Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kitap Üzerine-1  (Okunma sayısı 1035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 14, 2017, 08:01:10 ös
  • Aktif Uye

Aziz dostum!

Bu kitap senin değil.

Kitap ürperti duyanın,gaşyolanın. Doğru, belki senin de parmakların bir sevgili tenini okşar gibi dolaşıyor sayfalarında,ama o kadar. Teninle bağlısın kitaba.

Uğrunda kaç gün aç kaldın? Hangi zillete katlandın? Sana yetiyor mu kitap? Bütün canlı hayaletlerden uzak,onunla bir mağarada yaşayabilir misin? Hangisiyle yatıp kalktın? Hani çocuğun? Kitap sesinde ışıklaştı mı?

Harem ağası da kucağında yaşadığı dünyayı sever. O kitap senin değil dostum. Açmayacaksın kapağını,okumayacaksın.

Okusan da seninle konuşmaz. Mâbede girmeyen adam! Boşuna pencerelerden içeriye bakma! Mâbet Çiçeron'larla konuşmaz. Sen bir Çiçeron'sun. Hafızan kitap kapakları ve fihristlerle dolu. İsimler,isimler...Sonra,sonrası boşluk. Bir harem ağası hizmetine baktığı kadınları ne kadar tanırsa, sen de kitapları o kadar tanırsın.

On beşinci Louis her kadından hoşlanırmış. Majeste'nin gönül işlerini düzenleyen zat-ı muhterem öyle diyor. Sarışın,esmer; nasıl olursa olsun. Sırtında paçavralar varmış,saçları dağınıkmış,kadın kadındır. Kokusu ile,kiri ile, terbiyesizliği ile kadın. Amatör, cevizi bir bakışta kabuğundan soyabilen adamdır. Bilge, Mark Orel gibi tahta da kurulabilir. Epiktet gibi zincire de vurulabilir. Bazen Diyojen'dir, fıçıda tüner.  Bazen Sokrat gibi çarşı pazar dolaşır. Sen kitabı cildine, insanı kürküne, postuna göre değerlendirecek kadar çocuksun.

Kitap Hitler'in parlak üniformalı SS'leri gibi gözlüklerinin karşısında geçit resmi yapacak. Arada bir apartman kapısındaki kartvizitleri okur gibi uzanıp fihrist heceleyeceksin.

Sen dört başı mâmur bir kütüphaneci olabilirdin dostum.

Tabi bir Lucien Herr veya bir Léon Cahun değil.

Namuslu bir veznedar.

Jurnal. Cilt-1. Sayfa:290-300.