ve sol yarımküreleri farklı farlı misyonlara sahip. Uzmanlara göre herkes, ağırlıklı olarak  bir yarım  küreyi kullanıyor ve bu meslek seçiminde bile rol oynuyor. Sizde hani yarımküreyi daha fazla kullandığınızı basit bir testle öğrenebilirsiniz.

Uzmanlar sağ ve sol beyin yarımkürelerinden baskın olan tarafa göre kişinin yeteneklerinin, mesleğinin hatta zekâsının farklı olacağını belirtiyor. Reem Nöroloji Merkezi'nden Dr. Mehmet Yavuz, sol beynin konuşma ve duygu durum merkezini barındırması sebebi ile sağ beyinden daha önemli görevler üstlendiğini ve daha baskın olduğunu söylüyor. Dr. Yavuz, sağ beyinin de özellikle boyut ve hacim değerlendirmelerinde ön plana çıktığını, bilgiyi şekil ve hayal gücü ile işlemede önemli görev üstlendiğini de sözlerine ekliyor...
Dünyada yapılan birçok araştırmanın da gösterdiği üzere sağ ve sol beyin farklı fonksiyonlara sahiptir. Sağ beynin baskın olduğu kişilerde bilgiyi şekil ve hayal gücü ile işleme özelliği gelişmiştir. Yani estetik zeka için sağ beyine ihtiyaç olmaktadır. Mühendislik, mimarlık, yazarlık, müzisyenlik gibi mesleklere sahip kişilerde sağ beyin özelliklerinin baskın durumda olduğunu önemle vurgulayan uzmanlar, 'Sağ beyin fonksiyonları iyi olmayan kişilerden iyi şair, besteci, mimar çıkmayabilir' yorumunda bulunuyor...

Liderler beynini iyi kullanıyor...
Beynin iki yarımküresini birbirine bağlayan "korpus kallosum" adlı sinir lifleri yaptığı köprüsel yapı sayesinde bilgi alışverişini sağlıyor. Korpus kallosum ne kadar İyi gelişmiş ise insanın bir bütün olarak beyinsel yeteneklerini sergilemesi ve beynini bir bütün olarak global maksimum kullanması o kadar artıyor ve üst düzeye çıkıyor, Eğer korpus kallosum iyi gelişmemişse o zaman sağ ve sol beyinden hangisi baskın ise kişi o özellikleri ön plana çıkararak hayatını sürdürüyor. Toplumda lider kişilerin, beynini global olarak iyi kullanmayı beceren kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Bu kişilerde beyin ve vücut ilişkileri çapraz yürür. Dolayısı ile korpus kallosum’un yetersiz geliştiği kişiler, lider olma vasıflarını taşıyamıyorlar.

Sağ ve sol el kullanımı meslek seçiminde etkili...
Sağ ve sol el kullanımı ile hangi beynin daha baskın olduğu arasında önemli bir ilişki olduğunu belirten uzmanlar, "Günlük hayatta sol elini kullanan kişilerin sağ beyinleri baskın durumdadır. Eğer kişi sağ elini kullanıyorsa o zaman da sol beyin baskındır. Bu nedenle şunu diyebiliriz ki, solak olanlarda sağ beyin baskın durumda olacağı için, bunlarda mimarlık yeteneği ve müzisyenlik kabiliyetleri iyi gelişmiştir. Sağ ve sol beyni baskın kişiler matematiksel yeteneğe sahip olabilir ancak sağ beyin daha çok matematiğin geometri, sol beyin ise cebirsel bölümü ile ilgilenir. Buradan şu netice çıkıyor ki, solak olan bir çocuğun, mimarlığa ya da güzel sanatlara yönlendirilmesi gerekebilir. Bireyin, fen ya da konuşma becerisi gerektiren avukatlık veya pazarlama gibi bir meslekle uğraşması hata olabilir. Çünkü sol beyin konuşma becerilerinde rol oynar. Eğer solak bir kişi hukuk mesleğini seçmişse avukatlığı değil estetik muhakeme yeteneğine yönelten sağ beyinden dolayı hakimliği tercih etmeli.

Hangi taraf daha baskın?
Sağ elini kullanan kişilerde sol beyin özelliklerinin, sol elini kullananlarda ise sağ beyin özelliklerinin baskın olduğu kabul ediliyor. Siz de hangi tarafın daha belirleyici olduğunu belirlemek için aşağıdaki testi uygulayabilirsiniz.

1. Okuldayken hangi dersleri daha çok severdiniz?
a) Türkçe, resim, sosyal vb.
b) Fenle ilgili olanları

2. Hangi tip sporları yapmaktan hoşlanırsınız?

a) Tek başına yapılan sporları
b) Takım sporlarını

3. Gördüğünüz rüyaları hangi sıklıkta hatırlarsınız?
a) Çoğunlukla hatırlarım
b) Ender olarak hatırlarım

4. Ellerinizi ve mimiklerinizi konuşurken ne sıklıkta kullanırsınız?
a) Çok kullanırım
b) Çok az kullanırım

5. İki elinizin parmaklarını birbirine geçirerek kapatın. Hangi elinizin baş parmağı üstte kalıyor?
a) Sağ
b) Sol

