Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ünlü İşadamı İshak Alaton'u kaybettik  (Okunma sayısı 5492 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 11, 2016, 11:06:22 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İshak Alaton (d. 1927, İstanbul - ö. 11 Eylül 2016) Türk işadamı. Alarko Şirketler Topluluğu yönetim kurulu başkanıdır. 15 Mayıs 2015'te Yönetim Kurulu Başkanlığını İzzet Garih'e devretmiştir. Leyla Alaton'un ve Vedat Alaton'un babası ve iş ortaklarıdır.

Eğitimi ve kariyeri

Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olarak 1927'de İstanbul'da doğdu. 8. sınıfa, (kendi deyimiyle gri yıllara) kadar Şişli Terakki'de ve Saint Michel'de okudu. Yokluklar, sıkıntılar yüzünden liseden sonra okuyamadı.

İshak Alaton, ailesine bakabilmek için Mehmet Kavala şirketinde getir götür işlerine başladı. Volvo ithal eden şirket aracılığıyla İsveç Konsolosu ile tanışınca şansı değişti. İsveç'te bir lokomotif fabrikasında kaynakçılık yapmaya başladı.

Bu yıllar İshak Alaton'un dünya görüşünün şekillendiği, sosyal demokrasiyle tanıştığı yıllar oldu. İnsan haklarına saygılı, gelir dağılımının diğer dünya ülkelerine göre mükemmele yakın olduğu İsveç'e hayran kaldı.

28 yaşında Türkiye'ye dönerek Üzeyir Garih ile birlikte Bankalar Caddesi'nde Vefai Han'da bir göz odada ortaklık kurdu. 2000'de 46. kuruluş yılını kutlayan 6 bin çalışanlı Alarko Holding'in temeli atılmış oldu.

11 Eylül 2016 akşamı hayatını kaybetti.

“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 11, 2016, 11:15:25 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 11, 2016, 11:33:16 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Haberlerde gördüm ve şok oldum. Yahudi olmasına rağmen Türkiye için çalışan ve bu ülkeye hizmet eden işadamlarındandı. Nurlar içinde yatsın. Allah ailesine sabr-ı cemil niyaz eylesin.
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Eylül 12, 2016, 02:52:23 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 12, 2016, 08:45:18 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Işıklar içinde yatsın, Babamın ifadesiyle büyük bir adamdı. Mekanı cennetin en ışıklı ve en güzel köşelerinden biri olsun.
Nosce te Ipsum

Eylül 13, 2016, 03:20:53 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Alarko Holding Kurucu ortağı ve Onursal Başkanı İshak Alaton için bugün Neve Şalom Sinagog’unda cenaze töreni düzenlendi. Törene Musevi Cemaatinin önde gelen isimleri ile birlikte, iş, sanat, siyaset dünyasından isimler katıldı. Tören öncesi taziyeleri Alaton’un eşi Margarete Olga Alaton ile çocukları, Leyla Alaton ve Vedat Alaton kabul etti. Ünlü iş adamının kızı Leyla Alaton'un törende babası için duygusal bir konuşma yaptığı aktarıldı. İş adamı Alaton'un cenazesi törenden sonra Kilyos Musevi Mezarlığına defnedildi.

ALINTI : HÜRRİYET GAZETESİ
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 13, 2016, 10:50:51 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Eylül 13, 2016, 11:00:57 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Ünlü İşadamı İshak Alaton'u kaybettik haberi forumda mevcut ...
Saygılar ;)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 13, 2016, 11:25:42 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Pardon özür diliyorum.  Paylaşımı kaldıracağım
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Eylül 13, 2016, 11:52:40 ös
Yanıtla #9

Zamanında Fettullah Gülen'e sınırsız destek sağlamış iş adamlarımızdandı.
Yaşadı ve Öldü.
Sen Özelsin