6. Şu an saatin kaç olduğunu tahmin edin, şimdi saate bakın, yanılma payınız ne kadar?
a) On dakikadan fazla
b) On dakikadan az

7. Aşağıdakilerden hangisini daha kolay hatırlarsınız?
a) insanların yüzlerini
b) İnsanların isimlerini

8. İki gözünü açık tutarak elinizdeki kalemi, bir cam kenarı veya kapı kenarı ile hizalayın. Önce sol gözünüzü, sonra sağ gözünüzü kapatın. Hangi gözünüzü kapatınca kalem daha az oynuyor?
a) Sağ gözümü kapatınca
b) Sol gözümü kapatınca

DEĞERLENDİRME
"A" ların sayısı fazla ise, SAĞ beyniniz daha gelişmiştir...
Ben SAĞ beyinli biriyim, çünkü...

Hayal ederim, sanatı severim, sanatsal
Becerilerimle şaşırtırım
Hissederim, iyi şiir ve roman yazabilirim
Koku ve tat gibi duyularım gelişmiştir
Sezgilerimi kullanırım ve içgüdülerim kuvvetlidir
Yeni şeyler üretirim
Sübjektifim
Boyutları iyi algılarım
Bir bütün olarak görürüm
Duygularımla hareket ederim…

B" lerin sayısı fazla ise, SOL beyniniz daha gelişmiştir...
Ben SOL beyinli biriyim, çünkü... Mantık yürütürüm
Sınıflandırma ve tasnife önem veririm Analitik düşünmeye çalışırım Matematiksel işlemlerden sıkılmam Dili iyi kullanırım ve ikna kabiliyetim iyidir Bütünü değil parçayı görürüm Sistemli ve disiplinli çalışırım Objektif davranırım...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Sağ beyinli ve Sol beyinli Nedir" ?
     -------------------------
Algılama araçlarından en önemlisi olan beynin, sağ ve sol yarı küreleri arasındaki farklardır:

Sol beyin zincirleme zekanın
Sağ beyin ise sezgisel aklın kaynağıdır.

‘’Sağ beyin, doğadan beslenir.
hislerimizin, ilhamların ve maneviyatın kaynağıdır. sağ beyin hislere güvenir, yaratıcı enerjinin ve duyguların temelidir.

Sol beyin ise kendi dünyasını oluşturmak için çalışır. zincirleme zekanın kaynağıdır.
bilimin, batı düşüncesinin gerçeği, bu sol beyni tek başına insan olarak uzun yıllar kabul ettirme inadıdır.

Sağ beyin parçadan bütüne gitmez, rasgele işler. geçmişten ve gelecekten noktalar işaret eder. insanlığın ortak aklı ile haberleşir, frekansları, titreşimleri algılar ve yorumlar. ancak onun bütün bilgilerini bildiğimizi aslında biz bilmeyiz. çünkü sağ beyin yaşadıklarını, hislerini duyumsamak konusunda uzmandır; ancak bunları ifade etmek, sıralamak becerisinden yoksundur.

Sol beyin zincirleme zekasıyla kendini ancak diğer insanlarla kıyaslayarak anlar, sağ beynini ağırlıklı olarak kullanan insan ise insanlar arasındaki binde birlik farklar yerine bütüne odaklanır ve kendini bütünün içinde tanımlamaya çalışır.

Sağ beyin doğuda ifade edilmiş, sol beyin ise batıda gelişmiştir.
doğu, bir varlık olarak insanın özelliklerini bilir.
batı ise, bir insan ve bir akıl olarak insanı geliştirmeye çalışır.

insan beyninin sol yanı,
kısa vadeli düşünür,
sıralamaya güvenir,
parça psikolojisi taşır ve
hareket ve güç ister.

insanların çoğunun kendini diğerleriyle karşılaştırarak anlamaya çalışmasının, maddeyi ilk sırada tutmasının nedeni baskın tarafının zincirleme zekası olmasıdır.

insan beyninin sağ yarım küresi ise doğadan bilgi alır. duygularına ve sağlığının sesine düşkündür. kalbiyle birlikte çalışır. gerçekte bizi asıl etkileyen uzun vadedeki gelişimimize, bütünün hissine odaklıdır.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
İlk İnsandan bu yana yaratılmış ve yahut uydurulmuş bütün bu kavram ve buluşların, beynin sağının ve solunun dansından Soyutlaşarak (Dallanarak) türetildiğini anlaya bilirsiniz.

Kendini bilmek; herşeyi bilmektir.

http://www.milliyet.com.tr/beyninizin-hangi-yanini-kullaniyorsunuz---test--pembenar-detay-genelsaglik-1129449/

http://www.teknoalem.org/sag-beyinli-mi-sol-beyinli-misiniz-testi.html
« Son Düzenleme: Eylül 11, 2016, 06:19:09 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin


Eylül 11, 2016, 06:34:48 ös
Yanıtla #1

 İnsanların Sağ beyin,korpus kallosum,Sol beyin 3'lemesinin ayni anda geliştirilmesi için, bitmek bilmeyen hurafeler ile dolu eğitimlere ve gizemlere ihtiyacı yok.Herhangi bir topluluğa da ihtiyacı yok.Kendini bilmesi kafi.
Sen Özelsin